# początek lat 20. XX w. - w 61 pułku piechoty w Bydgoszczy (zasadnicza służba wojskowa);
# IV 1939 - przydzielony do organizowanego baonu ON "Bydgoszcz";
# 6-21 VII 1939 r. - na ćwiczeniach baonu ON "Bydgoszcz" w miejscowości Górna Grupa;
# 24 VIII 1939 - zmobilizowany baonu ON "Bydgoszcz";
# 27 VIII 1939 - z marszu z Bydgoszczy na pozycje wyczekiwania;
Odznaczenia:
Wrzesień 1939 - szlak bojowy:
wraz z baonem ON "Bydgoszcz", m.in. w bitwie nad Bzurą
Data śmierci:
22 wrzesień 1939
Miejsce śmierci:
Boryszew
Przyczyna śmierci:
zamordowany
Okoliczności śmierci:
Po rozbiciu Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej w dniu 17 września 1939 r. w rejonie Iłów - Budy Stare Franciszek Kowalczyk, wraz z około 200 towarzyszami broni, dostał się do niewoli. Jeńcy trafili do obozu przejściowego w Sochaczewie, skąd po krótkim postoju poprowadzono ich do Żyrardowa, gdzie na stadionie miejskim w bardzo trudnych warunkach zgromadzono około 30 tys. polskich żołnierzy. 21 września Niemcy, rozsiewając pogłoski o odsyłaniu do domu w pierwszej kolejności bydgoszczan, podstępnie wyselekcjonowali z tłumu 179 żołnierzy batalionu. Poprowadzono ich do Sochaczewa, a następnie do obozu w Boryszewie (obecnie w granicach miasta Sochaczew), gdzie 22 września stanęli przed niemieckim wojskowym sądem polowym. Oskarżono ich o udział w mordowaniu cywilnej ludności niemieckiej podczas tzw. "krwawej niedzieli" w dniu 3 września 1939 r. w Bydgoszczy. Choć w trakcie tych wydarzeń żołnierzy oddziału nie było w rodzinnym mieście, w sfingowanym procesie uznano ich za winnych, po czym wytypowano 50 z nich, którym w odwecie wymierzono karę śmierci. Przed godziną 19:00 tego samego dnia skazanych rozstrzelano na gliniance cegielni w Boryszewie, blisko gospodarstwa rodziny Gostyńskich. Franciszek Kowalczyk był jednym z nich...
# jedna z dwóch zbiorczych imiennych tablic epitafijnych pomnika ku czci zamordowanych żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej wystawionego na zbiorowej mogile wojennej na cmentarzu parafialnym w Kozłowie Biskupim (odsłoniętego 22 września 1981 r.) (stopień błędnie: strz.);
# jedna z dwóch zbiorczych imiennych tablic epitafijnych ku czci zamordowanych żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej wystawionego na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy przy ul. gen. Stanisława Grzmot-Skotnickiego w Bydgoszczy (odsłoniętego 23 września 1985 r.);
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
brak danych
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
-
Życiorys:
Franciszek Kowalczyk urodził się w 10 września 1902 r. w Kraszewicach w ówczesnej guberni kaliskiej Królestwa Polskiego, podległego Imperium Rosyjskiemu. Na początku lat 20. XX w., już w niepodległej Polsce, otrzymał powołanie do służby wojskowej, którą odbył w 61 pułku piechoty w Bydgoszczy. W mieście tym pozostał również po zakończeniu służby. W drugiej połowie lat 20. poznał Zofię Wełnińską, którą poślubił w lutym 1928 r. w Wudzynie. Małżonkowie zamieszkali przy ul. Matejki w Bydgoszczy. Z tego związku w 1930 r. narodziła się córka Krystyna. Życie zawodowe związał Franciszek z bydgoską Hurtownią i Wytwórnią drogeryjno-apteczną "Hadroga" Stanisława Cylkowskiego, w której znalazł zatrudnienie jako szofer. W kampanii polskiej 1939 r. wziął udział jako żołnierz Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej. Walczył m. in. w bitwie nad Bzurą, w trakcie której dostał się do niewoli niemieckiej, a następnie znalazł się wśród pięćdziesięciu żołnierzy oddziału rozstrzelanych w dniu 22 września 1939 r. w Boryszewie.
