Józef Alfons Muzioł odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie, w 2 kompanii ckm - kurs 1931/1932. Po zakończeniu szkolenia skierowany został do 64 pp w Toruniu.
Imienna zbiorcza płyta pamiątkowa w obrębie kwatery wojennej na cm. parafialnym w Iłowie.
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Józef Alfons Muzioł pochodził z rodziny urzędniczej. Jego ojciec pracował jako starszy sekretarz pocztowy w Czersku w ówczesnym woj. bydgoskim (obecnie woj. pomorskie). Józef miał dziesięcioro rodzeństwa (urodził się jako szóste dziecko).
Służbę wojskową odbył w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie, w 2 kompanii ckm – kurs 1931/1932. Po zakończeniu szkolenia skierowany został do 64 pp w Toruniu.
Po przejściu do rezerwy działał w Związku Rezerwistów, będąc komendantem powiatowym Koła Chełmno.
Zginął podczas bitwy nad Bzurą we wrześniu 1939 r.
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły:
W sierpniu 2009 roku rodzina Józefa Alfonsa Muzioła zwróciła się z prośbą o ustalenie jego miejsca spoczynku do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie. Z relacji nieżyjącego już rodzeństwa Józefa wiadmomo było, że zginął pod Sochaczewem i jego grób był właśnie w Sochaczewie. W Muzeum wskazano właściwą lokalizację pochówku - kwaterę wojenną na cmentarzu parafialnym w Iłowie.
Źródła:
Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 496.
[1] nazwisko w formie MUZIOL (źródło: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 496.)
Ostatnie zmiany: 2011-07-02 20:45:32 przez redakcja |
Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -