Aktualności

Ustalmy nazwiska wszystkich zamordowanych w Śladowie

Data publikacji: 2010-09-22

Pomnik poświęcony zamordowanym w Śladowie żołnierzom i osobom cywilnym we wrześniu 1939 r. - fot. T. Karolak.Celem niniejszej akcji jest ustalenie nazwisk wszystkich osób cywilnych, mieszkańców Śladowa i okolicznych miejscowości, którzy zostali zamordowani 18 września 1939 roku nad brzegiem Wisły.

Do dziś żyją krewni osób, które poniosły wtedy śmierć. Zapewne wielu z nich wciąż mieszka w okolicy Sochaczewa. Pragniemy zaprosić ich do współpracy. Wystarczy zalogować się na portal i wprowadzić nową osobę lub zmienić dane już istniejącej. Na dzień dzisiejszy znamy personalia 28 spośród 84 ofiar.


Poniżej ich nazwiska:

BUCHOLZ
CIURZYŃSKI Franciszek
CIURZYŃSKI Jan
CIURZYŃSKI Jan
CIURZYŃSKI Józef
CZERWIŃSKI Edward
CZERWIŃSKI Eugeniusz
CZERWIŃSKI Stanisław
DOBRZYŃSKI Florian
FRĄCZAK Andrzej
JANISZEWSKI Łukasz
JESKIE Eugeniusz
JESKIE Gustaw
JESKIE Maria
KITLIŃSKI Bronisław
KOŁECKI Walenty
KOSIŃSKI Eugeniusz
KOSIŃSKI Mieczysław
KOSIŃSKI Wincenty
PRĘGOWSKI Franciszek
PRZYBYLSKI Jan
SMÓŁKA Stanisław
SMÓŁKA Tadeusz
SZYMAŃSKA Emilia
SZYMAŃSKA Eugenia
SZYMAŃSKI Władysław
WINNICKI Ryszard
ZŁOBICKI Edmund

Wszystkie wyszczególnione osoby zostały rozstrzelane przez żołnierzy z jednostki pancernej Wehrmachtu (prawdopodobnie 4 DP z XVI korpusu 10 armii) na tzw. główce wiślanej w Śladowie. Niemcy użyli najpierw 84 miejscowe osoby cywilne oraz kilkunastu uchodźców z zachodniej części Polski (razem 106 osób) jako żywej tarczy w walce z niedobitkami oddziałów Wojska Polskiego. Po ich poddaniu się ok. 150 (lub 252) żołnierzy oraz cywile zostali zamordowani. Część ciał utonęło w Wiśle. Pozostali zostali pochowani przez okoliczną ludność w pobliżu miejsca zbrodni. Jeszcze w trakcie wojny wiele rodzin przeniosło zwłoki swoich bliskich na cmentarze parafialne w Kamionie, Brochowie, Leoncinie i inne.

Z masakry uratowało się dwóch mieszkańców gm. Tułowice, którzy przekazali wiadomość o zbrodni. Niestety, po przeszło siedemdziesięciu latach aż 56 nazwisk cywilów jest nadal nieznanych. Nie pozwólmy, aby zamordowani pozostali bezimienni! Jako osobom, które zginęły niewinnie z rąk hitlerowskich, należy się im godne upamiętnienie!

Literatura

Sz. Datner, Zbrodnie Wehrmachtu na jeńcach wojennych armii regularnych w II wojnie światowej, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1964

T. Swat, Mord nad Wisłą pod Śladowem (19 X 1939 r.) - hitlerowska zemsta za Grunwald, 'Rocznik Mazowiecki', 2000, t. XII.

H. Zaczkowski, St. Janicki, Armia Krajowa na ziemi sochaczewskiej, b.w., Sochaczew 1991.


Komentarze