» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: NOWAK
Imię Józef
Data śmierci 11 październik 1939
Miejsce śmierci: Rawa Mazowiecka

Życiorys:
Urodził się 17. III. 1910 r. w Brennie. W dniu 13. III. 1934 r. przebywał w szpitalu wojskowym z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego (fotografia z tego dnia z widoczną kartą informacyjną i kilkoma innymi żołnierzami). W listopadzie 1937 r. ożenił się z Marianną zd. Miś. 25. VIII. 1938 r. urodził się jego jedyny syn Ludwik. Zmobilizowany został 24. VIII. 1939 r. Ranny w kampanii wrześniowej. Zgi

Aktualności

Dobrych Świąt Wielkiej Nocy!

Dobrych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2024

Szczęśliwego Nowego Roku 2024 (rys. Sara Svensson / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2024 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Pismo ws. depozytu Józefa Majewskiego wysłane w marcu 1941 r. przez Biuro Informacyjne Polskiego Czerwonego Krzyża do E. Majewskiego, ojca Józefa (ze zb. rodzinnych).Strz. Brem – fragment zbiorowej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej w Łęczycy. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Piotr Klewżyc (siedzi pierwszy z lewej) w towarzystwie żołnierzy 64 pułku piechoty, m.in. Sergiusza Szkuta i Grzegorza Mroczkowskiego (siedzą z prawej) z rodzinnej wsi Sienkiewicze; Grudziądz, 1938-1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Legitymacja Medalu "Za Udział w Wojnie Obronnej 1939". nr 264-87-80 MW wydana Bronisławowi Kwiatkowskiemu dn. 7 października 1987 r. (dok. ze zb. rodzinnych).Strz. Stanisław Bobko upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej na cm. wojennym w Starym Waliszewie. Stan z dn. 28.08.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).