Wspomnienia / relacje:
Według wspomnień Krystyny Kowalczyk, córki Franciszka, która w chwili śmierci Ojca miała 9 lat, jego pasją były samochody i myślistwo. 24 sierpnia 1939 r., gdy ogłoszono mobilizację, Franciszek Kowalczyk założył mundur i poszedł do koszar. W niedzielę, 27 sierpnia, na dziedzińcu gimnazjum przy ul. Bronisława Pierackiego 2 w Bydgoszczy (ob. ul. Karola Chodkiewicza 30) odbyła się polowa msza św. dla żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej i ich rodzin. Wtedy Krystyna widziała Ojca po raz ostatni. Wieczorem tego samego dnia (ok. godz. 21-22), kiedy Krystyna już spała, Franciszek zdążył jeszcze przez umyślnego zawiadomić żonę, że najbliższej nocy planowany jest wymarsz batalionu. Wówczas Zofia Kowalczyk pojechała do koszar, by pożegnać się z mężem. Ostatnią osobą z rodziny, która widziała Franciszka żywego była siostra Zofii, Marta Kujacińska. Spotkanie to miało miejsce 15 września na szlaku bojowym batalionu w Sokołowie pod Kutnem.
Historia pochówku:
Zamordowanych żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej pochowano pierwotnie w dole śmierci na gliniance w Boryszewie, wykopanym przez Niemców przed egzekucją. Wiosną 1940 r. z inicjatywy sochaczewskiego oddziału PCK rozpoczęto starania o ekshumację ciał. W sierpniu tego samego roku otrzymano zezwolenie okupacyjnych władz niemieckich na przeniesienie zwłok, po czym 8 listopada rozpoczęto ekshumację na oddalony o 2 kilometry cmentarz parafialny w Kozłowie Biskupim. W nowym miejscu pochówku usypano niską ziemną mogiłę i ustawiono biały brzozowy krzyż. W 1946 r. uporządkowano grób i nasadzono kwiaty. W 1956 r. wykonano betonowe obrzeżenie mogiły oraz ustawiono granitowy krzyż i tablicę z inskrypcją o treści: "22-IX-1939 / ZA POLSKĘ WALCZYLIŚMY / ZA POLSKĘ UMIERAMY / CZEŚĆ BOHATEROM ". W 1981 r. na miejscu pochówku rozstrzelanych wystawiono pomnik, w którego płytę wmurowano dwie brązowe tablice z personaliami 50 ofiar według listy opracowanej przez historyka Rajmunda Kuczmę, ówczesnego dyrektora Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W 1997 r. monument poddano modernizacji. W 1946 r. upamiętniono również miejsce zbrodni, gdzie ukwiecono dół śmierci oraz wystawiono pomnik w formie zwieńczonego metalowym krzyżem kopca z granitowych głazów, w który wmurowano tablicę z inskrypcją o treści: "MIEJSCE MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI / 50 POLSKICH NIEZNANYCH ŻOŁNIERZY / ROZSTRZELANYCH PRZEZ HITLEROWCÓW / W DNIU 22 IX 1939 R. / CHWAŁA BOHATEROM - HAŃBA MORDERCOM / Pracownicy Zakładów Boryszewskich". Przy miejscu kaźni w Boryszewie i mogile rozstrzelanych w Kozłowie Biskupim odbywają się coroczne uroczystości z udziałem władz Sochaczewa i Bydgoszczy, rodzin ofiar oraz mieszkańców obu miejscowości, których celem jest oddanie hołdu bohaterskim bydgoskim żołnierzom.
Poszukiwania mogiły:
Według wspomnień Krystyny Kowalczyk, córki Franciszka, informację o Jego egzekucji na terenie cegielni w Boryszewie przynieśli jej matce, Zofii Kowalczyk dwaj żołnierze Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej, Stefan Stachowiak i Alojzy Majer (Meier?), którzy uciekli z niewoli i przybyli do Bydgoszczy. Miało to miejsce dn. 3 października 1939 r. 10 października 1939 r. w kościele parafialnym w Bydgoszczy odbyła się uroczysta żałobna msza św. w intencji Franciszka Kowalczyka. W 1947 r. Zofia Kowalczyk wniosła podanie o uznanie męża za zaginionego i przyznanie zaopatrzenia po nim. 21 grudnia 1948 r. Sąd Grodzki w Bydgoszczy na podstawie zeznań ww. świadków wydał postanowienie o uznaniu Franciszka Kowalczyka za zmarłego. W 1949 r. Zofia i Krystyna Kowalczyk udały się w podróż w poszukiwaniu mogiły zamordowanego Franciszka. Towarzyszył im jego były pracodawca, Stanisław Cylkowski, który zapewnił środek transportu w postaci samochodu z szoferem, wypełniając tym samym obietnicę złożoną wdowie jeszcze w czasie wojny, że zawiezie ją na grób męża. W Sochaczewie skierowano ich najpierw do cegielni w leżącym na północ od miasta Chodakowie. Dopiero potem trafili do Boryszewa, a następnie na cmentarz parafialny w Kozłowie Biskupim. Ich ponowna wizyta na mogile Franciszka Kowalczyka miała miejsce jeszcze tego samego roku, kiedy na 10-lecie zbrodni zorganizowano zbiorowy wyjazd dla rodzin zamordowanych.
