Zmarł w szpitalu wojennym w Legionowie z ran (noga urwana przy biodrze) odniesionych w wyniku niemieckiego ostrzału artyleryjskiego w trakcie rozpościerania drutu kolczastego pod Jabłonną.
Pierwotne miejsce spoczynku #1:
Legionowo, Centrum Wyszkolenia Kolejowego, cmentarz wojenny "Na Wzgórzu" (szereg II, mogiła 11)
Jako młodzieniec Franciszek był bardzo postawny i silny. Często przechwalał się swoją odwagą i nieustępliwością. Pewnego razu założył się z kimś, że podejdzie o północy pod kapliczkę na środku pól między Pałukami a Wróblewkiem. Według mieszkańców miała być ona nawiedzona przez bliżej nieokreśloną zjawę i wszyscy omijali ją z daleka. Franciszek chciał sprawdzić, co to właściwie jest, i poszedł tam o wyznaczonej godzinie. Na miejscu jednak poczuł tajemniczą obecność, która zagradzała mu całkowicie drogę. Nie mógł się ruszyć naprzód, a przy tym poczuł tak ogromny lęk, że zamknął oczy ze strachu, przeskoczył to coś i rzucił się pędem na oślep do ucieczki przez pola, potykając się i upadając, chcąc dotrzeć jak najszybciej do domu. Kiedy tam dotarł, tak mocno uderzał pięściami w okno, że o mało go nie wybił, a ręce miał pełne błota ze strachu. Tak więc nawet tak odważny człowiek został pokonany przez jakąś tajemniczą siłę spod kapliczki (jedna z historii zasłyszana przez Michała Trzpiota, prawnuka wujecznego pochowanego, od jego siostrzenicy).
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły:
Stanisława Marianna Sobieraj, żona Franciszka, wiadomość o śmierci i miejscu pierwotnego pochówku męża otrzymała w grudniu 1939 r. od sołtysa wsi Bogate, do którego wpłynęła karta pocztowa nadana 21 listopada 1939 r. przez ks. Jana Zieję, kapelana szpitala wojennego w Legionowie.
Źródła:
Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września N-Z, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 168 (dalej: KPŻP).
Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Pułtusku, Sąd Grodzki w Przasnyszu, sygn. 29, Akta postępowania o stwierdzenie zgonu, Zg. 2/47 (dalej: AP W-wa O/Pułtusk).
[1] a) 13 czerwca 1914 (źródło: SG Przasnysz); b) 12 czerwca 1914 (źródło: KPŻP); [2] a) strz. (źródło: SG Przasnysz); b) szer. (źródło: KPŻP); [3] a) 32 pp (źródło: SG Przasnysz); b) brak danych (źródło: KPŻP); [4] a) Legionowo (źródło: SG Przasnysz; archiwum rodzinne / rodzinna tradycja); b) Jabłonna (źródło: KPŻP);
Ostatnie zmiany: 2024-10-12 23:08:24 przez redakcja |
Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -