Aktualności

Pamięci Żołnierza Wyklętego

Data publikacji: 2011-03-19

Łukasz Ciepliński (1913-1951).W dniu 11 marca br. w Młodzieszynie, Witkowicach i Sochaczewie odbyły się uroczystości związane z 60. rocznicą śmierci ppłk. Łukasza Cieplińskiego, bohatera bitwy nad Bzurą, członka Armii Krajowej i drugiej konspiracji, który aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, został bestialsko zamordowany i pochowany w nieznanym do dziś miejscu. W pracach sztabu organizacyjnego brał udział również członek Redakcji portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, będący jednocześnie członkiem Stowarzyszenia „Nasz Zamek”, które zainicjowało całą akcję.

Elżbieta Jakimek-Zapart (IPN Kraków) wygłasza prelekcję o żołnierzach wyklętych w Szkole Podstawowej w Młodzieszynie (fot. T. Karolak).Obchody zainagurowała prelekcja Elżbiety Jakimek-Zapart z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej pt.: „Losy Żołnierzy Wyklętych na przykładzie ppłk Łukasza Cieplińskiego, jednego z bohaterów bitwy nad Bzurą”, wygłoszona w Szkole Podstawowej im. gen. Stanisława Grzmota-Skotnickiego w Młodzieszynie dla licznie zebranych gości, uczniów i harcerzy. Kolejnym punktem programu był uroczysty apel poległych przy wystawionej przed dwoma laty w Witkowicach pamiątkowej tablicy poświęconej Łukaszowi Cieplińskiemu. Uroczystości zakończono wizytą w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, gdzie zwiedzano wystawę pt.: „Gdy bój nad Bzurą wrzał…” – Pole Bitwy 1939-1945, na której od tego roku w jednej z gablot upamiętniono również postać Łukasza Cieplińskiego.

Uroczysty apel poległych w miejscu pamięci w Witkowicach (fot. T. Karolak).Tegoroczne uroczystości, odwołujące się również do ustanowionego przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i obchodzonego po raz pierwszy Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, zostały zainicjowane przez sochaczewskie Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek”, z którym współpracę podjął Urząd Gminy w Młodzieszynie, Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Grzmota-Skotnickiego w Młodzieszynie, Gimnazjum im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 roku w Młodzieszynie, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie oraz Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. II/18 pp.

Po więcej informacji na temat opisywanych wydarzeń odsyłamy do sprawozdania Łukasza Popowskiego, Prezesa Stowarzyszenia „Nasz Zamek”, któremu gratulujemy udanie zrealizowanej inicjatywy. O życiu i śmierci Łukasza Cieplińskiego pisaliśmy z kolei w jednym z naszych poprzednich newsów, do którego kierujemy wszystkich zainteresowanych.

Redakcja


Komentarze