Stanisław Jan (1876-1937), Helena Eleonora (1878-1932), Władysław Eugeniusz (1881-1943) - generał, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i premier Rządu na Uchodźstwie w latach 1939-1943
Stan cywilny:
zamężna
Małżonek:
Władysław Dąbrowski (1884-1955) - leśnik
Dzieci:
Ostatni adres:
leśnictwo Szarłata w nadleśnictwie Lipinki w Borach Tucholskich, gm. Osie, pow. Świecie
Zmarła w szpitalu Świętej Trójcy w Płocku w wyniku rany odniesionej 14 lub 15 września 1939 r. od postrzału kulą niemieckiego snajpera w Gąbinie, dokąd trafiła z grupą członków rodzin leśników z Borów Tucholskich ewakuujących się do Warszawy. Według relacji świadków: "Eugenia wraz z paroma innymi osobami znalazła schronienie w domu miejscowego adwokata o nazwisku Pietrzak. Wśród ukrywających się ludzi było 12 dzieci i to im najtrudniej było pozostać w ukryciu. Wybiegły one a wśród nich 2 siostry. Dzieci nie wytrzymały ciągłego przesiadywania w piwnicy i w trakcie przerwy w ostrzale pobiegły się bawić na podwórku. Eugenia poszła po nie, lecz ubrana w jasny prochowiec stała się łatwym celem dla niemieckiego snajpera. Snajper ten, ulokowany na wieży dawnego kościoła ewangelickiego, trafił Eugenię jednym strzałem pod łopatkę. Wszyscy szybko próbowali uzyskać pomoc ze strony polskich żołnierzy, ale ci kazali odejść, ponieważ lekarz był w tym czasie potrzebny wojsku, które brało czynny udział w walce. Rodzinie udało się jednak dostać do dowódcy i pokazać mu papiery potwierdzające, że Eugenia jest siostrą generała Władysława Sikorskiego. Dopiero wówczas Eugenię opatrzono, lecz niestety kuli z ciała nie wyjęto. Ranna ciągle potrzebowała fachowej pomocy. Wtedy znalazł się felczer z Płocka [...] Aleksander Akimow. Razem z nim Eugenia została przeprawiona łodzią do Płocka, a następnie zawieziona do jego domu. Kiedy dostała się w końcu do szpitala było już za późno" (T. Niedzielski / Sikorskich.republika.pl).
tablica epitafijna mogiły indywidualnej na cmentarzu parafialnym w Płocku, Al. Kobylińskiego
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku:
Początkowo miejsce spoczynku Eugenii Dąbrowskiej oznaczono drewnianym krzyżem z tabliczką. Z czasem tabliczka ta zniknęła, a miejsce omal nie zostało zapomniane. Dzięki staraniom Kazimierza Papińskiego na ziemnej mogile pojawiła się nowa tabliczka, a na grobie została położona płyta z lastryka ufundowana przez nauczycielską "Solidarność" z Płocka, właściciela zakładu kamieniarksiego Wojciecha Popielskiego, a wykonana w ramach praktyk przez uczniów Pani Ewy Adasiewicz z Zespołu Szkół Budowlanych nr 1 w Płocku.
Poszukiwania mogiły:
Źródła:
Dylewski Z., Eugenia Sikorska-Dąbrowska - młodsza siostra generała, Historia rodów i rodzin Sikorskich, http://sikorskich.republika.pl/eugenia.html [dostęp: 14 czerwca 2011].
Niedzielski T., Najbliższa rodzina generała Władysława Sikorskiego, Historia rodów i rodzin Sikorskich, http://www.sikorskich.republika.pl/najblizsi.html#00180 [dostęp: 14 czerwca 2011] (dalej: T. Niedzielski / Sikorskich.republika.pl).
Uwagi:
Ostatnie zmiany: 2014-05-16 01:43:02 przez redakcja |
Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -
Dziękujemy Panu Zenonowi Dylewskiemu - Opiekunowi Miejsc Pamięci Narodowej oraz Panu Tomaszowi Niedzielskiemu - red. strony Historia Rodów i Rodzin Sikorskich - Sikorskich Republika Pl: http://www.sikorskich.republika.pl za udostępnienie zgromadzonych materiałów biograficznych i fotografii potrzebnych do utworzenia biogramu Eugenii Dąbrowskiej z d. Sikorskiej. Pozdrawiam - Zbigniew Adamas