Личная карточка

Фамилия: CICHOWICZ
Имя #1: Cezary
Имя #2: Celestyn
Имя #3:
Псевдоним:
Имя отца: Feliks
Имя матери: Celestyna
Девичья фамилия матери: Rokicka
Дата рождения: 26 lipiec 1902
Место рождения: Ciechocinek
Брат и/или сестра: Józef, Zofia, Barbara, Antoni
Семейное положение:
Супруг:
Дети:
Последний адрес:
Национальность:
Образование: wyższe
Профессия: nauczyciel
Вероисповедание:
Академическая степень:
Должность:

Военная обязанность: żołnierz, rezerwa
Персональный номер:
Поветовый военный комиссариат (ПВК):
Районный военный комиссариат (РВК):
Воинское формирование: Armia Łódź
Род оружия или службы: Kawaleria
Звание:

ppor.
Был в составе (1 сентября): 30 DP
Подразделение: 30 szwadron KD [1]
Должность (1 сентября): dowódca II plutonu 30 szwadronu KD
Был в составе (после 1 сентября): 30 szwadron KD
Должность (после 1 сентября): dowódca II plutonu 30 szwadronu KD
Военная служба: # 1920-1921 - jako ochotnik w 3 pułku ułanów;
# z dniem 1 VII 1925 - promowany na stopień ppor. rez. kaw.;
# 1934 - odnotowany w stopniu ppor. rez. kaw. ze starszeństwem z dniem 1 VII 1925 r. (lokata 347.), przydziałem mobilizacyjnym do 25 pułku ułanów w Prużanie i przynależnością ewidencyjną do PKU Włocławek;
Награды:
Сентябрь 1939 - боевой путь:
Дата смерти: 11 wrzesień 1939
Место смерти: Puszcza Mariańska
Причина смерти: poległy
Обстоятельства смерти: poległ w walce jaka wywiązała się w godzinach wieczornych, kiedy 30 szwadron KD, będący w straży tylnej 30 DP w marszu z lasów Puszczy Mariańskiej w kierunku Żyrardowa, został odcięty przez Niemców od reszty kolumny marszowej dywizji
Начальное место погребения #1:
Дата эксгумации:
Начальное место погребения #2:
Дата эксгумации:
Начальное место погребения #3:
Дата эксгумации:
Настоящее место погребения: Puszcza Mariańska, mogiła zbiorowa
Расположение могилы:
Ознаменование: Tak
Форма поминовения: zbiorcza imienna tablica epitafijna mogiły zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Puszczy Mariańskiej (dane personalne błędnie w formie: "CICHOCKI CEZARY")
Предметы, которые были найдены при погребенном:
Место хранения найденных предметов:
Биография: Cezary Celestyn Cichowicz urodził się 26 lipca 1902 roku w Ciechocinku jako syn Feliksa i Celestyny z Rokickich. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie studiów był aktywny w pracach kół naukowych. Po uzyskaniu dyplomu pracował jako nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum Salezjańskim w Aleksandrowie Kujawskim. Jednocześnie działał w wielu organizacjach społeczno-kulturalnych na terenie powiatu nieszawskiego. Od 1926 roku był członkiem Związku Strzeleckiego, pełniąc stanowiska wiceprezesa i referenta wychowania obywatelskiego. W roku 1927 został prezesem Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego w Aleksandrowie Kujawskim, a w roku 1928 - prezesem sekcji kulturalno-oświatowej w Powiatowym Komitecie Regionalnym. Był współzałożycielem i jednym z redaktorów "Rolnika Nieszawskiego", przemianowanego na "Głos Nieszawski". Redagował ponadto "Zdrój Ciechociński" i współpracował z wydawnictwem "Gazeta Polska". W okresie tym wygłosił na terenie powiatu nieszawskiego około 80 odczytów z różnych dziedzin nauki i opublikował wiele artykułów prasowych poświęconych dziejom i życiu społeczno-kulturalnemu regionu. Pracował również nad monografią powiatu. Od 1930 roku sprawował urząd burmistrza Ciechocinka. W trakcie trzyletniej kadencji zrealizował liczne inwestycje w Domu Zdrojowym, pokrył miejskie drogi asfaltem i oddał do użytku nowoczesny gmach szkoły powszechnej. Równolegle był prezesem Rady Powiatowej Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem na powiat nieszawski, prezesem Komitetu Miejskiego BBWR w Ciechocinku, radnym i członkiem Komisji Rewizyjnej Sejmiku Powiatowego, wiceprezesem Powiatowego Związku Strzeleckiego, prezesem Oddziału Związku Rezerwistów w Ciechocinku, naczelnikiem Komunalnej Kasy Oszczędności w Ciechocinku, prezesem Straży Pożarnej w Ciechocinku, sekretarzem Związku Oficerów Rezerwy w Aleksandrowie Kujawskim, prezesem Komisji Rewizyjnej Związku Zawodowego Saliniarzy, przewodniczącym Dozoru Szkolnego i Urzędu Rozjemczego w Ciechocinku czy wreszcie patronem Legionu Młodych. 1933 roku opuścił Ciechocinek, obejmując stanowisko naczelnika personalnego w Kuratorium Okręgu Szkolnego Brzeskiego. Jako oficer rezerwy kawalerii Wojska Polskiego został zmobilizowany na stanowisko dowódcy II plutonu 30 szwadronu Kawalerii Dywizyjnej ze składu 30 Dywizji Piechoty armii "Łódź" i wziął udział w kampanii polskiej 1939 roku. Poległ 11 września 1939 roku w Puszczy Mariańskiej.
Воспоминания:
История захоронения:
Поиски могилы:
Источник: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 135 (dalej: KPŻP).

"Rocznik Oficerski Rezerw", 1934, s. 125, 605 (dalej: ROR 1934).

Wesołowski A., "My, Strzelcy Polescy...". Udział 84. Pułku Strzelców Poleskich w wojnie 1939 r., Warszawa 2007, dokument nr 171 - s. 446, nr 172 - s. 447 (dalej: Wesołowski 2007).

Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja (Adam Cichowicz, syn Antoniego, bratanek pochowanego).

Nocna A., Pracowity burmistrz, "Gazeta Pomorska", www.pomorska.pl, 27 X 2007 [dostęp: 3 XI 2007] (dalej: Nocna 2007).

Комментарии:
Przypisy: [1] a) 30 szwadron KD (źródło: Wesołowski 2007); b) błędnie: 25 p. uł. (źródło: KPŻP); c) brak danych (źródło: ROR 1934; Nocna 2007);
Последние изменения: 2020-02-20 23:25:37 by redakcja | Если Вы хотите изменить данные, нажмите -

Фотографии, документы и т.д.

Ppor. Cezary Celestyn Cichowicz upamiętniony (jako Cezary Cichocki) na zbiorczej imiennej tablicy epitafijnej mogiły zbiorowej na cm. parafialnym w Puszczy Mariańskiej. Stan z dn. 17. 11. 2013 r. (fot. Jacek Kaczorowski).Mogiła zbiorowa na cm. parafialnym w Puszczy Mariańskiej - miejsce spoczynku ppor. Cezarego Celestyna Cichowicza. Stan z dn. 17. 11. 2013 r. (fot. Jacek Kaczorowski).Cezary Celestyn Cichowicz jako podporucznik 25 pułku ułanów w Prużanie, 1931 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Cezary Celestyn Cichowicz (fot. ze zb. rodzinnych).

Комментарий