Poległ od ciężkiego ognia artyleryjskiego w Mąkolicach.
Według relacji Piotra Bauera, st. bombardiera i zwiadowcy 4 baterii 14 pal:" W nocy z 10/11 września Niemcy rozpoczęli ostrzał artyleryjski naszych stanowisk. Pamiętam do dzisiaj jeden z epizodów żołnierskiej śmierci. W czasie ostrzału ukryłem się przy stogu ze zboża w pobliżu jakieś stodoły. Pociski artyleryjskie padały na stodołę. Kawałki dachówki i drewna spadały na mnie. W stodole tej znajdował się kpt. Zygmunt Lisowski - dowódca 2 baterii - wraz z 4 podoficerami, którego doskonale znałem. Wszyscy zginęli. Zwłoki ich wraz z kolegami wkładałem na podwodę. Kpt. Lisowskiego szczerze żałowaliśmy, był on bowiem dowódcą bardzo lubianym i szanowanym przez żołnierzy." (cyt. za: Bauer, Polak)
- Zbiorowa imienna tablica epitafijna kwatery wojennej w Łęczycy;
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły:
Źródła:
Straty korpusu oficerskiego ,Tadeusz Kryska, Londyn 1996, s.238.
Dzieje 14 DP Zygmunt Odrowąż-Zawadzki, Gdańsk 2003, s.136.
"Monitor Polski". Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej. Nr 78. Łódź, 20 sierpnia 1946r., s.2 (dalej: Monitor Polski).
Bauer P., Polak B., 55 Poznański Pułk Piechoty w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku, Leszno 1979, s. 138 (dalej: Bauer, Polak).
Uwagi:
Monitor Polski: Zygmunt Lisowski, kapitan służby czynnej w 14 p . art. lekkiej w Poznaniu, syn Zygmunta i Marii, urodz. 6.3 .1906 r. w Hucie-Bankowej, pow. Kielce, zaginął na wojnie bez wieści. Żona Emilia Lisowska prosi o zaopatrzenie. Wzywa się wszystkich, którzy posiadają wiadomości o zaginionym, mogące świadczyć o jego istnieniu lub śmierci, aby zawiadomili o tym Starostwo Powiatowe Poznańskie w ciągu trzech miesięcy od daty ogłoszenia obwieszczenia z powołaniem się na znak: Nr In. 14/94. KE-1702.
Ostatnie zmiany: 2013-10-13 05:35:30 przez BlazejK |
Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -