Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że wprowadziliśmy na Portalu kolejną porcję zmian i nowości. Najważniejszą z nich jest możliwość umieszczania biogramów Weteranów - osób, które walczyły w bitwie nad Bzurą i choć nie poległy na polu chwały, to z pewnością są Bohaterami walk o niepodległość Ojczyzny.
Są jeszcze wśród nas osoby biorące czynny udział w bitwie nad Bzurą, a ci którzy już odeszli, zostawili po sobie spuściznę w postaci różnego rodzaju dokumentów oraz wspomnień na piśmie lub w pamięci swoich krewnych. Prośby o umożliwienie upamiętnienia również takich osób otrzymywaliśmy od początku istnienia Portalu. Wychodząc im naprzeciw, zapraszamy do wprowadzania biogramów Weteranów - zarówno oficerów, jak i szeregowych żołnierzy Wojska Polskiego. Każdy z nich zasługuje na upamiętnienie. Mamy nadzieję, że dzięki temu elementowi Portal Bohaterowie Bitwy Nad Bzurą będzie nie tylko wirtualnym cmentarzem, ale również projektem dokumentującym losy ludzi, którym przyszło żyć i walczyć w tym trudnym czasie.
Aby wprowadzić biogram Weterana należy, po uprzednim zalogowaniu, użyć przycisku dodaj biogram. Następnie pojawią się dwie opcje: Poległy, dzięki której można w tradycyjny sposób wprowadzić osobę poległą oraz Weteran, za pomocą której przechodzimy do tworzenia karty biograficznej osoby, która walczyła w bitwie nad Bzurą lecz nie zmarła w jej wyniku.
Nazwiska wszystkich upamiętnionych będą pojawiać się, po akceptacji, na Ścianie pamięci. Osoby poległe posiadają znacznik w postaci krzyża, natomiast nazwiska Weteranów są podkreślone oraz wyróżnione innym kolorem. Podobnie karta biograficzna posiada nieco inną szatę graficzną.
Przypominamy, że już kilka tygodni temu udostępniliśmy możliwość publikacji Wspomnień i relacji z obszaru bitwy nad Bzurą. Zachęcamy do korzystania również i z tej możliwości dzielenia się swoją wiedzą o wydarzeniach Polskiego Września 1939 roku.
Jednocześnie pragniemy poinformować, że wraz z końcem listopada zakończyliśmy inwentaryzację cmentarzy i pomników związanych z kampanią wrześniową na terenie powiatów płockiego, gostynińskiego, warszawskiego zachodniego i nowodworskiego. Sukcesywnie wprowadzamy te dane na Portal wraz z fotografiami. W tym miejscu chcielibyśmy również podziękować wielu autorom zdjęć, którzy wysyłali je nam w ciągu ostatnich miesięcy.
Prowadzimy bardzo intensywne prace nad wprowadzeniem możliwie pełnych list poległych, pochowanych na cmentarzach w wymienionych wyżej powiatach. Ogromną pracę wykonali tu liczni wolontariusze, którzy opracowywali, i wciąż opracowują, biogramy na podstawie publikacji Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej. Ponadto zgromadziliśmy pokaźną ilość archiwaliów - efekt współpracy z urzędami gmin, muzeami oraz Biurem Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża. Będziemy sukcesywnie wprowadzać te dane i informować o zakończonych etapach. Pierwszy zestaw nazwisk zamieścimy już za kilka dni.
Kolejną zmianą na Portalu jest szereg usprawnień związanych z wprowadzaniem i modyfikacją biogramów poległych. Zastanawialiśmy się, jak chronić dane osobowe żołnierzy i cywilów, którzy już znaleźli się w bazie danych na podstawie konkretnego źródła archiwalnego lub opracowania. W związku z tym wprowadziliśmy ograniczenie modyfikacji kluczowych informacji biograficznych, jak np. imiona czy nazwisko. Jeśli ktokolwiek znajdzie źródła, w których dane te figurują w innej formie, może to zrobić w postaci przypisu. Dopiero po ostatecznej weryfikacji poprawności zapisu takich danych nastąpi ich zmiana w odpowiednim polu na karcie poległego. Pozostałe formy będą z kolei widoczne w polu Przypisy.
Wszystkie powyższe zmiany i usprawnienia są elementem II etapu rozwoju Portalu pn. Bohaterowie Bitwy Nad Bzurą - mazowieckie nekropolie wojenne. Realizacja tego etapu jest dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że I etap obejmuje powiat sochaczewski i wciąż jest realizowany.
Zapraszamy do korzystania z Portalu, a szczególnie z jego nowych funkcjonalności. Państwa uwagi dotyczące zmian będą dla nas bardzo cenne. Prosimy o ich przesyłanie na nasz adres e-mail: kontakt@bohaterowie1939.pl.