imienna tabliczka epitafijna na jednej z mogił kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Skierniewicach, ul. Kozietulskiego
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły:
Tuż po rozpoczęciu kampanii 1939 r. Mieczysław Nowakowski napisał list do rodziców, w którym przewidywał szybkie pokonanie wroga. Po zakończeniu walk do Anny i Mariana Nowakowskich dotarła wiadomość, że ich syn zmarł z odniesionych ran i został pochowany w Skierniewicach, nie wskazano jednak wówczas dokładnego miejsca jego spoczynku. Dopiero po II wojnie światowej do Skierniewic przyjechał Ignacy, brat Mieczysława, lecz nie udało mu się odnaleźć grobu zmarłego. Gdy w listopadzie 2022 r. na prośbę siostry Mieczysława, Marii Mincewicz, ponowne poszukiwania podjęła jej zamieszkała w Skierniewicach kuzynka Danuta Mincewicz, odnalazła mogiłę krewnego w kwaterze wojennej na cmentarzu pw. św. Józefa parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach. 25 października 2023 r. grób ten odwiedził Janusz Mincewicz, syn Marii, siostrzeniec pochowanego.
Źródła:
Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września N-Z, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 23.
Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja (Maria Mincewicz, siostra pochowanego, zebr. Janusz Mincewicz, syn Marii, siostrzeniec pochowanego).
Mincewicz J., Po 83 latach rodzina odnalazła grób, "Głos Skierniewic i Okolicy", Rok XXIII, 2023, nr 45 (1285), s. 13.
Uwagi:
Ostatnie zmiany: 2024-04-03 02:28:53 przez redakcja |
Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -