Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września N-Z, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 143.
Biuro Informacji i Poszukiwań PCK (dalej: B.Inf.), sygn. 7893, Polski Czerwony Krzyż – Pełnomocnik P.C.K. na Powiat Sochaczew, Wykaz poległych i zmarłych pochowanych w gminie: Tułowice, [Sochaczew], [1946] (rękopis), poz. 78.
Ewidencja Urzędu Miejskiego w Sochaczewie (dalej: UM Sochaczew), Cmentarz wojskowy w Sochaczewie, Al. 600-lecia (mps w teczce: Wykazy osób pochowanych na terenie powiatu), poz. 421.
Uwagi:
1) Dane personalne w formie - "Sawonczuk Borsuk-Filip" (B.Inf.), "Sawończuk Borsuk-Filip" (UM Sochaczew);
Ostatnie zmiany: 2010-11-20 15:02:53 przez Tomasz K. |
Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -
W świetle informacji uzyskanych od badacza dziejów rodziny Sawończuk mieszkającego w Rosji wynika, że żołnierz o tym nazwisku przeżył bitwę nad Bzurą. Najprawdopodobniej po przekroczeniu rzeki, w Śladowie, porzucił dokumenty i udał się w rodzinne strony na Polesie, gdzie walczył w partyzantce. Miał tam zginąć w latach 40-tych w wyniku wejścia na minę (relacja jego syna, również Filipa). Teoria ta wydaje się prawdziwa ponieważ: a) zgadza się rok urodzenia; b) miejscowość pochodzenia była bardzo małą osadą przed wojną i nie znano tam innego Filipa Sawończuka; c) podwójne nazwisko jest historyczną zaszłością w rodzinie - dziad Filipa s. Ignatija - Grigorij Borsuk s. Matwieja miał być po śmierci ojca usynowiony przez dziada ze strony matki - niejakiego Sawończuka i od tego czasu często stosowano podwójne nazwisko. Do potwierdzenia hipotezy niezbędne jest uzyskanie aktu urodzenia Filipa lub imion rodziców.