Личная карточка

Фамилия: FRANKIEWICZ
Имя #1: Konrad
Имя #2:
Имя #3:
Псевдоним:
Имя отца:
Имя матери:
Девичья фамилия матери:
Дата рождения: 19 luty 1899
Место рождения:
Брат и/или сестра: Anna (po mężu Kocanka)
Семейное положение: żonaty
Супруг: Stanisława Frankiewicz (z d. Małkowska, zm. 1976)
Дети: Heliodora (po mężu Siółkowska, ur. 1931), Łucja (†), Wiktor (†)
Последний адрес: Toruń
Национальность: polska
Образование:
Профессия: podoficer zawodowy
Вероисповедание: rzymskokatolickie
Академическая степень:
Должность:

Военная обязанность: żołnierz, zawodowa służba wojskowa
Персональный номер:
Поветовый военный комиссариат (ПВК):
Районный военный комиссариат (РВК):
Воинское формирование: Armia Pomorze
Род оружия или службы: Piechota
Звание:

sierż.
Был в составе (1 сентября): 4 DP
Подразделение: 14 pp
Должность (1 сентября): zastępca dowódcy plutonu 3 kompanii ckm w III batalionie
Был в составе (после 1 сентября): 14 pp
Должность (после 1 сентября):
Военная служба:
Награды: Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918/21, Medal 10-lecia Odzyskania Niepodległości, Medal Brązowy za Długoletnią Służbę
Сентябрь 1939 - боевой путь: wraz z 14 pp, m.in. w bitwie nad Bzurą
Дата смерти: 17 wrzesień 1939
Место смерти: Iłów
Причина смерти: poległy
Обстоятельства смерти: Poległ w wyniku nalotu bombowego, który zmiótł pododdział i sprawił, że według naocznego świadka "flaki ludzkie i końskie wymieszane na drzewach wisiały" (tradycja rodzinna - Jacek Ziółkowski).
Начальное место погребения #1:
Дата эксгумации:
Начальное место погребения #2:
Дата эксгумации:
Начальное место погребения #3:
Дата эксгумации:
Настоящее место погребения: Iłów, kwatera wojenna
Расположение могилы:
Ознаменование: Tak
Форма поминовения: jedna z dwudziestu sześciu zbiorczych imiennych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Iłowie
Предметы, которые были найдены при погребенном:
Место хранения найденных предметов:
Биография:
Воспоминания: "Babcia opowiadała mi, że Dziadek w przeddzień wybuchu wojny ubrał mundur, spakował się i począł żegnać się z rodziną (żona i troje małoletnich dzieci - 8, 13 i 15 lat). Babcia wpadła w panikę: »gdzie idziesz, przecież sam mówiłeś, że twoi koledzy (bdb) przebrali się w cywilne ciuchy i poukrywali na mieście«. »Moja droga, gdyby każdy tak zrobił, kto miałby bronić Ojczyzny?«. Wyszedł i przepadł bez wieści" (Ziółkowski 2019). "Po 71 latach dzięki temu portalowi została odnaleziona wspólna mogiła żołnierzy, w tym mojego Dziadka. Ile łez wylała moja rodzina po Nim! Był bardzo kochany. Z dzieci jedynie jego córka Łucja dożyła chwili odnalezienia mogiły. Mój brat i ciocia byli na grobie, jest to głębokie, nieprawdopodobne przeżycie" (Hanna Jankowska, wnuczka pochowanego, dn. 15 X 2010 r.).
История захоронения:
Поиски могилы: "Rodzina szukała Dziadka do roku 2010, kiedy to dzięki temu portalowi odnalazłem grób Dziadka w zbiorowej mogile w Iłowie. Wcześniej zgłosił się kolega Dziadka z oddziału, opowiadając, że 17 września znaleźli się pod Iłowem, ale na skutek dramatycznie intensywnych i skutecznych nalotów bombowych ich formacja uległa całkowitemu rozbiciu i rozproszeniu, nie znał dalszych losów kolegów" (Ziółkowski 2019).
Источник: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 199.

Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja (Hanna Jankowska, wnuczka pochowanego).

Tradycja rodzinna (Jacek Ziółkowski, wnuk pochowanego).

Ziółkowski J., Prawda o Wrześniu 1939, http://www.bohaterowie1939.pl/_content.php?a=memories&ItemID=77, 26 XII 2019 (dalej: Ziółkowski 2019).

Комментарии: Wnuki: Hanna, Krzysztof, Piotr (zm. 2015, Niemcy), Jacek; prawnuki: Magda (córka Hanny), Paweł (syn Jacka) i Paulina (córka Piotra); praprawnuki: Zuzanna i Maja Małysz (córki Piotra w Niemczech).
Последние изменения: 2020-02-01 00:41:18 by redakcja | Если Вы хотите изменить данные, нажмите -

Фотографии, документы и т.д.

Jedna z kart z legitymacji podoficerskiej sierż. Konrada Frankiewicza (dok. ze zb. rodzinnych).Sierż. Konrad Frankiewicz na fotografii z legitymacji podoficerskiej (fot. ze zb. rodzinnych).Konrad Frankiewicz upamiętniony na jednej z dwudziestu sześciu zbiorczych imiennych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Iłowie. Stan z dn. 26 września 2009 r. (fot. Tomasz Karolak)

Комментарий