Mija 5 lat od powstania Portalu 'Bohaterowie Bitwy Nad Bzurą'. Był to czas ogromnego wysiłku zespołu redakcyjnego na rzecz upamiętnienia żołnierzy i cywilów - uczestników największej bitwy kampanii polskiej 1939 roku. Wysiłek ten został nagrodzony publikacją ponad 10 tysięcy biogramów poległych i weteranów, którzy przestali być anonimowi i stali się pełnoprawnymi Bohaterami.
Przez ten czas otrzymywaliśmy bardzo wiele wzruszających listów od rodzin, których członkowie dzięki Portalowi ustalili miejsca pochówku lub wojenne losy swoich ojców, mężów, braci, dziadków i - coraz częściej - pradziadków. Potwierdza to niezbicie, że nasza idea wyszła naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu i powinna być kontynuowana. Wielu uczestników walk w dalszym ciągu czeka na odnotowanie na naszej 'Ścianie Pamięci' i potrzeba jeszcze lat, aby mieć względną pewność, że wszystkie możliwości ustalenia ich personaliów zostały wykorzystane.
Po raz kolejny chcielibyśmy podziękować wszystkim wolontariuszom, którzy samodzielnie wykonywali publikowane na Portalu fotografie obiektów grobownictwa wojennego oraz pomników i miejsc pamięci narodowej lub uzupełniali licznie biogramy, często korzystając z trudno dostępnych źródeł książkowych czy archiwalnych. Wśród wolontariuszy znajduje się również liczna grupa osób, które opracowywały wstępne biogramy Bohaterów na podstawie publikacji Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej. Bez ich pracy i zaangażowanie efekt naszych działań byłby zdecydowanie niepełny.
W tych dniach obchodzimy także 76. rocznicę bitwy nad Bzurą. Na terenie pola bitwy odbywa się wiele uroczystości poświęconych bohaterstwu żołnierzy Wojska Polskiego, w których warto uczestniczyć. Zachęcamy również do odwiedzin licznych cmentarzy, kwater i mogił wojennych, by zapalić znicz w intencji tych, których sylwetki próbujemy ocalić od zapomnienia na naszym Portalu.