Źródła:
Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 360 (dalej: KPŻP).
Cmentarz w Kozłowie Biskupim: Bydgoski Batalion Obrony Narodowej, 22-09-1939 r. (rękopis, Urząd Gminy w Nowej Suchej), poz. 18 (dalej: UG Nowa Sucha).
Archiwum Państwowe w Kaliszu, Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Kraszewice, sygn. 147, Księga urodzeń, małżeństw, zgonów 1902, akt urodzenia nr 295 (dalej: ASC par. Kraszewice).
Archiwum Diecezji Pelplińskiej, Akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej Wudzyn, sygn. 960, akt małżeństwa nr 8/1928 (dalej: ASC par. Wudzyn).
Badania genealogiczne (Urszula Borchardt).
Kuczma R., W obronie Ojczyzny. Bydgoski Batalion Obrony Narodowej 1939, Bydgoszcz 2000 (dalej: Kuczma 2000).
Księga adresowa miasta Bydgoszczy, rocznik 1936/37, oprac. W. Weber, Bydgoszcz, b.r.w., s. 81, 326 (dalej: KAMB 1936/37).
Ogłoszenia władz administracyjnych, "Monitor Polski", R. XXVI, 1947, nr 61, s. 1 (dalej: M.P.).
Wspomnienia Krystyny Kowalczyk, córki Franciszka, zebrał T. Karolak, Sochaczew 2011-2012.
Archiwum rodzinne Krystyny Kowalczyk.
Archiwum Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.
Komunikat OKŚZpNP w Warszawie w sprawie zgłaszania się krewnych ofiar, w związku ze śledztwem w sprawie rozstrzelania 22 września 1939 r. w Boryszewie 50 jeńców polskich – żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej przez żołnierzy niemieckich, 5 VI 2015, [w:] Śledztwa, Instytut Pamięci Narodowej, https://ipn.gov.pl/pl/sledztwa/poszukiwani-swiadkowie/24199,Komunikat-OKSZpNP-w-Warszawie-w-sprawie-zglaszania-sie-krewnych-ofiar-w-zwiazku-.html [dostęp: 9 III 2019] (dalej: OKŚZpNP W-wa).
Sowińska H., Za zbrodnię w Boryszewie żaden Niemiec nie poniósł kary, "GazetaPomorska.pl", 19 IX 2008, http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080919/REPORTAZ/307983346 [dostęp: 23 XI 2011] (dalej: Sowińska 2008a).
Sowińska H., Franciszek - szofer "Hadrogi", "GazetaPomorska.pl", 9 X 2008, http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081009/ALBUMY01/122832585 [dostęp: 23 XI 2011] (dalej: Sowińska 2008b).
Uwagi:
Por. Kuczma 2000, s. 90, gdzie wykonanie betonowego obrzeżenia mogiły zamordowanych na cmentarzu parafialnym w Kozłowie Biskupim oraz ustawienie tamże granitowego krzyża i tablicy z epitafium datowano błędnie na 1959 r.
[1] a) 10 września 1902 (źródło: ASC par. Kraszewice; M.P.; archiwum rodzinne / rodzinna tradycja; OKŚZpNP W-wa); b) 1902 (źródło: Sowińska 2008b); c) brak danych (źródło: KPŻP; Kuczma 2000; UG Nowa Sucha; KAMB 1936/37; Sowińska 2008a); [2] a) kpr. (źródło: M.P.; informacja ustna i archiwum rodzinne Krystyny Kowalczyk); b) strz. (źródło: KPŻP; UG Nowa Sucha; Kuczma 2000); c) brak danych (źródło: ASC par. Kraszewice; ASC par. Wudzyn; KAMB 1936/37; OKŚZpNP W-wa); [3] a) baon ON "Bydgoszcz" (źródło: UG Nowa Sucha; M.P.; Kuczma 2000, s. 96, 101; informacja ustna i archiwum rodzinne Krystyny Kowalczyk; OKŚZpNP W-wa; Sowińska 2008a; Sowińska 2008b); b) "baon ON" (źródło: KPŻP); c) brak danych (źródło: ASC par. Kraszewice; ASC par. Wudzyn; KAMB 1936/37);
Ostatnie zmiany: 2019-05-08 21:50:45 przez redakcja |
Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -