Личная карточка

Фамилия: GŁOWACKI
Имя #1: Marian
Имя #2: Franciszek
Имя #3:
Псевдоним:
Имя отца: Franciszek
Имя матери: Maria
Девичья фамилия матери: Szymańska
Дата рождения: 17 czerwiec 1906 [1]
Место рождения: Książ, pow. Śrem
Брат и/или сестра: Zbigniew, Irena, Janina, Edmunda, Felicja
Семейное положение: żonaty
Супруг: Irena (z d. Jasińska)
Дети:
Последний адрес: Inowrocław
Национальность: polska
Образование: wyższe
Профессия: adwokat
Вероисповедание: rzymskokatolickie
Академическая степень: mgr
Должность:

Военная обязанность: żołnierz, rezerwa
Персональный номер:
Поветовый военный комиссариат (ПВК):
Районный военный комиссариат (РВК): Inowrocław
Воинское формирование: Armia Pomorze
Род оружия или службы: Piechota
Звание:

por.
Был в составе (1 сентября): 15 DP
Подразделение: 59 pp
Должность (1 сентября): dowódca 5 kompanii w II batalionie
Был в составе (после 1 сентября): 59 pp
Должность (после 1 сентября):
Военная служба: # 1931-1932 - w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie (III kurs, 6 kompania strzelecka, stopień tyt. plut.), następnie na praktyce w 70 pułku piechoty w Pleszewie;
# 1934 - po odbyciu kolejnych ćwiczeń żołnierzy rezerwy promowany stopień ppor. rez. piech. z przydziałem mobilizacyjnym do 59 pułku piechoty w Inowrocławiu i przydziałem ewidencyjnym do KRU Inowrocław;
Награды:
Сентябрь 1939 - боевой путь: wraz z 59 pp, m.in. w bitwie nad Bzurą
Дата смерти: 18 wrzesień 1939
Место смерти: Ruszki
Причина смерти: poległy
Обстоятельства смерти:
Начальное место погребения #1: Ruszki
Дата эксгумации:
Начальное место погребения #2:
Дата эксгумации: 1946
Начальное место погребения #3:
Дата эксгумации:
Настоящее место погребения: Juliopol, kwatera wojenna
Расположение могилы:
Ознаменование: Tak
Форма поминовения: krzyż betonowy z imienną tabliczką epitafijną na jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Juliopolu (drugie imię w formie: "F.")
Предметы, которые были найдены при погребенном:
Место хранения найденных предметов:
Биография: Marian Franciszek Głowacki urodził się 17 czerwca 1906 roku w Książu w powiecie Śrem jako syn Franciszka Głowackiego i Marii z Szymańskich. Od 1912 roku uczęszczał do Szkoły Powszechnej w Barcinie, gdzie mieszkał z rodzicami. W latach 1916-1918 kontynuował naukę w Miejskiej Szkole Średniej dla Chłopców w Inowrocławiu, z której przeniósł się do kwinty Państwowego Gimnazjum im. Jana Kasprowicza w tym samym mieście, gdzie w 1926 roku zdał maturę typu zreformowanego klasycznego. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego.

W 1927 roku stanął do poboru w Powiatowej Komendzie Uzupełnień Poznań i na własną prośbę został zapisany do lotnictwa, które od wczesnej młodości budziło jego zainteresowanie. W 1931 roku, po ukończeniu III roku studiów, powołano go do zasadniczej służby wojskowej, którą odbywał w 6 kompanii strzeleckiej III Kursu Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie. Szkolenie ukończył w 1932 r. w stopniu tytularnego plutonowego, po czym został skierowany na praktykę do 70 pułku piechoty w Pleszewie. Po kolejnych ćwiczeniach wojskowych w 1934 roku uzyskał promocję na pierwszy stopień oficerski (podporucznika) z przydziałem mobilizacyjnym do 59 pułku piechoty w Inowrocławiu. Ewidencyjnie podlegał Komendzie Rejonu Uzupełnień w Inowrocławiu.

W kampanii polskiej 1939 roku wziął udział w stopniu porucznika na stanowisku dowódcy 5 kompani w II batalionie 59 pułku piechoty, walcząc m.in. w bitwie nad Bzurą. Poległ 18 września w Ruszkach.
Воспоминания:
История захоронения:
Поиски могилы:
Источник: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 221 (dalej: KPŻP).

Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja (Hanka Tużylak).

Łukasiak J., Szkoła Podchorążych Rezerwy Piechoty, Pruszków 2003, s. 48 (dalej: Łukasiak 2003).

Комментарии:
Przypisy: [1] a) 17 czerwca 1906 (źródło: archiwum rodzinne / rodzinna tradycja; Łukasiak 2003); b) 10 czerwca 1906 (źródło: KPŻP);
Последние изменения: 2019-03-20 00:42:52 by redakcja | Если Вы хотите изменить данные, нажмите -

Фотографии, документы и т.д.

Legitymacja studencka Franciszka Mariana Głowackiego (dok. ze zb. rodzinnych).Franciszek Marian Głowacki (1906-1939) (fot. ze zb. rodzinnych).Życiorys Mariana Franciszka Głowackiego pisany w trakcie odbywania zasadniczej służby wojskowej w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie, 23 września 1931 r. (dok. ze zb. rodzinnych).Marian Franciszek Głowacki upamiętniony na imiennej tabliczce epitafijnej na jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Juliopolu. Stan z dn. 25 września 2010 r. (fot. udostępniła: Hanka Tużylak).Marian Głowacki z żoną Ireną z Jasińskich, lipiec 1938 r. (fot. ze zb. rodzinnych).

Комментарий