śmierć z przyczyn naturalnych; błędnie figuruje w ewidencji poległych
Pierwotne miejsce spoczynku #1:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #2:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #3:
Data ekshumacji:
Obecne miejsce spoczynku:
Tarnowskie Góry, cm. parafialny, grób rodzinny [5]
Lokalizacja grobu:
Upamiętniony:
Tak
Forma upamiętnienia:
1) Tablica epitafijna na grobie rodzinnym na cm. parafialnym w Tarnowskich Górach; 2) Tabliczka epitafijna na jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej na cm. parafialnym w Juliopolu (nazwisko w formie: OSOWSKI);
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku:
nie dotyczy
Poszukiwania mogiły:
nie dotyczy
Źródła:
Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września N-Z, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 39 (dalej: KPŻP).
Borkowski O., 16 Pomorska Dywizja Piechoty w wojnie obronnej 1939 roku, Warszawa - Poznań 1989, s. 280 (dalej: Borkowski 1989).
Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja (wnuk Adam Sauer).
Muzeum Powstania Warszawskiego, Powstańcze biogramy, http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy/Bernard_Ossowski [dostęp: 19. 11. 2011.] (dalej: Powstańcze biogramy).
Uwagi:
Według danych przekazanych przez wnuka Bernarda Ossowskiego informacja o jego śmierci w kampanii wrześniowej 1939 r. była fikcyjna, co umożliwiło przedwojennemu oficerowi uniknięcie poszukiwań przez Niemców. W rzeczywistości po odniesieniu rany w bitwie nad Bzurą został on przewieziony do szpitala w Kutnie, skąd przedostał się do Warszawy, gdzie pod przybranym konspiracyjnym nazwiskiem Borzejewicz działał w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Zmarł 31 maja 1989 r. w Tarnowskich Górach. Mimo przeżycia wojny do tej pory (jako Bernard OSOWSKI) upamiętniony jest na tablicy epitafijnej na jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej żołnierzy Września 1939 r. na cm. parafialnym w Juliopolu;
Pracujemy obecnie nad rozwiązaniem technicznym problemu żołnierzy, którzy przeżyli kampanię wrześniową, a mimo to figurują w ewidencji poległych. Do tego czasu takie biogramy będą opatrywane odpowiednimi uwagami na kartach poległych. Pozdrawiamy.