Personal card

Surname: ZACHARA
Name #1: Stanisława [1]
Name #2: Krystyna [2]
Name #3:
Pseudonym:
Father's Name: Stanisław
Mother's Name: Franciszka
Mother's maiden name: Rosiak
Date of birth: 30 kwiecień 1930 [3]
Place of birth: Brzozów
Sibblings: Stefania (1922-1939), Tadeusz (1926-2004), Józef Franciszek (1932-1939), Henryk Stanisław (1937-1939)
Marital status: panna
Spouse: -
Children: -
Last address: Brzozów
Nationality: polska
Education: brak
Profession: -
Religion: rzymskokatolickie
Academic title: brak
Position: -

Military status: cywil,
Record number:
Disctrict Military Draft Office:
Regional Military Draft Office:
Operational Group:
Type of arms or service:
Rank:

Assignment as for 1st September:
Military unit:
Function as for 1st September:
Assignment after 1st September:
Function after 1st September:
Military service record:
Decorations:
September 1939 – combat trail:
Date of death: 6 wrzesień 1939
Place of death: Brzozów
Reason of the death: zamordowana
Circumstances of the death: Zginęła wraz z trójką rodzeństwa od wybuchu niemieckiej bomby lotniczej: "W pewnym momencie coraz wyraźniej słychać było niski, krótko przerywany dźwięk ciężko pracujących silników samolotowych. Znam z autopsji ten dźwięk, z którego wyraźnie wyczuwało się, że samolot dźwiga duży ciężar. Dla dzieci Zacharów było to zupełnie czymś nowym. Jakież to szczęście, po raz pierwszy zobaczyć samolot. Nie mogły przypuszczać, że zaraz przestaną się cieszyć i nigdy, przed nikim nie będą mogły się tym pochwalić. Bomba z niego zrzucona w zetknięciu z ziemią rozerwała się na drobne kawałki, zabijając lub śmiertelnie raniąc wszystkie pozostające w domu dzieci. Jakiż to ból musiała przeżyć ich matka Franciszka Zachara, która z synem Tadeuszem przybiegła od sąsiadów i zobaczyła zmasakrowane dzieci? Chciałaby, ale w żaden sposób nie mogła ani ożywić zabitego, ani uchronić od śmierci któregokolwiek z umierających w bólach dzieci. Straciła ich czworo naraz, a pozostał jej tylko jeden syn Tadeusz, którego zabrała ze sobą do sąsiadów. Miał on wtedy 13 lat. Kiedy ojciec zabitych, Stanisław Zachara, szczęśliwie powrócił z wojny, to spośród pięciorga swych dzieci tylko jedno mógł przytulić do piersi, a czworo pozostałych »odwiedził« na bielawskim cmentarzu, gdzie znajduje się ich grobowiec" (Perzyna 2009, s. 91).
Initial resting place #1: -
Date of exhumation: -
Initial resting place #2: -
Date of exhumation: -
Initial resting place #3: -
Date of exhumation: -
Present resting place: Bielawy, mogiła zbiorowa
Location of the grave: przy alejce odchodzącej w prawo od alei głównej, przed kaplicą Grabińskich
Commemorated: Tak
Form of commemoration: zbiorcza imienna tablica epitafijna mogiły zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Bielawach
Things found at the buried person:
Place where the deposit is kept:
Biography:
Reminiscences:
Burial history: Niebawem po śmierci została pochowana wraz z rodzeństwem w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Bielawach, gdzie spoczywa do dziś. W 2014 r. na wniosek członków rodziny ofiar mogiła zbiorowa została wpisana do ewidencji grobów wojennych, po czym w r. 2016 przeprowadzono gruntowny remont będącego w złym stanie technicznym obiektu.
Search for the grave:
Sources: Perzyna K., Między Piątkiem a Sobotą, t. V, Były zwycięstwa i mogiły (1882-1939), Łódź 2009, s. 91-93 (dalej: Perzyna 2009).

Urząd Stanu Cywilnego w Bielawach, Akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej Bielawy (dalej: USC Bielawy).

Drzewo genealogiczne Zacharów, oprac. Tadeusz Zachara, brat Stefanii (dok. w archiwum rodzinnym Elżbiety Zachary, córki Tadeusza).

Comments:
Przypisy: [1] a) Stanisława (źródło: USC Bielawy); b) Krystyna (źródło: Pełka 2009, s. 91);
[2] a) Krystyna (źródło: USC Bielawy) - imię używane na co dzień; b) brak danych (źródło: Pełka 2009);
[3] a) 30 kwietnia 1930 (źródło: USC Bielawy); b) wiek w chwili śmierci: 9 lat (źródło: Pełka 2009, s. 91);
Last changes: 2016-09-06 20:33:36 by redakcja | If you want to change data, press -

Photographs, documents etc.

Grób rodzeństwa Zacharów na cmentarzu parafialnym w Bielawach. Stan z dn. 29. 09. 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Grób rodzeństwa Zacharów na cmentarzu parafialnym w Bielawach. Stan z dn. 29. 09. 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Krystyna Zachara upamiętniona na imiennej tablicy epitafijnej grobu rodzinnego na cmentarzu parafialnym w Bielawach. Stan z dn. 29. 09. 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Wiersz pt. "6 września" autorstwa Tadeusza Zachary jako wyraz bólu ocalonego przez los brata czworga ofiar niemieckiego bombardowania lotniczego z Brzozowa (odpis oryginału z archiwum rodzinnego Elżbiety Zachary, córki Tadeusza).Pismo Oddziału Dziedzictwa Kulturowego i Ochrony Pamięci Narodowej w Biurze Wojewody Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi do Elżbiety Zachary z 8 października 2014 r. ws. wpisania mogiły zbiorowej rodzeństwa Zacharów do ewidencji grobów wojennych (dok. ze zb. rodzinnych Elżbiety Zachary).Bielawy, mogiła zbiorowa. Stan z 2016 r. (fot. Elżbieta Zachara).Bielawy, mogiła zbiorowa. Stan z 2016 r. (fot. Elżbieta Zachara).Bielawy, mogiła zbiorowa. Stan z 2016 r. (fot. Elżbieta Zachara).Bielawy, mogiła zbiorowa. Stan z 2016 r. (fot. Elżbieta Zachara).

Comments