Karta poległego

Nazwisko: OCHALSKI
Imię #1: Stanisław
Imię #2:
Imię #3:
Pseudonim:
Imię ojca: Paweł
Imię matki: Aleksandra
Nazwisko rodowe matki: Wachowicz
Data urodzenia: 7 lipiec 1884
Miejsce urodzenia: Karczmiska, pow. Puławy
Rodzeństwo:
Stan cywilny: żonaty
Małżonek: Apolonia Józefa Bujalska (1890-1970)
Dzieci: tak
Ostatni adres: Sochaczew
Narodowość: polska
Wykształcenie:
Zawód: organista
Wyznanie: rzymskokatolickie
Tytuł naukowy:
Stanowisko: organista par. św. Wawrzyńca (Sochaczew)

Stosunek do służby wojskowej: cywil,
Numer ewidencyjny:
Powiatowa Komenda Uzupełnień (PKU):
Rejonowa Komenda Uzupełnień (RKU):
Związek operacyjny:
Rodzaj broni lub służby:
Stopień:

Przydział na 1 września 1939:
Jednostka:
Funkcja na 1 września 1939:
Przydział po 1 września 1939:
Funkcja po 1 września 1939:
Przebieg służby wojskowej:
Odznaczenia:
Wrzesień 1939 - szlak bojowy:
Data śmierci: 12 wrzesień 1939 [1]
Miejsce śmierci: Sochaczew
Przyczyna śmierci: zmarły z ran
Okoliczności śmierci: Zmarł w Szpitalu Powiatowym św. Józefa w Sochaczewie w wyniku ciężkich ran odniesionych podczas niemieckiego ostrzału artyleryjskiego kościoła parafialnego, z którego ratował najcenniejsze przedmioty liturgiczne: "Jak wspominają świadkowie, 12 września wznowiono obstrzał artyleryjski miasta. Stanisław Ochalski, na prośbę proboszcza miał przenieść Najświętszy Sakrament z kościoła na plebanię. Obracał kilka razy. Oprócz Najświętszego Sakramentu przeniósł także najcenniejsze przedmioty, a wśród nich siedemnastowieczny krzyż, monstrancję, szaty liturgiczne a także księgi metrykalne. Kiedy po raz kolejny wracał do kościoła, zburzona została zachodnia ściana świątyni, a odłamek eksplodującego obok pocisku rozerwał organiście prawą nogę. Rannego przeniesiono do szpitala, gdzie lekarz zdecydował o amputacji nogi. Stanisław Ochalski przekonał go jednak, że są chorzy bardziej od niego potrzebujący pomocy. Po zatamowaniu krwotoku służba medyczna zajęła się więc innymi rannymi. Kiedy po kilku godzinach lekarz dokonał szczegółowych oględzin, okazało się, że odłamek po uszkodzeniu nogi przeciął jelita i utkwił w wątrobie. Na ratunek było już za późno [...]" (Śmielak-Sosnowska 1999).
Pierwotne miejsce spoczynku #1:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #2:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #3:
Data ekshumacji:
Obecne miejsce spoczynku: Sochaczew, ul. Traugutta, grób rodzinny (2)
Lokalizacja grobu:
Upamiętniony: Tak
Forma upamiętnienia: 1) Tablica nagrobna grobu rodzinnego na cmentarzu parafii pw. św. Wawrzyńca Sochaczewie, ul. Traugutta; 2) Tablica pamiątkowa wmurowana wewnątrz kościoła parafii pw. św. Wawrzyńca w Sochaczewie;
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys: Stanisław Ochalski urodził się 7 lipca 1884 roku w Karczmiskach w powiecie Puławy jako syn Pawła i Aleksandry z Wachowiczów, małżonków Ochalskich. W 1919 roku objął funkcję organisty parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie, do której przybył wraz z jej nowym proboszczem, ks. Franciszkiem Garncarkiem. Wkrótce wniósł istotny wkład w dzieło odbudowy sochaczewskiego kościoła parafialnego ze zniszczeń wojennych uwieńczone konsekracją świątyni w październiku 1922 roku. Z Sochaczewem i tutejszą parafią połączyły go na tyle silne więzi, że gdy w 1928 roku proboszcz Garncarek, któremu dotychczas stale towarzyszył w pracy duszpasterskiej, otrzymał przeniesienie do Warszawy, pozostał wraz z rodziną na miejscu. Przez kolejne lata był nadal organistą parafii. Zmarł 12 września 1939 roku w szpitalu powiatowym w Sochaczewie w wyniku ciężkich ran odniesionych podczas niemieckiego ostrzału artyleryjskiego kościoła parafialnego, z którego ratował najcenniejsze przedmioty liturgiczne.
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku: Z uwagi na silny ostrzał artyleryjski Sochaczewa trumna z ciałem zmarłego stała na grobie przez kilka dni, a zwłoki zostały ograbione. Pochówku dokonano dopiero 18 września, kiedy do miasta wróciła żona zmarłego, która w czasie najcięższych walk ukrywała się z dziećmi w klasztorze sióstr niepokalanek w pobliskim Szymanowie.
Poszukiwania mogiły:
Źródła: Śmielak-Sosnowska J., Organista bohaterem, "Ziemia Sochaczewska", R. X, 1999, nr 39 (440) (dalej: Śmielak-Sosnowska 1999).

Urząd Stanu Cywilnego w Sochaczewie, Akta stanu cywilnego parafii Trojanów, akt zgonu nr 189/1939 (dalej: ASC par. Sochaczew).

Uwagi:
Przypisy: [1] a) 12 września 1939, godz. 15:00 (źródło: Śmielak-Sosnowska 1999); b) 12 września 1939, godz. 23:00 (źródło: ASC par. Sochaczew);
Ostatnie zmiany: 2015-07-14 08:41:09 przez redakcja | Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -

Zdjęcia, dokumenty, pamiątki

Tablica poświęcona pamięci Stanisława Ochalskiego w kościele w Sochaczewie, ul. Wyszyńskiego (fot. T. Karolak).Akt zgonu Stanisława Ochalskiego, nr 189/1939, sporządzony 26.10.1939 w kancelarii parafialnej parafii p.w. św. Wawrzyńca w Sochaczewie, Urząd Stanu Cywilnego w Sochaczewie.Grób rodzinny - miejsce pochówku Stanisława Ochalskiego, cm. par. Sochaczew, ul. Traugutta. Stan z dn. 26. 07. 2011 r. (fot. M. Prengowski).Tablica nagrobna Stanisława Ochalskiego, cm. par. Sochaczew, ul. Traugutta. Stan z dn. 26. 07. 2011 r. (fot. M. Prengowski).

Komentarze