Personal card

Surname: MIĘTKIEWICZ
Name #1: Stefan
Name #2:
Name #3:
Pseudonym:
Father's Name: Jan (1881-1959)
Mother's Name: Marianna (1881-1954)
Mother's maiden name: Fątowicz
Date of birth: 11 sierpień 1914 [1]
Place of birth: Biskupice, pow. Konin
Sibblings: Cecylia, Józefa, Waleria, Helena
Marital status: kawaler
Spouse:
Children:
Last address: Bydgoszcz, garnizon wojskowy
Nationality: polska
Education:
Profession: podoficer zawodowy
Religion: rzymskokatolickie
Academic title:
Position: podof. pocztowy baonu piech.

Military status: żołnierz, zawodowa służba wojskowa
Record number:
Disctrict Military Draft Office:
Regional Military Draft Office:
Operational Group: Armia Pomorze
Type of arms or service: Piechota
Rank:

kpr. [2]
Assignment as for 1st September: 15 DP
Military unit: 61 pp
Function as for 1st September: podoficer pocztowy II batalionu
Assignment after 1st September: 61 pp
Function after 1st September:
Military service record: # 28 V 1935 - powołany w Kcyni do odbycia zasadniczej służby wojskowej; następnie w służbie zawodowej w garnizonie bydgoskim;
Decorations:
September 1939 – combat trail:
Date of death: 12 wrzesień 1939
Place of death: Szczytno
Reason of the death: poległy
Circumstances of the death:
Initial resting place #1: Szczytno
Date of exhumation:
Initial resting place #2: -
Date of exhumation: -
Initial resting place #3: -
Date of exhumation: -
Present resting place: Boniewo, kwatera wojenna
Location of the grave:
Commemorated: Tak
Form of commemoration: jedna z trzech zbiorczych imiennych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Boniewie
Things found at the buried person:
Place where the deposit is kept:
Biography: Stefan Miętkiewicz urodził się 11 sierpnia 1914 roku w Biskupicach w powiecie Konin jako syn Jana Miętkiewicza i Marianny z Fątowiczów. Mieszkał razem z rodzicami i czterema siostrami we wsi Słonawy w powiecie Szubin. Wezwany do stawienia się w dniu 28 maja 1935 roku na komisję poborową w Kcyni, został powołany do zasadniczej służby wojskowej. Po jej odbyciu pozostał w wojsku jako żołnierz zawodowy i zamieszkał w garnizonie w Bydgoszczy. W kampanii polskiej 1939 roku wziął udział na stanowisku podoficera pocztowego II batalionu 61 pułku piechoty z Bydgoszczy. Poległ 12 września w Szczytnie.
Reminiscences:
Burial history:
Search for the grave: "Po wojnie Jan Miętkiewicz, ojciec Stefana, zamieszkały w miejscowości Słonawy (pow. Szubin) rozpoczął poszukiwania syna i wniósł sprawę do Sądu Grodzkiego w Bydgoszczy o uznanie go za zmarłego. Stefan Miętkiewicz do 1939 r. mieszkał w Bydgoszczy, dlatego też sprawę założono tam, gdzie ostatnio przebywał (nr sprawy: III Zg. 390/1946). Istniał obowiązek umieszczania informacji o takowej sprawie we właściwym urzędzie gminy oraz publikacji w »Monitorze Polskim« lub »Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości«. Informacja o całej sprawie znalazła się w »Obwieszczeniach Publicznych«, dodatku do »Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości« (nr 22 z dnia 31 marca 1948 r.). Sprawę wniesiono w 1946 r., a postępowanie wszczęto w 1948 r. (nie wiadomo, dlaczego dwa lata później). Gdy Stefan Miętkiewicz został uznany za zaginionego, rozpoczęły się starania o odnalezienie jego mogiły. Poszukiwania całej rodziny oparły się na Polskim Czerwonym Krzyżu, jednak przez wiele lat wiadomości przychodzące z tej instytucji były takie same: »poszukiwania są w toku«. Dopiero po r. 2000 rodzina otrzymała informację, że poszukiwany został pochowany we wspólnym grobie w Boniewie. Żadna z sióstr nie doczekała tej informacji, ale dalsze pokolenie jest wdzięczne, że tak to się potoczyło i grób się odnalazł, i niech spoczywa w pokoju" (Alicja Niedzielska, wnuczka cioteczna pochowanego).
Sources: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 476 (dalej: KPŻP).

Akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej Królików, 1914, akt nr 107 (dalej: ASC par. Królików).

"Obwieszczenia Publiczne. Dodatek do Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości", 1948, nr 22, s. 5 (dalej: Obw. Publ.).

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy (dalej: IPN Bydgoszcz).

Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja / badania własne (Alicja Niedzielska, wnuczka cioteczna pochowanego).

Kuczma R., 61 Pułk Piechoty Wielkopolskiej 1919-1939. W 45 rocznicę wojny obronnej 1939 r. i 40-lecie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. I Koleżeński Zjazd Żołnierzy 61 PP Wlkp, 1 września 1984, Bydgoszcz 1984, s. 40, 60 (dalej: Kuczma 1984).

Comments:
Przypisy: [1] a) 11 sierpnia 1914 (źródło: ASC par. Królików); b) 13 sierpnia 1914 (źródło: Obw. Publ.); c) brak danych (źródło: KPŻP);
[2] a) kpr. / kpr. lub podof. (źródło: Kuczma 1984 / IPN Bydgoszcz); b) błędnie: kpt. (źródło: KPŻP); c) brak danych (źródło: Obw. Publ.);
Last changes: 2018-08-05 20:44:03 by redakcja | If you want to change data, press -

Photographs, documents etc.

Stefan Miętkiewicz jako żołnierz 61 pułku piechoty (fot. ze zb. rodzinnych).Stefan Miętkiewicz wśród żołnierzy 61 pułku piechoty (fot. ze zb. rodzinnych).Stefan Miętkiewicz wśród żołnierzy 61 pułku piechoty (fot. ze zb. rodzinnych).Stefan Miętkiewicz upamiętniony na jednej z trzech zbiorczych imiennych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cm. parafialnym w Boniewie. Stan z dn. 20. 04. 2013 r.Stefan Miętkiewicz jako żołnierz 61 pułku piechoty (fot. ze zb. rodzinnych).Metryka urodzenia i chrztu Stefana Miętkiewicza (dok. ze zb. rodzinnych).

Comments

Jeśli można to proszę umieścić akt urodzenia w kolejności za metryką urodzenia.

dodany przez: sloneczkoala, 2013-07-10

Witam. Mam pytanie. Zauważyłam, że często jest zapalana świeczka przez Panią Wacławę. Czy mogłabym się dowiedzieć kim ta osoba jest dla Stefana Miętkiewicza? Pozdrawiam. A. Niedzielska.

dodany przez: sloneczkoala, 2018-09-29

Witam Pani Wacławo. Moje pytanie jest dalej to samo, kim dla Pani był S. Miętkiewicz. Pozdrawiam A. Niedzielska.

dodany przez: sloneczkoala, 2020-01-14