Tablica epitafijna na jednej z mogił zbiorowych w obrębie kwatery wojennej na cm. parafialnym w Rybnie.
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły:
Źródła:
Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 394.
Biuro Informacji i Poszukiwań PCK (dalej: B.Inf.), sygn. 6062, Polski Czerwony Krzyż – Pełnomocnik na Oddział w Łowiczu, Spisy poległych z r. 1939 obejmujące część powiatu sochaczewskiego oraz trasę: Kutno – Łowicz, [1946] (maszynopis), s. 148-149.
Uwagi:
1) B.Inf. – miejsce śmierci: "trasa: Kutno – Łowicz k. m. Złota";
Ostatnie zmiany: 2010-12-03 23:45:25 przez redakcja |
Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -
Mikołaj Kułak ur. 19 marca 1904, Wielkie Wsiegodzicze dawny powiat Nowa Wilejka, rzeźbiarz, syn Alensandra i Eleonory ze Strawińskich. W latach 1924-29 studiował w poznańskiej Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego na wydziale rzeźby, brązownictwa i jubilerstwa w pracowni Jana Wysockiego. Stypendysta Funduszu Kultury Narodowej i rządu włoskiego - w latach 1929-34 studiował w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie w pracowni rzeźby Angela Zanello, a także w Szkole Medalierskiej działającej przy Królewskiej Mennicy w pracowni Giovenniego Romagnoli. Wystawiał w klubie "Roma" w Rzymie (1934), a także z Grupą Artystów Wielkopolskich "Plastyka", której był członkiem w Poznaniu, Bydgoszczy (1936), Warszawie. Pośmiertnie jego prace zaprezentowano w Poznaniu (1947) i w Rzymie (1950). Zdobywca I miejsca w dwuetapowym konkursie na sarkofag marszałka Piłsudskiego do krypty wawelskiej (1937 i 1938; niezrealizowany). Autor m.in. rzeźby "Chrystus Dobry Pasterz" umieszczonej w ogrodach rezydencji papieskiej w Castelgandolfo (1934), buławy dla Józefa Piłsudskiego (1929). Od roku 1938 pedagog na wydziale rzeźby i medalierstwa Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu. Poległ w bitwie pod Kutnem. Prace w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie.
W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego znajduje się zdjęcie artysty z 1937 roku.
Maciej Cholewiński, Łodź
Dziękujemy za bardzo cenną notkę biograficzną jednego z Bohaterów Bitwy nad Bzurą. Proponujemy zamieszczenie jej powyżej, na karcie poległego (pole "Życiorys") wraz z podaniem źródła informacji. My z kolei zobowiązujemy się pozyskać i załączyć do biogramu fotografie artysty ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Pozdrawiamy.