Personal card

Surname: WASIAK
Name #1: Leon
Name #2:
Name #3:
Pseudonym:
Father's Name: Władysław
Mother's Name: Justyna
Mother's maiden name:
Date of birth: 1914
Place of birth:
Sibblings: Helena (ur. 1910), Mieczysław (ur. 1920)
Marital status: kawaler
Spouse:
Children:
Last address: Nowa Jerozolima [obecnie: gm. Parzęczew, pow. zgierski]
Nationality: polska
Education:
Profession:
Religion: rzymskokatolickie
Academic title:
Position:

Military status: żołnierz
Record number:
Disctrict Military Draft Office:
Regional Military Draft Office:
Operational Group: Armia Poznań
Type of arms or service: Piechota
Rank:

strz.
Assignment as for 1st September: 26 DP
Military unit: 37 pp
Function as for 1st September:
Assignment after 1st September:
Function after 1st September:
Military service record: # przed 1939 - w Korpusie Ochrony Pogranicza w Dziśnie (woj. wileńskie, obecnie: Białoruś) - prawdopodobnie w 2 kompanii KOP "Dzisna" batalionu KOP "Łużki" (zasadnicza służba wojskowa);
Decorations: Państwowa Odznaka Sportowa
September 1939 – combat trail:
Date of death: 18 wrzesień 1939
Place of death: Iłów
Reason of the death:
Circumstances of the death:
Initial resting place #1:
Date of exhumation:
Initial resting place #2:
Date of exhumation:
Initial resting place #3:
Date of exhumation:
Present resting place: Iłów, kwatera wojenna
Location of the grave:
Commemorated: Tak
Form of commemoration: jedna z dwudziestu sześciu zbiorczych imiennych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Iłowie
Things found at the buried person: legitymacja Państwowej Odznaki Sportowej, fotografia
Place where the deposit is kept:
Biography:
Reminiscences:
Burial history:
Search for the grave: W okresie II wojny światowej próby ustalenia wojennych losów Leona Wasiaka podejmowała jego matka, Justyna Wasiak. W 1942 r., przebywając jako robotnik przymusowy w Dürnholz (obecnie: Drnholec na południu Czech), otrzymała za pośrednictwem miejscowego urzędu miejskiego informację z Prezydium Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Berlinie, że w Biurze Informacyjnym Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie znajduje się depozyt zabezpieczony w trakcie ekshumacji jej poległego syna. Wnioskowała wówczas, by dokumenty z nim związane zostały odesłane do miejsca jej ówczesnego pobytu. Według dotychczasowej wiedzy rodziny mogiła Leona Wasiaka miała znajdować się w Sochaczewie. Właściwe miejsce spoczynku dzięki Portalowi Bohaterowie1939.pl ustalił w 2014 r. Zbigniew Sędzicki, wnuk stryjeczny poległego.
Sources: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września N-Z, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 265.

Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja (Zbigniew Sędzicki, wnuk stryjeczny pochowanego).

Comments:
Last changes: 2021-06-03 23:13:46 by redakcja | If you want to change data, press -

Photographs, documents etc.

Leon Wasiak w trakcie odbywania służby wojskowej, przed 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Justyna Wasiak, matka Leona Wasiaka (fot. ze zb. rodzinnych). Helena Pawlak (z d. Wasiak), siostra Leona Wasiaka (fot. ze zb. rodzinnych).Mieczysław Wasiak, brat Leona Wasiaka (fot. ze zb. rodzinnych).Dom rodzinny Leona Wasiaka w Nowej Jerozolimie (fot. ze zb. rodzinnych)Pismo urzędu miejskiego w Dürnholz do Prezydium Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Berlinie z 11 grudnia 1942 r. ws. depozytu zabezpieczonego w trakcie ekshumacji poległego Leona Wasiaka, a znajdującego się w Biurze Informacyjnym Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie (dok. ze zb. rodzinnych).Rejon zasadniczej służby wojskowej i obecne miejsce spoczynku Leona Wasiaka na tle granic Polski z 1930 r. (oprac. Zbigniew Wasiak).Pozycje i kierunki przemarszu oddziałów 26 Dywizji Piechoty, do której przydzielono Leona Wasiaka, w końcowej fazie bitwy nad Bzurą w dniach 17-18 września 1939 r. (źródło: Wikipedia).Leon Wasiak w trakcie odbywania zasadniczej służby wojskowej w Korpusie Ochrony Pogranicza, przed 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Leon Wasiak w trakcie odbywania zasadniczej służby wojskowej w Korpusie Ochrony Pogranicza, przed 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Leon Wasiak w trakcie odbywania zasadniczej służby wojskowej w Korpusie Ochrony Pogranicza, przed 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Leon Wasiak w trakcie odbywania zasadniczej służby wojskowej w Korpusie Ochrony Pogranicza, przed 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Leon Wasiak upamiętniony na jednej z dwudziestu sześciu zbiorczych imiennych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Iłowie. Stan z dn. 12 września 2014 r. (fot. Zbigniew Sędzicki).Kwatera wojenna na cmentarzu parafialnym w Iłowie - miejsce spoczynku poległego Leona Wasiaka (fot. Zbigniew Sędzicki).Leon Wasiak w trakcie odbywania zasadniczej służby wojskowej w Korpusie Ochrony Pogranicza, przed 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).

Comments

SPOCZYWAJ W POKOJU – nie wśród Najbliższych, ale wraz z Towarzyszami broni. Zapisałeś się na kartach historii i już nigdy Nie Pozostaniesz anonimowy. PAMIĘTAMY – Wujku Leonie. W 75 rocznicę śmierci.

dodany przez: ZBYSZEK007, 2014-09-19