1 marca br. już po raz piąty obchodzimy w całym kraju Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych' - święto państwowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzeniu z 4 lutego 2011 r. 'w hołdzie »Żołnierzom Wyklętym« - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu'.
Z tym szczególnym dniem związana jest również 64. rocznica egzekucji siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia 'Wolność i Niezawisłość' - Łukasza Cieplińskiego (prezesa), Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepki, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela - dokonanej na terenie więzienia Urzędu Bezpieczeństwa na warszawskim Mokotowie.
Dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji wojna nie zakończyła się w 1945 r. To Oni jako pierwsi podjęli walkę o wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego komunistycznym aparatem władzy, a za wierność swoim ideałom zapłacili niejednokrotnie cenę najwyższą - utratę życia. Ci, którzy przeżyli, przez kolejne lata żyli z piętnem - jak to określała PRL-owska propaganda - 'bandytów', 'faszystów' czy 'zaplutych karłów reakcji'.
Ich bohaterstwo i heroizm, przez wiele lat zakłamywane, mogły zostać we właściwy sposób uhonorowane dopiero w wolnej Ojczyźnie, o którą walczyli...