Karta poległego

Nazwisko: KOWALSKI
Imię #1: Stanisław
Imię #2:
Imię #3:
Pseudonim:
Imię ojca: Jan
Imię matki: Marianna
Nazwisko rodowe matki: Guzewska
Data urodzenia: 2 wrzesień 1912
Miejsce urodzenia: Płonne
Rodzeństwo:
Stan cywilny: żonaty
Małżonek: Marianna
Dzieci: Zyta, Stanisław
Ostatni adres:
Narodowość: polska
Wykształcenie:
Zawód:
Wyznanie: rzymskokatolickie
Tytuł naukowy:
Stanowisko:

Stosunek do służby wojskowej: żołnierz
Numer ewidencyjny:
Powiatowa Komenda Uzupełnień (PKU):
Rejonowa Komenda Uzupełnień (RKU):
Związek operacyjny: Armia Pomorze
Rodzaj broni lub służby: Piechota
Stopień:

strz.
Przydział na 1 września 1939: 4 DP
Jednostka: 67 pp
Funkcja na 1 września 1939:
Przydział po 1 września 1939:
Funkcja po 1 września 1939:
Przebieg służby wojskowej:
Odznaczenia: 1) Odznaka pamiątkowa 67 Pułku Piechoty; 2) Państwowa Odznaka Sportowa;
Wrzesień 1939 - szlak bojowy:
Data śmierci: 14 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Lisiewice II, gm. Dąbkowice, pow. Łowicz
Przyczyna śmierci: poległy
Okoliczności śmierci: poległ na polu walki
Pierwotne miejsce spoczynku #1: Lisiewice II, pole Józefa Fiołka
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #2:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #3:
Data ekshumacji:
Obecne miejsce spoczynku: Rydwan (Guźnia), cmentarz wojenny
Lokalizacja grobu: mogiła nr 26
Upamiętniony: Tak
Forma upamiętnienia: Imienna tablica epitafijna na jednej z mogił zbiorowych w obrębie cmentarza wojenego w Rydwanie (Guźni).
Przedmioty znalezione przy pochowanym: Tymczasowe pozwolenie na broń, fotografia kobiety z podpisem: "Stanisław Kowalski, Marianna Kowalska", znak rozpoznawczy.
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów: w 1942 r. - PCK; obecne miejsce - nieznane
Życiorys: Stanisław Kowalski urodził się 2 września 1912 r. w Płonnem, w obecnym woj. kujawsko-pomorskim. Ożenił się w wieku 25 lat z Marianną Mrozek. Miał dwoje dzieci, córkę Zytę i syna Stanisława. Podobno miał siostrę, lecz po jego śmierci rodzina wyprowadziła się do innego miasta i nie utrzymywali z jego żoną i dziećmi kontaktu. Był żołnierzem Armii "Pomorze", strzelcem 67 pułku piechoty 4 Dywizji Piechoty. Zginął poczas walki z niemieckim okupantem.
Wspomnienia / relacje: O moim dziadku - bohaterze wiem jedynie z opowiadań babci - matki mojego ojca. Był dobrym, kochającym mężem. Gdy szedł na wojnę miał jedynie 27 lat. Na świecie była już moja ciocia Zyta, a mój ojciec narodził się cztery dni po jego śmierci. Babcia zawsze dobrze o nim mówiła. Opowiadała też, że gdy szedł na wojnę, poprosił ją, by w przypadku urodzenia syna dała mu na imię Stanisław. Tak też się stało. Jedyna pamiątka po nim to zdjęcie, które nie pozwala zapomnieć, że w naszej rodzinie był bohater, który oddał życie za ojczyznę. Jestem bardzo dumna z mojego dziadka i wiem, że pewne cechy odziedziczyłam po nim.
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły: Przez całe życie babcia, ani dzieci nie byli na jego grobie, ponieważ nie wiedzieli dokładnie, gdzie został pochowany. Ciocia Zyta i mój ojciec zmarli przedwcześnie, natomiast babcia dożyła sędziwego wieku 93 lat. Po jej śmierci znaleźliśmy dokumenty i wtedy też nasunęła mi się myśl, że chciałabym odszukac grób dziadka. Początkowo PCK nie potrafił mi udzielić żadnych informacji, może przez to, że z dokumentów i z opowiadań wynikało, że dziadek został pochowany w miejscowości Rdwań. Szukałam więc miejscowości zbliżonej do tej nazwy i tak doszłam do tego, że miejscowość nazywa się Rydwan i znajduje się tam cmentarz wojskowy. Najbardziej zadziwiające w tej historii jest to, że niemal stuprocentową pewność, gdzie spoczywa mój dziadek uzyskałam dzięki tak wyśmiewanemu portalowi "Nasza Klasa". Zwróciłam się bowiem z prośbą do młodego chłopaka z Lisiewic, czy mógłby sprawdzić, czy na cmentarzu lezy mój dziadek. Dosłownie dwa dni później otrzymałam potwierdzenie wraz ze zdjęciami grobu. Z tą informacją ponownie zwróciłam się do Polskiego Czerwonego Krzyża i otrzymałam dokument potwierdzający, że mój dziadek poległ 14. 09. 1939 r. w Lisiewicach i jest pochowany na cmentarzu w Rydwanie. Dla mnie, mojej siostry i mojej mamy było to niesamowitym przeżyciem. Odwiedziliśmy grób dziadka w lipcu 2009 r. przed 70. rocznicą jego śmierci.
Źródła: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września N-Z, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 365 (dalej: KPŻP).

Biuro Informacji i Poszukiwań PCK, Kartoteka strat, sygn. 6062, Polski Czerwony Krzyż - Pełnomocnik na Oddział w Łowiczu, Spisy poległych w r. 1939 na terenie gmin powiatu łowickiego, Łowicz, 16. 02. 1946 r. (maszynopis), s. 32-33 (dalej: B.Inf., sygn. 6062).

Archiwum rodzinne, Pismo Biura Informacji i Poszukiwań PCK nr B.Inf. 232873/P z dn. 13. 10. 2009 r. (maszynopis) (dalej: PCK 2009).

Archiwum rodzinne, Uwierzytelnione tłumaczenie z dn. 24. 11. 1975 r. pisma Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Genewie z dn. 09. 04. 1942 r. (maszynopis) (dalej: MKCK 1942).

Uwagi: 1) Miejsce śmierci: Lisiewice II (wg B.Inf., sygn. 6062 i MKCK 1942) lub Lisiewice (wg KPŻP i PCK 2009); 2) Pierwotne miejsce spoczynku: Lisiewice II, pole Józefa Fiołka (wg B.Inf., sygn. 6062) lub Rydwan, folwark, na skraju lasu (wg MKCK 1942); można przypuszczać, że flw. Rydwan to pierwotne miejsce spoczynku #2, dokąd poległego ekshumowano przed 1942 r.; 3) Informacje o odznaczeniach na podstawie fotografii portretowej (por. pole "Zdjęcia, dokumenty, pamiątki");
Ostatnie zmiany: 2011-08-29 21:30:04 przez redakcja | Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -

Zdjęcia, dokumenty, pamiątki

informacja z Czerwonego Krzyża.dokument potwierdzający śmierć dziadka.grób Stanisława Kowalskiego, cmentarz wojskowy w Rydwanie 2009 r.Stanisław Kowalski, żołnierz poległy w 1939 roku.wnuczki i synowa przed grobem. Rydwan 2009r.

Komentarze

Witam. Na Facebooku prowadzę stronę poświęconą cmentarzowi wojennymi w Guźni (Rydwan) poszukuje kontaktu do rodziny śp żołnierza Stanisława Kowalskiego Ale też i innych poległych tam żołnierzy krewnych. Chciałabym lokalnej społeczności przedstawiać sylwetki pochowanych tam żołnierzy tworząc biogramy. Niżej podaje link do strony cmentarza na Facebooku https://www.facebook.com/wojna1939

dodany przez: Rydwan1939, 2022-11-20