Личная карточка

Фамилия: ZACHARA
Имя #1: Henryk
Имя #2: Stanisław [1]
Имя #3:
Псевдоним:
Имя отца: Stanisław
Имя матери: Franciszka
Девичья фамилия матери: Rosiak
Дата рождения: 17 wrzesień 1937 [2]
Место рождения: Brzozów
Брат и/или сестра: Stefania (1922-1939), Tadeusz (1926-2004), Stanisława Krystyna (1930-1939), Józef Franciszek (1932-1939)
Семейное положение: kawaler
Супруг: -
Дети: -
Последний адрес: Brzozów
Национальность: polska
Образование: brak
Профессия: -
Вероисповедание: rzymskokatolickie
Академическая степень: brak
Должность: -

Военная обязанность: cywil,
Персональный номер:
Поветовый военный комиссариат (ПВК):
Районный военный комиссариат (РВК):
Воинское формирование:
Род оружия или службы:
Звание:

Был в составе (1 сентября):
Подразделение:
Должность (1 сентября):
Был в составе (после 1 сентября):
Должность (после 1 сентября):
Военная служба:
Награды:
Сентябрь 1939 - боевой путь:
Дата смерти: 6 wrzesień 1939
Место смерти: Brzozów
Причина смерти: zamordowany
Обстоятельства смерти: Zginął wraz z trójką rodzeństwa od wybuchu niemieckiej bomby lotniczej: "W pewnym momencie coraz wyraźniej słychać było niski, krótko przerywany dźwięk ciężko pracujących silników samolotowych. Znam z autopsji ten dźwięk, z którego wyraźnie wyczuwało się, że samolot dźwiga duży ciężar. Dla dzieci Zacharów było to zupełnie czymś nowym. Jakież to szczęście, po raz pierwszy zobaczyć samolot. Nie mogły przypuszczać, że zaraz przestaną się cieszyć i nigdy, przed nikim nie będą mogły się tym pochwalić. Bomba z niego zrzucona w zetknięciu z ziemią rozerwała się na drobne kawałki, zabijając lub śmiertelnie raniąc wszystkie pozostające w domu dzieci. Jakiż to ból musiała przeżyć ich matka Franciszka Zachara, która z synem Tadeuszem przybiegła od sąsiadów i zobaczyła zmasakrowane dzieci? Chciałaby, ale w żaden sposób nie mogła ani ożywić zabitego, ani uchronić od śmierci któregokolwiek z umierających w bólach dzieci. Straciła ich czworo naraz, a pozostał jej tylko jeden syn Tadeusz, którego zabrała ze sobą do sąsiadów. Miał on wtedy 13 lat. Kiedy ojciec zabitych, Stanisław Zachara, szczęśliwie powrócił z wojny, to spośród pięciorga swych dzieci tylko jedno mógł przytulić do piersi, a czworo pozostałych »odwiedził« na bielawskim cmentarzu, gdzie znajduje się ich grobowiec" (Perzyna 2009, s. 91).

Начальное место погребения #1: -
Дата эксгумации: -
Начальное место погребения #2: -
Дата эксгумации: -
Начальное место погребения #3: -
Дата эксгумации: -
Настоящее место погребения: Bielawy, mogiła zbiorowa
Расположение могилы: przy alejce odchodzącej w prawo od alei głównej, przed kaplicą Grabińskich
Ознаменование: Tak
Форма поминовения: zbiorcza imienna tablica epitafijna mogiły zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Bielawach
Предметы, которые были найдены при погребенном:
Место хранения найденных предметов:
Биография:
Воспоминания:
История захоронения: Niebawem po śmierci został pochowany wraz z rodzeństwem w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Bielawach, gdzie spoczywa do dziś. W 2014 r. na wniosek członków rodziny ofiar mogiła zbiorowa została wpisana do ewidencji grobów wojennych, po czym w r. 2016 przeprowadzono gruntowny remont będącego w złym stanie technicznym obiektu.
Поиски могилы:
Источник: Perzyna K., Między Piątkiem a Sobotą, t. V, Były zwycięstwa i mogiły (1882-1939), Łódź 2009, s. 91-93 (dalej: Perzyna 2009).

Urząd Stanu Cywilnego w Bielawach, Akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej Bielawy (dalej: USC Bielawy).

Drzewo genealogiczne Zacharów, oprac. Tadeusz Zachara, brat Stefanii (dok. w archiwum rodzinnym Elżbiety Zachary, córki Tadeusza).

Комментарии:
Przypisy: [1] a) Stanisław (źródło: USC Bielawy); b) brak danych (źródło: Pełka 2009);
[2] a) 17 września 1937 (źródło: USC Bielawy); b) wiek w chwili śmierci: 2 lata (źródło: Pełka 2009, s. 91);
Последние изменения: 2016-09-06 20:29:27 by redakcja | Если Вы хотите изменить данные, нажмите -

Фотографии, документы и т.д.

Grób rodzeństwa Zacharów na cmentarzu parafialnym w Bielawach. Stan z dn. 29. 09. 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Grób rodzeństwa Zacharów na cmentarzu parafialnym w Bielawach. Stan z dn. 29. 09. 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Henryk Zachara upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej grobu rodzinnego na cmentarzu parafialnym w Bielawach. Stan z dn. 29. 09. 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Wiersz pt. "6 września" autorstwa Tadeusza Zachary jako wyraz bólu ocalonego przez los brata czworga ofiar niemieckiego bombardowania lotniczego z Brzozowa (odpis oryginału z archiwum rodzinnego Elżbiety Zachary, córki Tadeusza).Pismo Oddziału Dziedzictwa Kulturowego i Ochrony Pamięci Narodowej w Biurze Wojewody Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi do Elżbiety Zachary z 8 października 2014 r. ws. wpisania mogiły zbiorowej rodzeństwa Zacharów do ewidencji grobów wojennych (dok. ze zb. rodzinnych Elżbiety Zachary).Bielawy, mogiła zbiorowa. Stan z 2016 r. (fot. Elżbieta Zachara).Bielawy, mogiła zbiorowa. Stan z 2016 r. (fot. Elżbieta Zachara).Bielawy, mogiła zbiorowa. Stan z 2016 r. (fot. Elżbieta Zachara).Bielawy, mogiła zbiorowa. Stan z 2016 r. (fot. Elżbieta Zachara).

Комментарий