Ustalmy nazwiska wszystkich zamordowanych w Śladowie
Data publikacji: 2010-09-22
Celem niniejszej akcji jest ustalenie nazwisk wszystkich osób cywilnych, mieszkańców Śladowa i okolicznych miejscowości, którzy zostali zamordowani 18 września 1939 roku nad brzegiem Wisły.
Do dziś żyją krewni osób, które poniosły wtedy śmierć. Zapewne wielu z nich wciąż mieszka w okolicy Sochaczewa. Pragniemy zaprosić ich do współpracy. Wystarczy zalogować się na portal i wprowadzić nową osobę lub zmienić dane już istniejącej. Na dzień dzisiejszy znamy personalia 28 spośród 84 ofiar.
Wszystkie wyszczególnione osoby zostały rozstrzelane przez żołnierzy z jednostki pancernej Wehrmachtu (prawdopodobnie 4 DP z XVI korpusu 10 armii) na tzw. główce wiślanej w Śladowie. Niemcy użyli najpierw 84 miejscowe osoby cywilne oraz kilkunastu uchodźców z zachodniej części Polski (razem 106 osób) jako żywej tarczy w walce z niedobitkami oddziałów Wojska Polskiego. Po ich poddaniu się ok. 150 (lub 252) żołnierzy oraz cywile zostali zamordowani. Część ciał utonęło w Wiśle. Pozostali zostali pochowani przez okoliczną ludność w pobliżu miejsca zbrodni. Jeszcze w trakcie wojny wiele rodzin przeniosło zwłoki swoich bliskich na cmentarze parafialne w Kamionie, Brochowie, Leoncinie i inne.
Z masakry uratowało się dwóch mieszkańców gm. Tułowice, którzy przekazali wiadomość o zbrodni. Niestety, po przeszło siedemdziesięciu latach aż 56 nazwisk cywilów jest nadal nieznanych. Nie pozwólmy, aby zamordowani pozostali bezimienni! Jako osobom, które zginęły niewinnie z rąk hitlerowskich, należy się im godne upamiętnienie!
Literatura
Sz. Datner, Zbrodnie Wehrmachtu na jeńcach wojennych armii regularnych w II wojnie światowej, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1964
T. Swat, Mord nad Wisłą pod Śladowem (19 X 1939 r.) - hitlerowska zemsta za Grunwald, 'Rocznik Mazowiecki', 2000, t. XII.
H. Zaczkowski, St. Janicki, Armia Krajowa na ziemi sochaczewskiej, b.w., Sochaczew 1991.