14 września br. minęły trzy lata od oficjalnego startu Portalu Bohaterowie Bitwy nad Bzurą. Te lata to przede wszystkim zamieszczenie 10 tysięcy (z około 17 tysięcy) biogramów żołnierzy poległych na obszarze bitwy nad Bzurą oraz niezliczone uzupełnienia w oparciu o źródła, współczesne fotografie, ale przede wszystkim o informacje i fotografie archiwalne, które są w posiadaniu rodzin Bohaterów Września.
Cały czas mamy w pamięci liczne, wzruszające listy rodzin, które dzięki Portalowi ustaliły miejsce pochówku czy też losy swoich ojców, mężów, braci, dziadków i, coraz częściej, pradziadków. Potwierdza to niezbicie potrzebę istnienia i rozwoju Portalu.
Pamiętamy również o licznym gronie wolontariuszy, którzy przez ostatnie trzy lata wykonywali zdjęcia i przysyłali je do nas, uzupełniali licznie biogramy, często korzystając z trudno dostępnych źródeł czy nieznanych publikacji. Wśród wolontariuszy znajduje się również liczna grupa osób, które pracowały nad opracowaniem personaliów żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. a opublikowanych w Księdze pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej. Bez tej pracy efekt naszych działań byłby zdecydowanie niepełny.
Obecnie trwają prace nad kolejnym etapem projektu. Będziemy kontynuować sukcesywne uzupełnianie list poległych w kolejnych gminach i powiatach, tak by w niedługim czasie wykazy były w miarę kompletne. Pozwoli to przejść do następnego elementu, jakim będzie weryfikacja danych ze zgromadzonymi źródłami. Mamy nadzieję, że dzięki tej pracy wyeliminujemy błędy, jakie mogły pojawić się w Księdze pochowanych…, ale również uda nam się uzupełnić listy poległych o kolejne, nieznane dotąd nazwiska.
Oczywiście cały czas jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi, szczególnie rodzinami, które mogą samodzielnie lub za naszym pośrednictwem uzupełniać biogramy swoich krewnych.
Warto przypomnieć, że na Portalu dostępne są również: zakładka Wspomnienia, gdzie każdy może zamieścić własne lub spisane relacje z wydarzeń związanych z bitwą nad Bzurą (najlepiej nigdzie wcześniej niepublikowane), oraz możliwość wprowadzania biogramów Weteranów, tj. uczestników walk, którzy przeżyli ten trudny czas.
Wszystkie te funkcjonalności mają za zadanie należycie upamiętnić bohaterstwo żołnierza polskiego, szczególnie prostego szeregowca, który tak często, zbyt często, pozostawał bezimienny…