Personal card

Surname: ROŻAK
Name #1: Antoni
Name #2:
Name #3:
Pseudonym:
Father's Name:
Mother's Name:
Mother's maiden name:
Date of birth:
Place of birth:
Sibblings:
Marital status:
Spouse:
Children:
Last address:
Nationality:
Education:
Profession:
Religion:
Academic title:
Position:

Military status: żołnierz
Record number:
Disctrict Military Draft Office:
Regional Military Draft Office:
Operational Group: Armia Poznań
Type of arms or service: Kawaleria
Rank:

st. strz.
Assignment as for 1st September: Wielkopolska BK
Military unit: 7 psk
Function as for 1st September: w szwadronie kolarzy
Assignment after 1st September: 7 psk
Function after 1st September: w szwadronie kolarzy
Military service record:
Decorations: Krzyż Walecznych
September 1939 – combat trail: wraz z 7 psk
Date of death: 12 wrzesień 1939
Place of death: Bełchów, gm. Nieborów, pow. Łowicz
Reason of the death: poległy
Circumstances of the death: Poległ w czasie podjazdu z zadaniem rozpoznania kierunku na Skierniewice:

"[…] Około godziny 12.00 podjazdy i straż przednia zostały ostrzelane ogniem rkm i ckm oraz napotkały patrole konne nieprzyjaciela, lecz odrzuciły je w kierunku na Skierniewice. Wówczas Niemcy otworzyli silny ogień artyleryjski na naszych kolarzy, a pod Bełchowem, zajętym już przez podjazd ppor. Faleńskiego, pokazały się czołgi. Dowódca rozpoznania, rtm. Chrzanowski, dał rozkaz wycofania się na Łowicz. Tymczasem jednak na Bełchów wyszło natarcie piechoty niemieckiej wsparte czołgami. Oddział ppor. Faleńskiego złożony częściowo z kolarzy, częściowo z konnych, związany walką ogniową w nieprzyjacielem, znalazł się w trudnym położeniu w palącej się wsi pod morderczym ostrzałem artylerii. W czasie walki poległ ppor. Zygmunt Faleński oraz kpr. Jan Matelski i st. strz. Antoni Rożak" (Szacherski 1966, s.116-117).

W świetle relacji Wacława Wierciocha, mieszkańca Bełchowa i świadka potyczki w tej miejscowości: "[...] Kapral [Piotr Warawa] wraz z towarzyszem broni [st. strz. Antonim Rożakiem] schronili się za dwiema gruszami. Strzelali z ręcznego karabinu maszynowego, szybko eliminując przy jego pomocy siedmiu Niemców. Kiedy poległ st. strz. Rożak, kpr. Warawa rozkazał pozostałym podkomendnym wycofać się do koryta rzeki. Sam zaś pozostał na stanowisku, zabezpieczając kolegom odwrót. Niemcom udało się go okrążyć dopiero wtedy, kiedy ciężko rannemu kapralowi zabrakło amunicji. Został zabity w tym samym miejscu, z którego strzelał - pod gruszą" (cyt. za: Czubatka 2009).
Initial resting place #1:
Date of exhumation:
Initial resting place #2:
Date of exhumation:
Initial resting place #3:
Date of exhumation:
Present resting place: Bełchów, mogiła indywidualna (1)
Location of the grave: po prawej stronie alei głównej cmentarza
Commemorated: Tak
Form of commemoration: 1) Imienna tablica epitafijna indywidualnej mogiły wojennej na cmentarzu parafialnym w Bełchowie (nazwisko w formie: ROZAK); 2) Tablica pamiątkowa poświęcona żołnierzom 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich i cywilnym mieszkańcom Bełchowa poległym w tejże miejscowości we wrześniu 1939 r. wmurowana w ścianę Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Bełchowie;
Things found at the buried person:
Place where the deposit is kept:
Biography:
Reminiscences:
Burial history:
Search for the grave:
Sources: Szacherski Z., Wierni przysiędze, Warszawa 1966, s. 116-117, 325 (dalej: Szacherski 1966).

Czubatka J., Wrzesień 1939 r. w Bełchowie, „Łowiczanin: Kwartalnik Historyczny”, R. VII, 2009, Nr 2 (25) (dalej: Czubatka 2009).

Comments: Zachodzi prawdopodobieństwo jego tożsamości z żołnierzem 7 psk odnotowanym wśród pochowanych w mogile zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Głownie: http://www.bohaterowie1939.pl/polegly,rozak,antoni,3456.html.
Last changes: 2014-03-16 21:37:46 by redakcja | If you want to change data, press -

Photographs, documents etc.

Mogiła indywidualna st. strz. Antoniego Rożaka na cm. parafialnym w Bełchowie (fot. Tomasz Karolak).St. strz. Antoni Rożak upamiętniony na tablicy epitafijnej mogiły indywidualnej zlokalizowanej na cm. parafialnym w Bełchowie (fot. Tomasz Karolak).

Comments