W projekcie realizowanym za pomocą tej strony internetowej czasem trudno mówić o statystyce. Może to być nieco niezręczne ponieważ mówimy o ludziach, żołnierzach, którzy polegli w walce o wolność własnego kraju. Uznaliśmy jednak, że postanowiliśmy podzielić się z Państwem kilkoma liczbami, które, mamy nadzieję, pokażą ogrom pracy wykonanej przez Redakcję oraz wielu Użytkowników, szczególnie rodziny poległych.
Po 20. miesiącach działalności (wrzesień 2010 - kwiecień 2012) udało się wspólnie upamiętnić 7437 żołnierzy i osób cywilnych poległych w walce lub zmarłych z ran odniesionych w wyniku działań wojennych we wrześniu 1939 roku na terenie szeroko rozumianego teatru bitwy nad Bzurą. Według różnych szacunków poległo wtedy co najmniej 17 tysięcy wojskowych. Zbliżamy się zatem do ustalenia połowy nazwisk. Wydaje się, że jest to dobry wynik, szczególnie biorąc pod uwagę celowe działania hitlerowskich wojsk okupacyjnych oraz zdarzające się przypadki niedbalstwa we wczesnych latach powojennych. Naszym celem jest jednak ustalenie możliwie kompletnej listy nazwisk. A dzięki temu upamiętnienie na Ścianie pamięci wszystkich, którzy na to zasługują. Z pewnością przed nami jeszcze wiele lat wytężonej pracy. Jednak każdy mail lub telefon od rodziny potwierdzający, że dzięki portalowi www.bohaterowie1939.pl ustalono losy ich krewnego potwierdza, że praca ta jest potrzebna i warta ogromnego wysiłku. Niezwykle ważne są dla nas świadectwa przesyłane przez krewnych w postaci dokumentów i bezcennych fotografii, które z suchych nazwisk pozwalają zmienić biogram w opis osoby, która była człowiekiem z krwi i kości, żyjącej w naszej okolicy kilkadziesiąt lat temu i tragicznie poległej w obronie własnej rodziny i kraju.
Polegli zostali pochowani na wielu cmentarzach, kwaterach czy mogiłach wojennych. Na portalu znajdują się już 174 takie obiekty zlokalizowane na terenie 21 powiatów woj. mazowieckiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Choć nie jest to jeszcze lista kompletna, prawdopodobnie zawiera już zdecydowaną większość miejsc pochówku na ww. terenie. Wiele z nich posiada opisy, lokalizację na mapie oraz bogatą ikonografię, którą sukcesywnie uzupełniamy.
Kilka miesięcy temu uruchomiliśmy kilka dodatkowych funkcji. W ich ramach utworzono 474 biogramy weteranów, których szlak bojowy nie zakończył się nad Bzurą lecz trwał jeszcze kolejne lata aż do zakończenie wojny, a czasem i dłużej.
W ramach rozszerzania możliwości portalu umożliwiliśmy publikację Wspomnień - dotychczas na portalu znalazło się 37 relacji. Zachęcamy do ich lektury - są to niezwykłe świadectwa osób, które albo będąc żołnierzami albo osobami mieszkającymi na terenie walk (najczęściej jeszcze dziećmi) wspominają to co utkwiło im w pamięci. Wspomnienia można znależć poprzez rozwijane menu Bitwa. Zachęcamy do lektury i publikacji posiadanych relacji.
Podsumowując chcemy zachęcić do dalszych odwiedzin, współpracy i poszukiwań. Już wkrótce pojawią się kolejne nazwiska. Być może następna rodzinna zagadka sprzed siedemdziesięciu laty zostanie rozstrzygnięta.