Личная карточка

Фамилия: FEDORKO
Имя #1: Wilhelm
Имя #2: Jan
Имя #3:
Псевдоним:
Имя отца: Jerzy
Имя матери: Maria
Девичья фамилия матери: Wójcik
Дата рождения: 22 czerwiec 1896 [1]
Место рождения: Jasło
Брат и/или сестра:
Семейное положение:
Супруг:
Дети:
Последний адрес:
Национальность:
Образование:
Профессия:
Вероисповедание:
Академическая степень:
Должность:

Военная обязанность: żołnierz, zawodowa służba wojskowa
Персональный номер:
Поветовый военный комиссариат (ПВК):
Районный военный комиссариат (РВК):
Воинское формирование: Armia Poznań
Род оружия или службы: Piechota
Звание:

mjr
Был в составе (1 сентября): 26 DP
Подразделение: 37 pp
Должность (1 сентября): dowódca III batalionu
Был в составе (после 1 сентября): 37 pp
Должность (после 1 сентября): dowódca III batalionu (do 15 IX), dowódca batalionu zbiorczego zorganizowanego z rozbitych oddziałów I i III batalionu (od 15 IX)
Военная служба:
Награды: Order Wojenny "Virtuti Militari" kl. V (Krzyż Srebrny), Order Odrodzenia Polski kl. V (Krzyż Kawalerski), Krzyż Niepodległości, Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Zasługi Legionów, Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921, Odznaka Obrońcy Przemyśla, Medal Dziesięciolecia PRL, Brązowy Medal za długoletnią służbę, Medal "Za zasługi dla obronności kraju", Medal 30-lecia Polski Ludowej, Złota Odznaka Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego, odznaka harcerska "Za Zasługi" i inne
Сентябрь 1939 - боевой путь: wraz z 37 pp, m.in. w bitwie nad Bzurą; 16 IX - ranny w głowę odłamkiem niemieckiego granatu artyleryjskiego w rejonie Gągolina Południowego i Kozłowa Szlacheckiego; 19 IX - ranny w głowę i wzięty do niewoli niemieckiej w rejonie Brochowa;
Дата смерти: 13 grudzień 1979
Место смерти: Katowice [2]
Настоящее место погребения: Sosnowiec, cmentarz wielowyznaniowy
Расположение могилы:
Ознаменование:
Форма поминовения:
Биография:
Воспоминания: Kpt. art. Czesław Teodor Mizgalski, oficer sztabu Grupy płk. dypl. Antoniego Żurakowskiego, o okolicznościach wzięcia do niewoli mjr. Wilhelma Fedorko: "Nad ranem dnia 18.IX.39. zameldowaliśmy się do dyspozycji mjr. Fedorki, d-cy III/37 [pp], którego batalion był na odcinku w lasach na płn.-wsch. od m. Iłów w styczności ogniowej z npl-em, przeprawiającym się przez Wisłę na płd. Pod wieczór dnia 18.IX.39. mjr Fedorko otrzymał rozkaz oderwania się w nocy od npl-a i wycofania się z baonem na wschód od Bzury, gdzie miała być zmontowana obrona. Po ściągnięciu batalionu i około godzinnym marszu mjr Fedorko o godz. 24.00 zamierzał przeprawić się przez Bzurę. Wysłany oddział rozpoznawczy stwierdził, że most na Bzurze jest spalony i że na zachodnim brzegu Bzury znajdują się pojedyncze niem. gniazda k.m. Wobec tego mjr Fedorko zdecydował się zmienić pierwotny kierunek marszu i przewidywane miejsce przeprawy i przejść Bzurę w bród. W momencie, gdy zbliżyliśmy się na czele baonu na odległość około 100 m od Bzury, przedpole zostało oświetlone niem. rakietami i jeden z niem. żołnierzy wezwał nas do poddania się. Powstał zamęt, mjr Fedorko wydał rozkaz »biegiem, marsz za Bzurę« wykonany tylko przez nielicznych żołnierzy, gdyż poustawiane na stanowiskach niem. k.m. zaczęły działać. Przedostawszy się wpław przez Bzurę, po pewnym czasie zebrało się około 20 oficerów i szeregowych z mjr. Fedorko na czele, który podczas powstałej strzelaniny został lekko ranny w głowę (mjr Konarski znikł) z zamiarem dotarcia do jakiegoś osiedla i zorientowania się w sytuacji. Wysłane we wszystkich kierunkach patrole napotykały na czujki niem., które przy najmniejszym poruszeniu się czegokolwiek natychmiast oświetlały przedpole, otwierały ogień z broni samoczynnej i uniemożliwiały poruszanie się. Dnia 19.IX.39. zostaliśmy wzięci do niewoli przez oddział pancerny niem." (IPMS, sygn. B.I.30/A/8).
История захоронения:
Источник: Bauer P., Polak B., Armia Poznań w wojnie obronnej 1939, Poznań 1982, s. 486.

Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Relacje z Kampanii 1939 roku, sygn. B.I.30/A, Armia "Pomorze". Gr. Op. Gen. Bołtucia. Gr. Op. Gen. Tokarzewskiego, poz. 8, s. 78-79, Relacja kpt. art. Czesława Mizgalskiego (dalej: IPMS, sygn. B.I.30/A/8).

Wójkowski M., Major Wilhelm Jan Fedorko - nieznany bohater, "Kutnowskie Zeszyty Regionalne", t. XV, 2011, s. 275-280 (dalej: Wójkowski 2011).

Wpis do Księgi Zasłużonych Koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację Katowice - Śródmieście dokonany po śmierci i pogrzebie mjr. Wilhelma Jana Fedorko przez prezesa Koła mjr. rez. Adelina Augustyna Winklera i członka Zarządu Koła mjr. w st. sp. Marcelego Pierzchałę (maszynopis w archiwum Muzeum Regionalnego w Kutnie) (dalej: ZBoWiD Katowice).

Przebieg służby wojskowej mjr. Wilhelma Jana Fedorko opracowany dn. 15 listopada 1981 r. przez jego syna Stefana Witolda (maszynopis w archiwum Muzeum Regionalnego w Kutnie, l.dz. MK/38/83) (dalej: Fedorko 1981).

Комментарии:
Przypisy: [1] a) 22 czerwca 1896 (źródło: ZBoWiD Katowice; Fedorko 1981); b) błędnie: 22 marca 1897 (źródło: Wójkowski 2011);
[2] a) Katowice (źródło: ZBoWiD Katowice); b) błędnie: Sosnowiec (źródło: Wójkowski 2011);
Последние изменения: 2015-08-03 20:50:43 by redakcja | Если Вы хотите изменить данные, нажмите -

Фотографии, документы и т.д.

Wilhelm Jan Fedorko w mundurze 16 pułku piechoty z Tarnowa, grudzień 1919 (fot. za: Wikimedia Commons).Wilhelm Jan Fedorko w maju 1938 r. (fot za: Wikimedia Commons).Przebieg służby wojskowej mjr. Wilhelma Jana Fedorko opracowany dn. 15 listopada 1981 r. przez jego syna Stefana Witolda (dok. z archiwum Muzeum Regionalnego w Kutnie, l.dz. MK/38/83).Wpis do Księgi Zasłużonych Koła ZBoWiD Katowice - Śródmieście dokonany po śmierci i pogrzebie mjr. Wilhelma Jana Fedorko przez prezesa Koła mjr. rez. Adelina Augustyna Winklera i  członka Zarządu Koła mjr. w st. sp. Marcelego Pierzchałę (dok. z archiwum Muzeum Regionalnego w Kutnie).

Комментарий