Personal card

Surname: FRANKOWSKI
Name #1: Ludwik [1]
Name #2:
Name #3:
Pseudonym:
Father's Name: Telesfor
Mother's Name: Marianna
Mother's maiden name: Pawlak
Date of birth: 22 sierpień 1906 [2]
Place of birth: Gniezno
Sibblings: Wincenty, Roman, Monika
Marital status: żonaty
Spouse: Marta Helena Frankowska (z d. Płóciennik) (1912-1995)
Children: Aleksander (1935-1986)
Last address: Gniezno, ul. Dalkoska 16
Nationality: polska
Education: zawodowe
Profession: elektromonter
Religion: rzymskokatolickie
Academic title: brak
Position:

Military status: żołnierz,
Record number:
Disctrict Military Draft Office:
Regional Military Draft Office:
Operational Group: Armia Poznań
Type of arms or service: brak danych
Rank:

strz.
Assignment as for 1st September:
Military unit:
Function as for 1st September:
Assignment after 1st September:
Function after 1st September:
Military service record: # 24 VIII 1939 - zmobilizowany na mocy mobilizacji powszechnej przez 7 Batalion Saperów w Poznaniu (oddział pokojowy, nie występował w wojennej organizacji Wojska Polskiego);
Decorations:
September 1939 – combat trail: "Jedyna zachowana informacja o okresie po 1 września 1939 roku to odręczna notatka mówiąca o tym, że 7 września 1939 roku był pożegnać się ze swoją rodziną, najprawdopodobniej w Witkowie pod Gnieznem" (tradycja rodzinna)
Date of death: 17 wrzesień 1939 [3]
Place of death: Załusków [4]
Reason of the death: poległy
Circumstances of the death: Poległ podczas nalotu lotnictwa niemieckiego, ugodzony w serce serią pokładowego karabinu maszynowego, co spowodowało natychmiastowy zgon (archiwum rodzinne / rodzinna tradycja)
Initial resting place #1: Załusków, przy drodze z Aleksandrowa do Iłowa
Date of exhumation:
Initial resting place #2:
Date of exhumation:
Initial resting place #3:
Date of exhumation:
Present resting place: Iłów, kwatera wojenna
Location of the grave: "Z posiadanych informacji wynika, że spoczywa w jednej z kwater wojennych cmentarza w Iłowie (archiwum rodzinne / rodzinna tradycja)
Commemorated: Tak
Form of commemoration: inskrypcja na jednej z dwudziestu sześciu zbiorczych imiennych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Iłowie
Things found at the buried person:
Place where the deposit is kept:
Biography: Ludwik Frankowski urodził się 22 sierpnia 1906 roku w Gnieźnie jako syn szewca Telesfora Frankowskiego i Marianny z Pawlaków. Z miastem swych urodzin związany był do początków września 1939 roku. W wieku 28 lat ożenił się z Martą Heleną z Płócienników. W roku 1935 z tego związku przyszedł na świat jego syn Aleksander. Przed 1939 rokiem małżonkowie przeszli w stan separacji. 24 sierpnia 1939 roku, w ramach mobilizacji powszechnej, Ludwik Frankowski został powołany do Wojska Polskiego przez 7 Batalion Saperów w Poznaniu. W kampanii 1939 roku walczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Poległ 17 września w Załuskowie pod Iłowem.
Reminiscences:
Burial history: "Z przekazów rodzinnych wynika, że poległ w okolicach Iłowa, gdzie został pochowany. Krótko po wojnie ciało zostało ekshumowane i przeniesione do kwatery wojskowej cmentarza w Iłowie" (tradycja rodzinna)
Search for the grave: Z przekazów rodzinnych wynika, że w chwili wybuchu wojny Ludwik Frankowski był w stanie separacji żoną. W sierpniu 1941 r. Marta Helena Frankowska poszukiwała śladów męża poprzez Niemiecki Czerwony Krzyż, wskazując, że poległ między Iłowem a Warszawą, a w 1946 r. złożyła w Sądzie Grodzkim w Gnieźnie wniosek o uznanie małżonka za zmarłego, załączając akt urodzenia i małżeństwa oraz podając nazwiska dwóch świadków jego śmierci. Rozpatrując sprawę, sąd przesłuchał wskazanych we wniosku świadków, w tym jednego naocznego, który uczestniczył ponadto w polowym pochówku poległego. Drugi ze świadków, który dostał się do niewoli niemieckiej w okolicach Iłowa w dniu 18 września 1939 r., zeznał, że szukał Ludwika w obozie jenieckim, gdzie od kolegów dowiedział się, że poległ on dzień wcześniej. To uprawdopodobnia figurującą w źródłach datę śmierci - 17 września 1939 r. Dopiero nowoczesne środki komunikacji, jak Internet, pozwoliły po kilkudziesięciu latach od opisywanych wydarzeń nawiązać kontakt z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, skąd członkowie rodziny otrzymali informację o pochówku Ludwika Frankowskiego w Iłowie.
Sources: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 200 (dalej: KPŻP).

Archiwum rodzinne: 1) Wypis z aktu urodzenia nr 532/1906 sporządzony 13 II 1951 r. przez Urząd Stanu Cywilnego Gniezno-Miasto; 2) Odpis skrócony aktu zejścia nr 449/1946 sporządzony 24 X 1946 r. przez Urząd Stanu Cywilnego Gniezno-Miasto.

Tradycja rodzinna (zebr. Marcin Lisiecki, wnuk wujeczny pochowanego).

Comments:
Przypisy: [1] a) Ludwik (źródło: KPŻP; archiwum rodzinne - 2); b) Ludwig (źródło: archiwum rodzinne - 1);
[2] a) 22 sierpnia 1906 (źródło: archiwum rodzinne / rodzinna tradycja); b) brak danych (źródło: KPŻP);
[3] a) 17 września 1939 (źródło: KPŻP); b) 30 września 1939, godz. 24.00 (źródło: archiwum rodzinne - 2);
[4] a) Załusków - w formie zniekształconej: "w Załuskach" (źródło: KPŻP); b) Iłów (źródło: archiwum rodzinne - 2);
Last changes: 2017-06-01 02:23:45 by redakcja | If you want to change data, press -

Photographs, documents etc.

Ludwik Frankowski wraz ze swoją żoną Heleną około 1934 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Odpis skrócony aktu zgonu Ludwika Frankowskiego wystawiony 24 października 1946 r. przez Urząd Stanu Cywilnego Gniezno-Miasto (dok. z archiwum rodzinnego).Wypis z aktu urodzenia Ludwika Frankowskiego wystawiony 13 lutego 1951 r. przez Urząd Stanu Cywilnego Gniezno-Miasto (dok. z archiwum rodzinnego).Ludwik Frankowski upamiętniony na jednej z dwudziestu sześciu zbiorczych imiennych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Iłowie (fot. Marcin Prengowski).

Comments