Zbiorowa tablica epitafijna kwatery wojskowej zmarłych od ran żołnierzy września 1939r. na ww. cmentarzu.
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły:
Źródła:
Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 291(dalej: KPŻP).
Jarno W., Strzelcy Kaniowscy w latach 1919 – 1939, Warszawa 2004, s. 350 (dalej: Jarno).
Uwagi:
1) Najpewniej tożsamy z Bolesławem Wodeckim, mjr 29 pp 25 DP, ur. 25 kwietnia 1897, zm. 1939 w Warszawie, pochowanym na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, ul. Powązkowska: http://www.bohaterowie1939.pl/polegly,wodecki,boleslaw,5089.html;
Jarno: dowódca batalionu do 20 września, zmarł w styczniu 1940r. w szpitalu w Łodzi.
Ostatnie zmiany: 2012-11-17 12:35:33 przez Saluda |
Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -
W zasobach Portalu znajduje się miejsce spoczynku żołnierzy WP - "Łódź, ul. Solec, kwatera wojenna": http://www.bohaterowie1939.pl/_content.php?a=cementary&itemID=193 . Powyższy biogram powstał jeszcze przed utworzeniem tej łódzkiej kwatery na stronie bohaterowie1939.pl. Pisałem o tym problemie w komentarzu z 2012-03-04, pod biogramem: http://www.bohaterowie1939.pl/polegly,jasinski,jan,4644.html . Wczoraj zaproponowałem aby biogram poległego Bohatera umieścić w spisie(przenieść do spisu) "Łódż, ul. Solec, kwatera wojenna". Na dodanej w "Pamiątkach" fotografii tablicy epitafijnej jest pewna różnica w zapisie danych poległego, cytuję "MJR DCA BOLESŁAW WADECKI [zm.] 3.11.1039". Czy wobec tego oraz wcześniejszego komentarza Kol. "woj" w "Uwagach" biogramu: http://www.bohaterowie1939.pl/polegly,wodecki,boleslaw,5089.html temat miejsca spoczynku majora stanowi pewien problem i jest w trakcie weryfikacji?
Miejsce spoczynku majora Wodeckiego jest, w zasadzie, nieznane.
Wiadomo, że istnieje jego grób na warszawskich Powązkach, wiadomo również, że, oprócz tablicy epitafijnej, na tym łódzkim cmentarzu jest też jego grób. Nieco oddalony od kwatery wojskowej.
Posiadam niemieckie dokumenty (np: akt zgonu) z dwóch różnych łódzkich cmentarzy (?). Na cmentarzu powązkowskim jest z kolei akt zgonu, wystawiony przez szpital Ujazdowski w Warszawie. Jest dużo pytań i niewiadomych.
Jestem z Łodzi i dlatego wiem, że Pan "woj"[:)] ma ogromną wiedzę o majorze Wodeckim - popartą wszelką dokumentacją oraz dostępem do zdjęć pamiątkowych. Pięknie dziękuję Panu za wyczerpującą odpowiedź. Czy wobec tego - tych dwóch biogramów nie powinno się połączyć? Oczywiście pozostawiając komentarze...
A ja Panu dziękuję za zapalenie świecy. No cóż, moja wiedza na temat dziadka nie jest niestety zbyt duża. Chciałbym wiedzieć znacznie więcej, zwłaszcza to, co się naprawdę z nim stało. Jakie były jego losy? Jestem niemal pewien, że został ewakuowany ze szpitala i działał w strukturach podziemnych. Znam natoniast szereg anegdot, przebieg słuzby, mam Jego zdjęcia i trochę dokumentów. Niebawem prześlę Panu kilka zdjęć majora. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby połączyć obie karty.
Portal bohaterowie1939.pl daje możliwość wirtualnego oddania hołdu i pamięci naszym Bohaterom - właśnie poprzez zapalenie lampki. Przy biogramie mojego dziadka także wiele osób zapala świeczkę pamięci. I również jestem im wdzięczny... Losy pańskiego dziadka przypominają mi, że i w tym Programie - upamiętniającym Bohaterów II wojny światowej - znajdują się "podobne biogramy, np. http://www.bohaterowie1939.pl/polegly,gawalski,bogdan,3589.html . Mam taką nadzieję, że czas(choć płynie nieubłagalnie) pozwoli Panu dotrzeć do pełnej wiedzy o losach mjra Bolesława Wodeckiego - tego gorąco życzę! O ewentualnym połączeniu biogramów zadecyduje Redakcja Portalu - w czasie kiedy zajmie się weryfikacją cmentarzy z tych powiatów i miast. Pozdrawiamy Pana. ps. wraz z moją małżonką(jesteście wirtualnymi znajomymi na jednym z "portali kaniowskich").