Poległ w czasie podjazdu z zadaniem rozpoznania kierunku na Skierniewice:
"[…] Około godziny 12.00 podjazdy i straż przednia zostały ostrzelane ogniem rkm i ckm oraz napotkały patrole konne nieprzyjaciela, lecz odrzuciły je w kierunku na Skierniewice. Wówczas Niemcy otworzyli silny ogień artyleryjski na naszych kolarzy, a pod Bełchowem, zajętym już przez podjazd ppor. Faleńskiego, pokazały się czołgi. Dowódca rozpoznania, rtm. Chrzanowski, dał rozkaz wycofania się na Łowicz. Tymczasem jednak na Bełchów wyszło natarcie piechoty niemieckiej wsparte czołgami. Oddział ppor. Faleńskiego złożony częściowo z kolarzy, częściowo z konnych, związany walką ogniową w nieprzyjacielem, znalazł się w trudnym położeniu w palącej się wsi pod morderczym ostrzałem artylerii. W czasie walki poległ ppor. Zygmunt Faleński oraz kpr. Jan Matelski i st. strz. Antoni Rożak" (Szacherski 1966, s.116-117).
W świetle relacji Wacława Wierciocha, mieszkańca Bełchowa i świadka potyczki w tej miejscowości: "[...] Kapral [Piotr Warawa] wraz z towarzyszem broni [st. strz. Antonim Rożakiem] schronili się za dwiema gruszami. Strzelali z ręcznego karabinu maszynowego, szybko eliminując przy jego pomocy siedmiu Niemców. Kiedy poległ st. strz. Rożak, kpr. Warawa rozkazał pozostałym podkomendnym wycofać się do koryta rzeki. Sam zaś pozostał na stanowisku, zabezpieczając kolegom odwrót. Niemcom udało się go okrążyć dopiero wtedy, kiedy ciężko rannemu kapralowi zabrakło amunicji. Został zabity w tym samym miejscu, z którego strzelał - pod gruszą" (cyt. za: Czubatka 2009).
1) Imienna tablica epitafijna indywidualnej mogiły wojennej na cmentarzu parafialnym w Bełchowie (nazwisko w formie: ROZAK); 2) Tablica pamiątkowa poświęcona żołnierzom 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich i cywilnym mieszkańcom Bełchowa poległym w tejże miejscowości we wrześniu 1939 r. wmurowana w ścianę Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Bełchowie;
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły:
Źródła:
Szacherski Z., Wierni przysiędze, Warszawa 1966, s. 116-117, 325 (dalej: Szacherski 1966).
Czubatka J., Wrzesień 1939 r. w Bełchowie, „Łowiczanin: Kwartalnik Historyczny”, R. VII, 2009, Nr 2 (25) (dalej: Czubatka 2009).
Uwagi:
Zachodzi prawdopodobieństwo jego tożsamości z żołnierzem 7 psk odnotowanym wśród pochowanych w mogile zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Głownie: http://www.bohaterowie1939.pl/polegly,rozak,antoni,3456.html.
Ostatnie zmiany: 2014-03-16 21:37:46 przez redakcja |
Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -