Zniszczenia, ucieczki, wysiedlenia, śmierć, masowa zagłada, wreszcie zmiany granic… Tragiczne doświadczenia II wojny światowej, sprawiły, że żyjemy dziś w państwie prawie jednorodnym pod względem etnicznym i wyznaniowym. Często zapominamy, że jest to w naszych dziejach sytuacja nowa a Rzeczpospolita przez setki lat kultywowała swą kulturalną i religijną różnorodność.
Jeszcze we wrześniu 1939 roku w Wojsku Polskim służyli Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Białorusini a nawet Niemcy. Walczyli ramię w ramię tak katolicy, jak i greko-katolicy, prawosławni, ewangelicy, muzułmanie czy żydzi.
Właśnie wyznawcy religii mojżeszowej stanowili największą po katolikach grupę w armii. Wielu z nich zginęło w obronie Ojczyzny. Znajduje to również odzwierciedlenie na naszym portalu. Na dzień dzisiejszy ustaliliśmy 118 nazwisk żydowskich żołnierzy i cywilów poległych, zmarłych z odniesionych ran lub zamordowanych we wrześniu 1939 roku w ramach bitwy nad Bzurą. Liczba ta z pewnością będzie rosnąć. Zapraszamy do śledzenia biogramów tych osób i miarę możliwości o uzupełnianie informacji o nich.