Dziś mija dokładnie 6 miesięcy od kiedy portal bohaterowie1939.pl jest dostępny w sieci. Jest to doskonała okazja do małego podsumowania efektów naszej pracy i zapowiedzi dalszych kroków jakie chcemy podjąć. Przez minione pół roku odwiedziło nas niemal 220 tys. osób z czego jesteśmy niezmiernie dumni. Oznacza to z pewnością, że nasz pomysł spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i wart jest ogromu pracy jaki w niego włożyliśmy. Jednak nie poziom odwiedzin jest dla nas najważniejszy. Kluczowym sukcesem jest liczba osób, które udało się wspólnie z użytkownikami upamiętnić na ścianie pamięci. Z początkowej liczby 3 tys. nazwisk zbliżamy się do 4 tys. Stanowi to około 25% poległych w bitwie nad Bzurą. Mimo, że jesteśmy świadomi, że nigdy nie uda się ustalić wszystkich nazwisk, to zawsze warto podjąć wysiłek, aby poznać personalia choćby jeszcze jednego poległego. Prace będą zatem kontynuowane.
Obecnie finalizujemy weryfikację archiwaliów dla cmentarzy z tereniu powiatu sochaczewskiego. Ogromna liczba źródeł powoduje, że proces ten przeciąga się w czasie. Chcemy jednak uniknąć możliwie jak największej liczby błędów, dlatego pośpiech nie jest wskazany. Wielu krewnych, członków grup rekonstrukcyjnych i pasjonatów historii deklarowało chęć pomocy w dalszym wzbogacaniu portalu. Kilku z nich pragniemy wymienić z imienia i nazwiska, ponieważ włożyli bardzo dużo serca w współtworzenie portalu. Są to:
- Błażej Kucharski, który pracuje nad stworzeniem możliwie pełnej listy poległych Wielkopolskiej Brygady Kawalerii w oparciu o wspomnienia i literaturę faktu; - Wojciech Kożuszek opracowujący listę poległych cmentarza w Dobrzelinie, pow. kutnowski; - Zbigniew Adamas zajmujący się poległymi pochowanymi na cmentarzu w Kiernozi, pow. łowicki; - Łukasz Wojtczak - autor większości dostępnych na portalu fotografii cmentarzy.
Niniejszym przekazujemy Wam najserdeczniejsze podziękowania i prosimy o jeszcze.
Zgłaszają się do nas dziesiątki krewnych, którzy uzupełniają o szczegóły życia (ponad 2,5 tys. zmian) oraz pamiątki po poległych (1200 różnego rodzaju fotografii - głównie archiwalnych), wzbogacając niezmiernie wiedzę o bohaterach Września. Portal jest otwarty dla wszystkich, zachęcamy zatem do jego współtworzenia.
W tym roku planujemy wprowadzić kompletne listy pochowanych na nekropoliach wojennych z kolejnych powiatów Pola Bitwy nad Bzurą. Wymaga to jednak czasu i często nakładu środków. Zarząd Stowarzyszenia LGD Nad Bzurą pracuje cały czas nad pozyskaniem źródeł finansowania kolejnych etapów projektu. Mamy nadzieję, że uda się je zdobyć i dzięki temu upamiętnić kolejne osoby poległe w bitwie nad Bzurą.
Redakcja
Komentarze
Serdecznie gratuluje sukcesu, na który w pocie czoła zapracowaliście! Życzę Wam wszystkiego dobrego i nie kończącej się pasji odkrywania historii!