Aktualności

Ktokolwiek wie…

Data publikacji: 2011-02-07

Miejsce pamięci w Dębsku Nowym, gm. Nowa Sucha, pow. Sochaczew (fot. T. Karolak).Niedawno na naszym portalu wspominaliśmy o miejscu pamięci w Dębsku Nowym, gdzie do 1952 r. znajdowała się zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego poległych podczas bitwy nad Bzurą. Teraz zwracamy się z apelem o wyjaśnienie losów obrońców Ojczyzny, spoczywających niegdyś w tej miejscowości.


Karty z zeszytu Jana Wojdy z ewidencją pochowanych w mogile zbiorowej w Dębsku Nowym (archiwum rodzinne Lucjana Wojdy).16 września 1939 r. w rejonie Dębska Nowego i pobliskiego Kozłowa Szlacheckiego Nowego A miały miejsce ciężkie walki Wojska Polskiego z jednostkami Wehrmachtu. Pola obu miejscowości zasłały ciała wielu żołnierzy 26 Dywizji Piechoty. Nazajutrz po śmierci około 130 poległych z 10, 18 i 37 pp zostało przez okolicznych mieszkańców podniesionych z pola bitwy i złożonych w zbiorowej mogile w Dębsku Nowym. Zwłoki żołnierzy w mogile układano w sposób uporządkowany, według imiennego spisu sporządzonego przez mieszkańca Dębska Nowego, Jana Wojdę. Tożsamość poległych ustalał on na podstawie znalezionych przy żołnierzach nieśmiertelników i dokumentów. Zarówno listy pochowanych, jak i przedmioty, dokumenty oraz pieniądze znalezione przy poleglych Jan Wojda przekazał później do oddziałów terenowych Polskiego Czerwonego Krzyża w Łowiczu i Sochaczewie.

Mogiła zbiorowa w Dębsku Nowym (za: http://bitwanadbzura.republika.pl).Na przełomie 1939 i 1940 roku do Dębska Nowego przybywali liczni przedstawiciele rodzin poległych, którzy ekshumowali swych bliskich na cmentarze parafialne w rodzinnych miejscowościach. Takich indywidualnych ekshumacji, odbywających się często w tajemnicy przed władzami okupacyjnymi, było według zapisków Jana Wojdy 27. Mimo skrupulatnego odnotowania tego faktu w opracowanej ewidencji pochowanych, większość z ekshumowanych podczas okupacji wskutek błędu znalazła się (i znajduje się do dziś) wśród upamiętnionych na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej w Warszawie, dokąd w dniach 13-15 lutego 1952 r. decyzją administracyjną przeniesiono zwłoki pozostałych żołnierzy złożonych pierwotnie w mogile zbiorowej w Dębsku Nowym. Dwóch żołnierzy, którzy według Jana Wojdy, zostali zabrani przez rodziny, figuruje dziś też na liście pochowanych w mogile zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Kozłowie Szlacheckim.

Zwracamy się więc z apelem o pomoc w ustaleniu bliższych okoliczności ekshumacji oraz obecnego miejsca spoczynku opisywanych żołnierzy.

W chwili obecnej znana jest nam lokalizacja grobów zaledwie 5 spośród 27 bohaterskich obrońców Ojczyzny. Pochowano ich w Kutnie, Łowiczu, Oporowie, Sochaczewie i Świerczynie, gm. Topólka. A są to:

1. DANIELEWSKI Mieczysław
2. DUKLAS Stanisław
3. NENTWIG Franciszek
4. PRZEŹMIŃSKI Aleksander
5. ROSZKOWSKI Zygmunt

Listę 22 żołnierzy o nieustalonym miejscu spoczynku prezentujemy poniżej:

1. ADAMIAK Mieczysław
2. BIBERGAŁ Lail
3. CZARKOWSKI Józef
4. CZEKALSKI Henryk
5. DOROSZON Szloma
6. GROBELNY Jerzy
7. GUTKOWSKI Antoni
8. KAPUŚCIŃSKI Władysław
9. KARBOWSKI Władysław
10. KOTARSKI Dionizy
11. KUBASZEWSKI Jerzy
12. LAJTMAN Pinkus
13. MACIĄGOWSKI Józef
14. NOWOGÓRSKI Kazimierz
15. PELESIAK Jan
16. PIETRZAK Jan
17. SKUPIŃSKI Jan
18. SURDA Marian
19. SZTYFT Abram
20. WILCZEWSKI Bronisław
21. WIŚLICKI Marian
22. ZANIEWSKI Tomasz

Przypuszczamy, że ich groby znajdują się na terenach rekrutacji 10 pułku piechoty z Łowicza, 18 pułku piechoty ze Skierniewic oraz 37 pułku piechoty z Kutna. Jeśli ktokolwiek zna odpowiedź na stawiane przez nas pytania, prosimy o wprowadzenie ich na karty poszczególnych żołnierzy lub kontakt z redakcją portalu.

Z góry dziękujemy za wszelką pomoc.

Redakcja


Komentarze