jedna z trzech zbiorczych imiennych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Boniewie
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Stefan Miętkiewicz urodził się 11 sierpnia 1914 roku w Biskupicach w powiecie Konin jako syn Jana Miętkiewicza i Marianny z Fątowiczów. Mieszkał razem z rodzicami i czterema siostrami we wsi Słonawy w powiecie Szubin. Wezwany do stawienia się w dniu 28 maja 1935 roku na komisję poborową w Kcyni, został powołany do zasadniczej służby wojskowej. Po jej odbyciu pozostał w wojsku jako żołnierz zawodowy i zamieszkał w garnizonie w Bydgoszczy. W kampanii polskiej 1939 roku wziął udział na stanowisku podoficera pocztowego II batalionu 61 pułku piechoty z Bydgoszczy. Poległ 12 września w Szczytnie.
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły:
"Po wojnie Jan Miętkiewicz, ojciec Stefana, zamieszkały w miejscowości Słonawy (pow. Szubin) rozpoczął poszukiwania syna i wniósł sprawę do Sądu Grodzkiego w Bydgoszczy o uznanie go za zmarłego. Stefan Miętkiewicz do 1939 r. mieszkał w Bydgoszczy, dlatego też sprawę założono tam, gdzie ostatnio przebywał (nr sprawy: III Zg. 390/1946). Istniał obowiązek umieszczania informacji o takowej sprawie we właściwym urzędzie gminy oraz publikacji w »Monitorze Polskim« lub »Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości«. Informacja o całej sprawie znalazła się w »Obwieszczeniach Publicznych«, dodatku do »Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości« (nr 22 z dnia 31 marca 1948 r.). Sprawę wniesiono w 1946 r., a postępowanie wszczęto w 1948 r. (nie wiadomo, dlaczego dwa lata później). Gdy Stefan Miętkiewicz został uznany za zaginionego, rozpoczęły się starania o odnalezienie jego mogiły. Poszukiwania całej rodziny oparły się na Polskim Czerwonym Krzyżu, jednak przez wiele lat wiadomości przychodzące z tej instytucji były takie same: »poszukiwania są w toku«. Dopiero po r. 2000 rodzina otrzymała informację, że poszukiwany został pochowany we wspólnym grobie w Boniewie. Żadna z sióstr nie doczekała tej informacji, ale dalsze pokolenie jest wdzięczne, że tak to się potoczyło i grób się odnalazł, i niech spoczywa w pokoju" (Alicja Niedzielska, wnuczka cioteczna pochowanego).
Źródła:
Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 476 (dalej: KPŻP).
Akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej Królików, 1914, akt nr 107 (dalej: ASC par. Królików).
"Obwieszczenia Publiczne. Dodatek do Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości", 1948, nr 22, s. 5 (dalej: Obw. Publ.).
Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy (dalej: IPN Bydgoszcz).
Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja / badania własne (Alicja Niedzielska, wnuczka cioteczna pochowanego).
Kuczma R., 61 Pułk Piechoty Wielkopolskiej 1919-1939. W 45 rocznicę wojny obronnej 1939 r. i 40-lecie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. I Koleżeński Zjazd Żołnierzy 61 PP Wlkp, 1 września 1984, Bydgoszcz 1984, s. 40, 60 (dalej: Kuczma 1984).
[1] a) 11 sierpnia 1914 (źródło: ASC par. Królików); b) 13 sierpnia 1914 (źródło: Obw. Publ.); c) brak danych (źródło: KPŻP); [2] a) kpr. / kpr. lub podof. (źródło: Kuczma 1984 / IPN Bydgoszcz); b) błędnie: kpt. (źródło: KPŻP); c) brak danych (źródło: Obw. Publ.);
Ostatnie zmiany: 2018-08-05 20:44:03 przez redakcja |
Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -
Witam.
Mam pytanie. Zauważyłam, że często jest zapalana świeczka przez Panią Wacławę. Czy mogłabym się dowiedzieć kim ta osoba jest dla Stefana Miętkiewicza?
Pozdrawiam. A. Niedzielska.