# przed 1939 - w Korpusie Ochrony Pogranicza w Dziśnie (woj. wileńskie, obecnie: Białoruś) - prawdopodobnie w 2 kompanii KOP "Dzisna" batalionu KOP "Łużki" (zasadnicza służba wojskowa);
jedna z dwudziestu sześciu zbiorczych imiennych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Iłowie
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
legitymacja Państwowej Odznaki Sportowej, fotografia
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły:
W okresie II wojny światowej próby ustalenia wojennych losów Leona Wasiaka podejmowała jego matka, Justyna Wasiak. W 1942 r., przebywając jako robotnik przymusowy w Dürnholz (obecnie: Drnholec na południu Czech), otrzymała za pośrednictwem miejscowego urzędu miejskiego informację z Prezydium Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Berlinie, że w Biurze Informacyjnym Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie znajduje się depozyt zabezpieczony w trakcie ekshumacji jej poległego syna. Wnioskowała wówczas, by dokumenty z nim związane zostały odesłane do miejsca jej ówczesnego pobytu. Według dotychczasowej wiedzy rodziny mogiła Leona Wasiaka miała znajdować się w Sochaczewie. Właściwe miejsce spoczynku dzięki Portalowi Bohaterowie1939.pl ustalił w 2014 r. Zbigniew Sędzicki, wnuk stryjeczny poległego.
Źródła:
Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września N-Z, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 265.
SPOCZYWAJ W POKOJU – nie wśród Najbliższych, ale wraz z Towarzyszami broni. Zapisałeś się na kartach historii i już nigdy Nie Pozostaniesz anonimowy.
PAMIĘTAMY – Wujku Leonie.
W 75 rocznicę śmierci.