Order Wojenny "Virtuti Militari" kl. V (Krzyż Srebrny, pośmiertnie), Państwowa Odznaka Sportowa
Wrzesień 1939 - szlak bojowy:
wraz z 3 baterią 7 dak, m.in. w bitwie nad Bzurą i walkach odwrotowych w Puszczy Kampinoskiej; 16-17 września - wyróżnił się w boju pod Górkami i Zamościem;
krzyż betonowy z imienną tabliczką epitafijną na jednej z mogił zbiorowych cmentarza wojennego w Laskach (nazwisko w formie: KONARECKI)
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Józef Kanarecki urodził się 23 lutego 1916 roku w Obrze jako syn Tomasza Kanareckiego i Marianny z Adamczaków. Zasadniczą służbę wojskową odbywał w 7 Dywizjonie Artylerii Konnej w Poznaniu, w którym zastał go wybuch wojny. W kampanii 1939 roku uczestniczył w obsłudze 3 baterii, przydzielonej do 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich ze składu Wielkopolskiej Brygady Kawalerii armii "Poznań". Na szlaku bojowym swojego oddziału walczył m.in. w bitwie nad Bzurą i bojach odwrotowych w Puszczy Kampinoskiej. W dniach 16-17 września wyróżnił się w starciu pod Górkami i Zamościem. Poległ 19 września 1939 roku pod Sierakowem.
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły:
Źródła:
Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 304 (dalej: KPŻP).
Witam mój stryj na pewno nazywał się KANARECKI urodzony 23.02.1916 księgi parafialne w OBRZE pow. WOLSZTYN woj.WIELKOPOLSKI, a pośmiertnie otrzymał order , oraz stopień kaprala. Z pozdrowieniami Maria
Dziękujemy za uzupełniające informacje, które już uwzględniliśmy w przypisach do biogramu. O ile to możliwe, proponujemy zamieszczenie reprodukcji posiadanych dokumentów związanych ze służbą wojskową Józefa Kanareckiego, szczególnie tego, który dotyczy pośmiertnego nadania stopnia kaprala. To istotne dla właściwego udokumentowania biogramu.