# 1935-1937 - w szkole podoficerskiej 23 pułku piechoty we Włodzimierzu Wołyńskim (zasadnicza służba wojskowa);
# 16 VIII 1939 - zmobilizowany do 23 pp:
Odznaczenia:
Państwowa Odznaka Sportowa (22 VI 1937), Medal "Za udział w wojnie obronnej 1939" (16 III 1983, pośmiertnie)
Wrzesień 1939 - szlak bojowy:
wraz z 23 pp, m.in. Bory Tucholskie - bitwa nad Bzurą - Puszcza Kampinoska
krzyż betonowy z imienną tabliczką epitafijną na jednej z mogił zbiorowych cmentarza wojennego w Laskach (imię w formie: Edmund)
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Edward Rarot urodził się 13 września 1913 roku we wsi Romanówka w gminie Krynice i powiecie Tomaszów Lubelski jako syn rolnika Marcina Katarzyny z Samulaków. Ukończył szkołę powszechną w Krynicach. Jednocześnie należał do Koła w Romanówce Związku Młodzieży Wiejskiej RP "Wici". Pomagał w gospodarstwie rolnym swojego ojca W latach 1935-1937 odbywał zasadniczą służbę wojskową w 23 pułku piechoty we Włodzimierzu Wołyńskim. Zmobilizowany 16 sierpnia 1939 roku do 23 pułku piechoty ze składu 27 Dywizji Piechoty armii "Pomorze", wziął udział w kampanii polskiej 1939 roku. Walczył na szlaku bojowym swojego oddziału, od bitwy w Borach Tucholskich, poprzez bitwę nad Bzurą, po boje odwrotowe w Puszczy Kampinoskiej. Poległ 20 września 1939 roku w Laskach.
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły:
"Mój ojciec, Jan Rarot, brat Edwarda w latach 80. czynił starania, aby uzyskać informację o zaginionym bracie, bo nie było wiadomo, co się z nim stało. Ostatni świadek, który razem z nim przeszedł szlak bojowy, Franciszek Kostrubiec (mieszkaniec Romanówki), twierdził, że widział go po bitwie nad Bzurą, jak wyruszał z armią w marsz na Kampinos. To była jedyna relacja osobista świadka. W 1943 r. świadek zginął. Żadne listy nie dotarły, nie posiadam żadnych pamiątek, oprócz kilku zdjęć przedwojennych. Mój ojciec nie dowiedział się, niestety, nic z Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie ani z Polskiego Czerwonego Krzyża ze względu na braki danych, ponieważ akta 23 pułku piechoty zostały w większości zniszczone, a akta 27 Dywizji Piechoty armii "Pomorze" również zaginęły lub przepadły" (Andrzej Rarot, bratanek pochowanego).
Źródła:
Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września N-Z, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 110 (dalej: KPŻP).
W związku z brakiem w dostępnych wykazach poległych bliższych danych dot. żołnierza pochowanego na cmentarzu wojennym w Laskach (przede wszystkim pełnej daty i miejsca urodzenia oraz przydziału wojskowego), a także z uwagi na rozbieżność imienia jego identyfikacja w oparciu o zgodność nazwiska, rocznej daty urodzenia i siedziby komendy rejonu uzupełnień oraz informacje z archiwum rodzinnego i rodzinnej tradycji wymaga dalszej weryfikacji.
[1] a) Edward (źródło: archiwum rodzinne / rodzinna tradycja); b) Edmund (źródło: KPŻP); [2] a) 13 września 1913 (źródło: archiwum rodzinne / rodzinna tradycja); b) 1913 (źródło: KPŻP); [3] a) Kpr. (źródło: archiwum rodzinne / rodzinna tradycja); b) strz. (źródło: KPŻP); [4] a) 27 DP (źródło: archiwum rodzinne / rodzinna tradycja); b) brak danych (źródło: KPŻP); [5] a) 23 pp (źródło: archiwum rodzinne / rodzinna tradycja); b) brak danych (źródło: KPŻP); [6] a) 20 września 1939 (źródło: KPŻP); b) 19 września 1939 (źródło: archiwum rodzinne / rodzinna tradycja);
Ostatnie zmiany: 2025-02-22 02:01:44 przez redakcja |
Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -