Aktualności

Krzyż Za Bitwę Nad Bzurą

Data publikacji: 2011-01-03

Projekt Krzyża Za Bitwę Nad Bzurą - źródło: Wikimedia Commons.Mało kto wie, że planowano ustanowienie specjalnego odznaczenia dla wszystkich uczestników bitwy nad Bzurą. Miał nim być Krzyż Za Bitwę Nad Bzurą, którego projekt prezentujemy.



Projekt Krzyża Za Bitwę Nad Bzurą, awers - źródło: Wikimedia Commons.W 1989 roku działająca przy wojewodzie poznańskim Wojewódzka Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych wystąpiła do rządu z propozycją uhonorowania żołnierzy walczących w największej bitwie kampanii polskiej nowym odznaczeniem zwanym Krzyżem Bitwy nad Bzurą. Przewidywano również, w niektórych przypadkach, przyznawanie pośmiertne. Projekt krzyża przygotowało Stowarzyszenie Weteranów i Przyjaciół 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty, która we wrześniu 1939 r. chlubnie zapisała się w działaniach bojowych Armii Poznań. Po kilkuletnich perypetiach sprawa krzyża trafiła ostatecznie do Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP i do Urzędu do Spraw Kombatantów. Komisja i Urząd odmówiły jednak wszczęcia procedury ustawodawczej. Taką decyzję i ostateczny upadek idei należy wiązać z zakończeniem, z dniem 8 maja 1999 roku, nadawania całego szeregu odznaczeń wojennych związanych z II wojną światową (m.in. medalu Za udział w wojnie obronnej 1939). Mimo ponawianych jeszcze w 2001 roku prób (między innymi prośba do prezydenta Kwaśniewskiego) krzyż nigdy nie wszedł do polskiego systemu odznaczeń wojennych.

Projekt Krzyża Za Bitwę Nad Bzurą, rewers - źródło: Wikimedia Commons.Krzyż miał być srebrny o wymiarach 38 x 38 mm. W kole umieszczonym w centralnej części krzyża znajdował się orzeł w koronie, wokół którego umieszczono napis ZA BITWĘ / NAD BZURĄ. Na ramionach krzyża umieszono: lewe ARMIA POZNAŃ, prawe ARMIA POMORZE, górne WRZESIEŃ, dolne 1939. Rewers zawierał sławną sentencję Tadeusza Kutrzeby: ...starali się wykonać niewykonalny w 1939 r. obowiązek obrony Polski. Tadeusz Kutrzeba. Natomiast taśma szerokości 38 mm miała być koloru khaki z czarnym paskiem po środku oraz dwoma biało-czerwonymi po bokach (kolor czerwony na zewnątrz).





Źródła:

Ustawa z dnia 16 października 1992 r. Przepisy wprowadzające ustawę o orderach i odznaczeniach, uchylające przepisy o tytułach honorowych oraz zmieniające niektóre ustawy.

Ustawa z dnia 22 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o orderach i odznaczeniach, uchylające przepisy o tytułach honorowych oraz zmieniające niektóre ustawy.

Krzyż Pański z krzyżem, Gazeta Wyborcza, Poznań, nr 43 z dnia 20.02.2001, s. 5.

Ribbons of orders and decorations of the World - www.medals.pl


Komentarze