Personal card

Surname: GULCZYŃSKI
Name #1: Stanisław
Name #2:
Name #3:
Pseudonym:
Father's Name: Michał
Mother's Name: Michalina
Mother's maiden name: Kazecka
Date of birth: 3 listopad 1913
Place of birth: Szczytniki Czerniejewskie, pow. Gniezno
Sibblings:
Marital status: żonaty
Spouse: Aniela Gulczyńska
Children: Ryszard Gulczyński, Jerzy Gulczyński
Last address: Pruszcz Gdański, ul. Chopina 7A/9
Nationality: polska
Education: zawodowe
Profession: kowal, ślusarz
Religion: rzymskokatolickie
Academic title: brak
Position:

Military status: żołnierz, zasadnicza służba wojskowa
Record number:
Disctrict Military Draft Office: Gniezno
Regional Military Draft Office:
Operational Group: Armia Poznań
Type of arms or service: Artyleria
Rank:

szer.
Assignment as for 1st September: 17 DP
Military unit: 17 pal
Function as for 1st September: Kowal -ślusarz w kuźni pułku
Assignment after 1st September: 17 Pułk Artylerii Lekkiej
Function after 1st September: Kowal -ślusarz w kuźni pułku
Military service record: 17 Pułk Artylerii Lekkiej w Gnieźnie
W dniu wybuchu wojny w służbie wojskowej
Decorations:
September 1939 – combat trail:
Date of death: 08 czerwiec 1968
Place of death: Pruszcz Gdański
Present resting place: Pruszcz Gdański, Cmentarz Komunalny
Location of the grave:
Commemorated:
Form of commemoration:
Biography: Urodzony 3 listopada 1913 roku w Szczytnikach Czerniejewskich.Do 1939 roku pracował w rodzinnej kuźni . Powołany do służby wojskowej w 17 PAL w lutym/marcu 1939 roku. Kampania wrześniowa 1939 roku szlak bojowy 17PAL. W październiku 1939 pod Garwolinem dostaje się do niewoli niemieckiej.
Podczas przewożenia do oflagu w okolicach Wałcza ucieka razem z 2 żołnierzami z pociągu stojącego przed miejscowością Gniezno. Wyłamują deski w podłodze wagonu i uciekają z transportu.Przez rok ukrywa się w stogu siana u swoich rodziców w Szczytnikach Czerniejewskich. W 1940 roku przy pomocy miejscowych Polaków i znajomych Niemców wyrabia sobie dokumenty i przenosi się do rodziny w Poznaniu gdzie podejmuje pracę na kolei.W 1943 roku dochodzi do aresztowania wszystkich Polaków pracujących na kolei w Poznaniu.
Transporty niemieckie były okradane aż w końcu doszło do wykolejenia pociągu pod Poznaniem. Oskarżono o sabotaż polskich pracowników kolei.
Stanisław Gulczyński dzięki wstawiennictwu Niemców nie został rozstrzelany tylko przeniesiony do prac drogowych gdzie jeździł walcem parowym. Tak doczekał końca wojny. Kiedy weszły wojska radzieckie ,wszystkich młodych mężczyzn wcielano do LWP, Milicji albo wywożono w głąb ZSRR. Stanisław wybrał służbę w Milicji. W 1945 roku skierowano go do szkółki milicyjnej w Toruniu wraz z dużą grupą poznaniaków. W szkółce został szefem kompanii szkolnej. Po kilku miesiącach doszło do dezercji dużej grupy słuchaczy, Stanisław Gulczyński bojąc się represji również dokonał ucieczki z jednostki. W lutym roku 1946 dotarł do Pruszcza Gdańskiego. W tej to miejscowości pracował juz w Milicji jego szwagier sierżant Stefan Teperowicz który pomógł mu znaleźć dom i pracę w cukrowni. W cukrowni pracował do 1963 roku. Ze względu na chorobę nogi przeszedł na rentę. Zmarł 8 czerwca 1968 roku.
Reminiscences:
Burial history:
Sources: Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja (Dariusz Wróbel).

Comments:
Last changes: 2015-01-07 22:55:09 by Ataman | If you want to change data, press -

Photographs, documents etc.

Życie koszarach 17 pułku artylerii lekkiej w Gnieźnie w okresie służby w tejże jednostce Stanisława Gulczyńskiego (fot. ze zb. rodzinnych).Życie koszarach 17 pułku artylerii lekkiej w Gnieźnie w okresie służby w tejże jednostce Stanisława Gulczyńskiego (fot. ze zb. rodzinnych).Życie koszarach 17 pułku artylerii lekkiej w Gnieźnie w okresie służby w tejże jednostce Stanisława Gulczyńskiego (fot. ze zb. rodzinnych).Stanisław Gulczyński (stoi za kowadłem) wśród żołnierzy 17 pułku artylerii lekkiej na terenie koszar jednostki w Gnieźnie (fot. ze zb. rodzinnych).Stanisław Gulczyński (siedzi z prawej) wśród żołnierzy 17 pułku artylerii lekkiej na terenie koszar jednostki w Gnieźnie (fot. ze zb. rodzinnych).Kwestionariusz dotyczący okresów zatrudnienia Stanisława Gulczyńskiego złożony w zakładzie pracy Cukrownia Pruszcz Gdański dn. 18 maja 1964 r., s. 1 (dok. ze zb. rodzinnych). Kwestionariusz dotyczący okresów zatrudnienia Stanisława Gulczyńskiego złożony w zakładzie pracy Cukrownia Pruszcz Gdański dn. 18 maja 1964 r., s. 2 (dok. ze zb. rodzinnych).

Comments