Na skraju Bratniej Mogiły pochowany z braćmi Leopoldem i Janem, którzy zginęli na wojnie.
Upamiętniony:
Tak
Forma upamiętnienia:
Płyta pioniwa granitowa, na której są wypisane imiona nazwiska i daty śmierci.
Życiorys:
Urodził się i mieszkał w Chojnach k/Łodzi w marcu 1939 roku został powołany do odbycia służby wojskowej w 37 łęczyckim pułku piechoty w Kutnie.Po zmobilizowaniu z pułkiem został wysłany do Wągrowca.Po 1 września 1939 roku razem z pułkiem w czasie marszów odwrotowych w dniu 13 września znalazł się w Gągolinie Płd. W dniu 14 września brał udział w natarciu 26 Dywizji Piechoty na lasy skierniewickie. W dniu 16 września brał udział w natarciu razem z 37 łęczyckim pułkiem piechoty w składzie 26 Dywizji Piechoty na Kozłów Nowy A i Nowy Dębsk w kierunku Kozłowa Szlacheckiego. Po przegranej bitwie udał się razem z pułkiem przez Osiek do Leontynowa. Tam 37pp razem z 26 DP uległ rozbiciu. Uniknął niewoli wrócił do domu. Po wojnie pracował w Milicji Obywatelskiej, ostatnio na stanowisku z-cy komendanta Łodzi. Według słów żony p. P. Kukuły p. Haliny został zmuszony do przejścia na rentę zdrowotną. Po przejściu na rentę powrócił do wspomnień z okresu wojny. Opisał szlak bojowy Pułków Strzelców Kaniowskich we wrześniu 1939r. w książce " Maszerują strzelcy" We wspomnianych pułkach służyli bracia Leopold i Jan, którzy polegli na wojnie. Opisał szlak bojowy we wrześniu 1939r. swojego 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w książce
" Piechurzy kutnowskiego pułku"Jest to zbeletryzowany dokument. Książka ta jest napisana na podstawie: dokumentów, własnych przeżyć, relacji kolegów, którzy przeżyli wojnę i relacji mieszkańców, gdzie toczył boje 37 pp. Odbył wiele podróży do miejsc, gdzie walczył 37 pp. Zmarł 1 września 1979 roku w 40. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Wspomnienia / relacje:
Miałem dostęp do wspomnień-pamiętników i notatek sporządzonych z rozmów z mieszkańcami terenów walk. Z tych wspomnień i napisanych książek Piotr Kukuła jawi się jako gorący patriota, pamiętający o kolegach poległych w Bitwie nad Bzurą, dbający o dobre imię żołnierzy Września.W książce "Piechurzy kutnowskiego pułku "cenzura wycięła obszerne fragmenty nad czym ubolewał. Rękopis wspomnianej książki jest w posiadaniu żony P. Kukuły p. Haliny.
Historia pochówku:
Źródła:
- Książka Piotr A. Kukuła "Piechurzy kutnowskiego pułku".
- Pamiętniki , wspomnienia P. Kukuły.
- Relacja żony P. Kukuły p. Haliny.
Uwagi:
Ostatnie zmiany: 2012-02-08 10:26:37 przez Fred |
Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -