# 1920-1921 - jako ochotnik w 3 pułku ułanów;
# z dniem 1 VII 1925 - promowany na stopień ppor. rez. kaw.;
# 1934 - odnotowany w stopniu ppor. rez. kaw. ze starszeństwem z dniem 1 VII 1925 r. (lokata 347.), przydziałem mobilizacyjnym do 25 pułku ułanów w Prużanie i przynależnością ewidencyjną do PKU Włocławek;
Odznaczenia:
Wrzesień 1939 - szlak bojowy:
Data śmierci:
11 wrzesień 1939
Miejsce śmierci:
Puszcza Mariańska
Przyczyna śmierci:
poległy
Okoliczności śmierci:
poległ w walce jaka wywiązała się w godzinach wieczornych, kiedy 30 szwadron KD, będący w straży tylnej 30 DP w marszu z lasów Puszczy Mariańskiej w kierunku Żyrardowa, został odcięty przez Niemców od reszty kolumny marszowej dywizji
zbiorcza imienna tablica epitafijna mogiły zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Puszczy Mariańskiej (dane personalne błędnie w formie: "CICHOCKI CEZARY")
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Cezary Celestyn Cichowicz urodził się 26 lipca 1902 roku w Ciechocinku jako syn Feliksa i Celestyny z Rokickich. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie studiów był aktywny w pracach kół naukowych. Po uzyskaniu dyplomu pracował jako nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum Salezjańskim w Aleksandrowie Kujawskim. Jednocześnie działał w wielu organizacjach społeczno-kulturalnych na terenie powiatu nieszawskiego. Od 1926 roku był członkiem Związku Strzeleckiego, pełniąc stanowiska wiceprezesa i referenta wychowania obywatelskiego. W roku 1927 został prezesem Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego w Aleksandrowie Kujawskim, a w roku 1928 - prezesem sekcji kulturalno-oświatowej w Powiatowym Komitecie Regionalnym. Był współzałożycielem i jednym z redaktorów "Rolnika Nieszawskiego", przemianowanego na "Głos Nieszawski". Redagował ponadto "Zdrój Ciechociński" i współpracował z wydawnictwem "Gazeta Polska". W okresie tym wygłosił na terenie powiatu nieszawskiego około 80 odczytów z różnych dziedzin nauki i opublikował wiele artykułów prasowych poświęconych dziejom i życiu społeczno-kulturalnemu regionu. Pracował również nad monografią powiatu. Od 1930 roku sprawował urząd burmistrza Ciechocinka. W trakcie trzyletniej kadencji zrealizował liczne inwestycje w Domu Zdrojowym, pokrył miejskie drogi asfaltem i oddał do użytku nowoczesny gmach szkoły powszechnej. Równolegle był prezesem Rady Powiatowej Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem na powiat nieszawski, prezesem Komitetu Miejskiego BBWR w Ciechocinku, radnym i członkiem Komisji Rewizyjnej Sejmiku Powiatowego, wiceprezesem Powiatowego Związku Strzeleckiego, prezesem Oddziału Związku Rezerwistów w Ciechocinku, naczelnikiem Komunalnej Kasy Oszczędności w Ciechocinku, prezesem Straży Pożarnej w Ciechocinku, sekretarzem Związku Oficerów Rezerwy w Aleksandrowie Kujawskim, prezesem Komisji Rewizyjnej Związku Zawodowego Saliniarzy, przewodniczącym Dozoru Szkolnego i Urzędu Rozjemczego w Ciechocinku czy wreszcie patronem Legionu Młodych. 1933 roku opuścił Ciechocinek, obejmując stanowisko naczelnika personalnego w Kuratorium Okręgu Szkolnego Brzeskiego. Jako oficer rezerwy kawalerii Wojska Polskiego został zmobilizowany na stanowisko dowódcy II plutonu 30 szwadronu Kawalerii Dywizyjnej ze składu 30 Dywizji Piechoty armii "Łódź" i wziął udział w kampanii polskiej 1939 roku. Poległ 11 września 1939 roku w Puszczy Mariańskiej.
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły:
Źródła:
Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 135 (dalej: KPŻP).
"Rocznik Oficerski Rezerw", 1934, s. 125, 605 (dalej: ROR 1934).
Wesołowski A., "My, Strzelcy Polescy...". Udział 84. Pułku Strzelców Poleskich w wojnie 1939 r., Warszawa 2007, dokument nr 171 - s. 446, nr 172 - s. 447 (dalej: Wesołowski 2007).