Personal card

Surname: BŁASZCZAK
Name #1: Bolesław
Name #2:
Name #3:
Pseudonym:
Father's Name:
Mother's Name:
Mother's maiden name:
Date of birth: 27 styczeń 1915
Place of birth:
Sibblings:
Marital status:
Spouse:
Children:
Last address:
Nationality:
Education:
Profession:
Religion:
Academic title:
Position:

Military status: żołnierz
Record number:
Disctrict Military Draft Office:
Regional Military Draft Office:
Operational Group: Armia Pomorze
Type of arms or service: Piechota
Rank:

strz.
Assignment as for 1st September: 15 DP
Military unit: baon ON Bydgoszcz [1]
Function as for 1st September:
Assignment after 1st September: baon ON "Bydgoszcz"
Function after 1st September:
Military service record:
Decorations:
September 1939 – combat trail: wraz z baonem ON "Bydgoszcz", m.in. w bitwie nad Bzurą
Date of death: 22 wrzesień 1939
Place of death: Boryszew
Reason of the death: zamordowany
Circumstances of the death: Po rozbiciu Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej w dniu 17 września 1939 r. w rejonie Iłów - Budy Stare Bolesław Błaszczak, wraz z około 200 towarzyszami broni, dostał się do niewoli. Jeńcy trafili do obozu przejściowego w Sochaczewie, skąd po krótkim postoju poprowadzono ich do Żyrardowa, gdzie na stadionie miejskim w bardzo trudnych warunkach zgromadzono około 30 tys. polskich żołnierzy. 21 września Niemcy, rozsiewając pogłoski o odsyłaniu do domu w pierwszej kolejności bydgoszczan, podstępnie wyselekcjonowali z tłumu 179 żołnierzy batalionu. Poprowadzono ich do Sochaczewa, a następnie do obozu w Boryszewie (obecnie w granicach miasta Sochaczew), gdzie 22 września stanęli przed niemieckim wojskowym sądem polowym. Oskarżono ich o udział w mordowaniu cywilnej ludności niemieckiej podczas tzw. "krwawej niedzieli" w dniu 3 września 1939 r. w Bydgoszczy. Choć w trakcie tych wydarzeń żołnierzy oddziału nie było w rodzinnym mieście, w sfingowanym procesie uznano ich za winnych, po czym wytypowano 50 z nich, którym w odwecie wymierzono karę śmierci. Przed godziną 19:00 tego samego dnia skazanych rozstrzelano na gliniance cegielni w Boryszewie, blisko gospodarstwa rodziny Gostyńskich. Bolesław Błaszczak był jednym z nich...
Initial resting place #1: Boryszew
Date of exhumation: 8-12 listopad 1940
Initial resting place #2: -
Date of exhumation: -
Initial resting place #3: -
Date of exhumation: -
Present resting place: Kozłów Biskupi, mogiła zbiorowa (1)
Location of the grave:
Commemorated:
Form of commemoration:
Things found at the buried person:
Place where the deposit is kept:
Biography:
Reminiscences:
Burial history: Zamordowanych żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej pochowano pierwotnie w dole śmierci na gliniance w Boryszewie, wykopanym przez Niemców przed egzekucją. Wiosną 1940 r. z inicjatywy sochaczewskiego oddziału PCK rozpoczęto starania o ekshumację ciał. W sierpniu tego samego roku otrzymano zezwolenie okupacyjnych władz niemieckich na przeniesienie zwłok, po czym 8 listopada rozpoczęto ekshumację na oddalony o 2 kilometry cmentarz parafialny w Kozłowie Biskupim. W nowym miejscu pochówku usypano niską ziemną mogiłę i ustawiono biały brzozowy krzyż. W 1946 r. uporządkowano grób i nasadzono kwiaty. W 1956 r. wykonano betonowe obrzeżenie mogiły oraz ustawiono granitowy krzyż i tablicę z inskrypcją o treści: "22-IX-1939 / ZA POLSKĘ WALCZYLIŚMY / ZA POLSKĘ UMIERAMY / CZEŚĆ BOHATEROM ". W 1962 roku datę dzienną poprawiono na: 22-IX-1939. W 1981 r. na miejscu pochówku rozstrzelanych wystawiono pomnik, w którego płytę wmurowano dwie brązowe tablice z personaliami 50 ofiar według listy opracowanej przez historyka Rajmunda Kuczmę, ówczesnego dyrektora Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W 1997 r. monument poddano modernizacji. W 1946 r. upamiętniono również miejsce zbrodni, gdzie ukwiecono dół śmierci oraz wystawiono pomnik w formie zwieńczonego metalowym krzyżem kopca z granitowych głazów z metalowym krzyżem na szczycie oraz, w który wmurowano tablicę z wyrytym epitafium inskrypcją o treści: "MIEJSCE MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI / 50 POLSKICH NIEZNANYCH ŻOŁNIERZY / ROZSTRZELANYCH PRZEZ HITLEROWCÓW / W DNIU 22 IX 1939 R. / CHWAŁA BOHATEROM - HAŃBA MORDERCOM / Pracownicy Zakładów Boryszewskich". Przy miejscu kaźni w Boryszewie i mogile rozstrzelanych w Kozłowie Biskupim odbywają się coroczne uroczystości z udziałem władz Sochaczewa i Bydgoszczy, rodzin ofiar oraz mieszkańców obu miejscowości, których celem jest oddanie hołdu bohaterskim bydgoskim żołnierzom.
Search for the grave:
Sources: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 90 (dalej: KPŻP).

Kuczma R., W obronie Ojczyzny. Bydgoski Batalion Obrony Narodowej 1939, Bydgoszcz 2000 (dalej: Kuczma 2000).

Comments: Do 1989 r. sądzono, że strz. Bolesław Błaszczak poległ 17 września 1939 r. pod Iłowem, stąd nie figuruje wśród upamiętnionych na dwóch zbiorczych imiennych tablicach epitafijnych pomnika ku czci zamordowanych żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej wystawionego na zbiorowej mogile wojennej na cmentarzu parafialnym w Kozłowie Biskupim (odsłoniętego 22 września 1981 r.).
Przypisy: [1] a) baon ON "Bydgoszcz" (źródło: Kuczma 2000, s. 97); b) "baon ON" (źródło: KPŻP);
Last changes: 2019-02-24 17:12:15 by redakcja | If you want to change data, press -

Photographs, documents etc.


Comments