Helena (23 III 1907, Scherlebeck, Westfalia - 22 IX 1996), Maria (5 II 1909, Scherlebeck, Westfalia - 22 VIII 2002, Wolsztyn), Ignacy (18 VII 1910, Stary Gostyń - 26 VII 1985, Gdynia), Stanisław (5 XI 1915, Stary Gostyń - 20 III 1991, Kargowa), Antoni (6 IV 1918, Stary Gostyń - 29 VIII 2004, Niałek Wielki)
Stan cywilny:
kawaler
Małżonek:
-
Dzieci:
-
Ostatni adres:
"Rodzina Nadolnych pochodziła z dziada pradziada ze Starego Gostynia i Wonieścia, tam przeżyli cały okres zaboru pruskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rodzina przeniosła się do Wolsztyna, żeby zapewnić dzieciom wykształcenie. Mieszkali na ulicy Wschowskiej 32 i wszyscy synowie poszli do szkół wojskowych oraz na wojnę stamtąd. Mieszkali tam do końca wojny, a po wysiedleniu z Wolsztyna zamieszkali w Kargowej" (Bożysława Nadolna).
1) Jedna z dwudziestu jeden zbiorczych imiennych tablic epitafijnych wmurowanych w Ścianę Pamięci w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska;
2) Zbiorcza imienna tablica epitafijna na symbolicznym miejscu pochówku w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Kargowej (sektor 11, rząd 9, grób nr 1);
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Wspomnienia / relacje:
Treść ostatniej karty pocztowej Ludwika Nadolnego do rodziny nadanej w drugiej połowie sierpnia 1939 r. z poczty w Żabikowie k. Poznania: "Kochani Rodzice i Siostry. Wszystko w najlepszym porządeczku. Co słychać u Was, bo tu wszystko i nic. Cywil już zawitał do domu? Przyślijcie mi adresy St., Iga i Antosia [braci Stanisława, Ignacego i Antoniego służących odpowiednio w 58 pułku piechoty w Poznaniu, 2 morskim pułku strzelców w Gdyni i 56 pułku piechoty w Krotoszynie - przyp. B. Nadolna], może kilka listów, no i to, co zawitało do mnie w piątek, powinsz. itd. [powinszowania, a może nawet jakiś prezent z okazji urodzin przypadających 14 sierpnia - przyp. B. Nadolna]. Na dziś tyle, później więcej. Milutkie pozdr. Ludwik. Adr. strzel. rez. L. Nadolny, Poznań, 57 p.p., 8 komp. Piszcie jak najprędzej". Dana Becker z d. Nadolna, bratanica pochowanego: "Całe życie był w naszej pamięci zaginiony wujek Ludwik. Cała RODZINA modliła się o jego odnalezienie, choćby o jakiś znak, a tymczasem dzięki koleżance z Australii (XI 2011) dowiedziałam się za kilkoma klikami na klawiaturze mojego komputera (w USA), co się z Wujkiem stało! Niestety, nikt już nie żyje z rodzeństwa, rodzice zmarli w bardzo podeszłym wieku (matka jako dziewięćdziesięciodzięwiecioipółletnia staruszka)".
Historia pochówku:
"Wujek Staszek powiedział bratu [Antoniemu], że brat Ludwik padł w bitwie i prawdopodobnie nie żyje. Rodzina nic więcej nie wiedziała, nawet czy on ma grób, jego rodzice i bracia, i siostry, i my, drugie pokolenie, opłakiwaliby jego stratę przy różnych okazjach rodzinnych. Dopiero dzięki liście Bohaterowie1939.pl siostra Dana znalazła jego ślad i wiadomość o grobie, co jest dla nas niewypowiedzianą ulgą i pocieszeniem" (Bożysława Nadolna).
Poszukiwania mogiły:
Źródła:
Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września N-Z, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 7 (dalej: KPŻP).
Wykaz żołnierzy Armii "Poznań" poległych na Ziemi Łęczyckiej w I stadium Bitwy nad Bzurą w okresie od 09 do 12 września 1939 roku, spoczywających na cmentarzu rzymsko-katolickim w Łęczycy przy ulicy Kaliskiej, oprac. H. Wójcik, A. Rokita, S. Rokita, [w:] Bohaterowie Bitwy nad Bzurą w naszej pamięci, red. T. Poklewski-Koziełł, Łęczyca 2009, s. 151 - poz. 308 (dalej: Wykaz 2009).
Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja (zebr. Dana Becker alias Danuta Nadolna i Bo Robertson alias Bożysława Maria Magdalena Nadolna, bratanice pochowanego).
Wyszukiwarka grobów, [w:] Parafia p.w. Świętego Wojciecha, Kargowa, http://www.parafiakargowa.pl/wyszukiwarka.html [dostęp: 1 X 2017].
[1] a) 14 sierpnia 1913 (źródło: KPŻP; archiwum rodzinne - akt urodzenia); b) 14 marca 1913 (źródło: Wykaz 2009); [2] a) 9 października 1939 (źródło: KPŻP); b) 9 września 1939 (źródło: Wykaz 2009);
Ostatnie zmiany: 2017-10-01 21:43:33 przez redakcja |
Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -
Zdjecie # 5 Brat zaginionego, a moj Tata Antoni,
przezyl wojne w obozie pracy-kopalni w Niemczech.
Wieziony przez lata za anty-komunizm.
Otrzymal kare smierci! [w latach piecdziesiatych]
Lata pozniej przeproszony i wynagrodzony zlotowkami!
Zmarl kilka lat temu we Wolsztynie.