Personal card

Surname: KULA
Name #1: Witold
Name #2:
Name #3:
Pseudonym:
Father's Name: Kazimierz
Mother's Name: Pelagia
Mother's maiden name:
Date of birth: 16 luty 1916
Place of birth: Berlin
Sibblings: siostra Koletta Kula, primo voto Gałązka, secundo voto Szczepaniak
Marital status: kawaler
Spouse:
Children:
Last address:
Nationality: polska
Education: średnie
Profession:
Religion: rzymskokatolickie
Academic title:
Position:

Military status: żołnierz, zasadnicza służba wojskowa
Record number:
Disctrict Military Draft Office:
Regional Military Draft Office:
Operational Group: Armia Poznań
Type of arms or service: Piechota
Rank:

strz.
Assignment as for 1st September: 25 DP
Military unit: 56 pp
Function as for 1st September:
Assignment after 1st September:
Function after 1st September: D-ca plutonu w 3 kompanii ckm III batalionu dowodzonego przez mjr. W. Grocholę.
Military service record: W marcu lub kwietniu 1939 r. powołany do zasadniczej służby wojskowej w 56 pp wlkp. w Krotoszynie. Był ostatnim d-cą plutonu w 3 kompanii ckm III batalionu 56 pp.
Decorations:
September 1939 – combat trail:
Date of death: 12 wrzesień 1939
Place of death: okolice dworu Sokolniki k. Modlnej
Reason of the death: poległy
Circumstances of the death: Według relacji Nikodema Dziurli - żołnierza 56 pp i bliskiego kolegi poległego, Witold Kula poległ pod ostrzałem Niemców z dworu Sokolniki, przewożąc na rowerze rozkazy od dowództwa batalionu do walczących oddziałów. Według innych relacji przekazanych rodzinie po wrześniu 1939 r. zginął podczas przeskakiwania drogi pod ogniem nieprzyjaciela w pobliżu dworu Sokolniki.
Initial resting place #1: okolice dworu Sokolniki
Date of exhumation: 1940
Initial resting place #2:
Date of exhumation:
Initial resting place #3:
Date of exhumation:
Present resting place: Modlna, gm. Ozorków, pow. zgierski. Wydzielona kwatera wojenna na cmentarzu wyznaniowym.
Location of the grave: Grób nr 112
Commemorated:
Form of commemoration:
Things found at the buried person:
Place where the deposit is kept:
Biography: Witold Kula - syn Kazimierza, ur. 16.02.1916 r. w Berlinie. Wiosną 1919 r. zamieszkał wraz z rodziną w Koźminie, gdzie ojciec objął posadę sekretarza Sądu Powiatowego, a matka otworzyła sklep galanteryjny. Po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej kontynuował naukę w Gimnazjum Koedukacyjnym w Koźminie, a następnie w gimnazjum we Włocławku. Działał w Związku Młodych Narodowców Obozu Wielkiej Polski. W marcu lub kwietniu 1939 r. został powołany do zasadniczej służby wojskowej w 56 pp wlkp. w Krotoszynie. Poległ 12.09. 1939 r. w rejonie Sokolniki - Dwór k. Modlnej.
Reminiscences: W ostatnich dniach sierpnia 1939 r., mimo ogłoszonego już w pułku stanu pogotowia wojennego, otrzymał kilkugodzinną przepustkę do Koźmina. Było to jego ostatnie spotkanie z rodziną.
Burial history: Pochowany w rejonie walk o Dwór w Sokolnikach, ekshumowany wiosną 1940 r. na cmentarz parafialny w Modlnej (kwatera wojskowa).
Search for the grave:
Sources: 1. Nota biograficzna opracowana przez siostrzeńca Witolda Kuli - Daniela Szczepaniaka z Koźmina Wlkp. (w zb. Muzeum Regionalnego w Krotoszynie, sygn. B-4140)

2. Szwarc Arkadiusz; Dzieje 56 Pułku Piechoty Wlkp.; praca magisterska; UAM, Poznań 2002, s. 93 ( w zb.
Muzeum w Krotoszynie pod sygn. B-3154)

3. Głowacki Ludwik; 17 Wielkopolska Dywizja Piechoty w kampanii 1939 ; Wydawnictwo Lubelskie ; Lublin 1969

4. Fotografie ze zb. prywatnych Daniela Szczepaniaka (reprodukcje w zb. Muzeum Regionalnego w Krotoszynie pod sygn. B-4140)
Comments: W pracy L. Głowackiego "17 Wielkopolska Dywizja Piechoty w kampanii 1939" Witold Kula został błędnie umieszczony w spisie poległych żołnierzy 69 pp.
Last changes: 2011-07-02 21:22:31 by redakcja | If you want to change data, press -

Photographs, documents etc.

Witold Kula (1916-1939). Fot. ze zb. D. Szczepaniaka.Grób Witolda Kuli na cmentarzu w Modlnej. Wiosna 1940 r. Fot. ze zb. pryw. Daniela Szczepaniaka.Grób Witolda Kuli na cmentarzu żołnierzy polskich w Modlnej. Wiosna 1940 r. Fot. ze zb. pryw. D. Szczepaniaka.Kwatera żołnierzy polskich poległych w 1939 r. na cmentarzu w Modlnej. Pośrodku grób Witolda Kuli. Fot. wykonana w dn. 1 maja 1943 r. (ze zb. D. Szczepaniaka).Cmentarz w Modlnej. Przy grobie Witolda Kuli jego ojciec Kazimierz i siostra Koletta. Fot. wyk. 1 maja 1943 r. (ze zb. D. Szczepaniaka).Cmentarz w Modlnej w latach 60-tych XX w. Grób Witolda Kuli. Fot. ze zb. D. Szczepaniaka.Ekshumacja zwłok żołnierzy polskich poległych w rejonie dworu Sokolniki na cmentarz w Modlnej. Wiosna 1940 r. Fot. ze zb. D. Szczepaniaka.Ekshumacja zwłok żołnierzy polskich z pól bitewnych na cmentarz w Modlnej. Wiosna 1940. Fot. ze zb. D. Szczepaniaka.Transport zwłok żołnierzy polskich po ekshumacji z pól bitewnych na cmentarz w Modlnej. Wiosna 1940 r. Fot. ze zb. D. Szczepaniaka.

Comments