krzyż betonowy z imienną tabliczką epitafijną na jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Juliopolu
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły:
Jak zawiadamia Mikołaj Kostaniak, opierając się na relacji swojej babci Haliny Soloch, córki Józefa Kosmalskiego, członkowie rodziny "dostali informacje, że [jej] ojciec poszedł na wojnę na początku września 1939 i w tym samym miesiącu przyszła informacja o jego śmierci. Mówiono, że zginął pod Warszawą. Mimo tego, iż moja babcia była wtedy młoda, przekazywano jej te informacje i babcia kojarzy nazwę Juliopol. Tak też mówiła jej matka, a żona Józefa, dopóki żyła. Józef był z Wielkopolski i walczył tam z oddziału z Wielkopolski".
Źródła:
Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 354 (dalej: KPŻP).
Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja (zebr. Mikołaj Kostaniak, prawnuk pochowanego; Elżbieta Wesołowska z d. Soloch, wnuczka pochowanego).
Uwagi:
W związku z brakiem w dostępnych wykazach poległych bliższych (poza imieniem i nazwiskiem) danych dot. żołnierza pochowanego w kwaterze wojennej na cmentarzu parafialnym w Juliopolu (przede wszystkim daty urodzenia i przydziału wojskowego) jego identyfikacja w oparciu o informacje z tradycji rodzinnej wymaga dalszej weryfikacji.
[1] a) 1908 (źródło: tradycja rodzinna); b) brak danych (źródło: KPŻP); [2] a) st. strz. (źródło: archiwum rodzinne); b) brak danych (źródło: KPŻP); [3] a) 70 pp (źródło: archiwum rodzinne); b) brak danych (źródło: KPŻP);
Ostatnie zmiany: 2015-09-01 16:59:05 przez redakcja |
Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -