Persönliche Karte

Nachname: SZAŁYGA
Name #1: Antoni
Name #2:
Name #3:
Deckname:
Name des Vaters: Wawrzyniec
Name der Mutter: Domicela
Mädchenname Mutter:
Geburtsdatum: 8 listopad 1916
Geburtsort: Tarnawka
Geschwister: Ludwik, Józef, Jan, Karol, Władysław, Maria (po mężu Król), Helena (po mężu Maszczak)
Familienstand: żonaty
Ehemann/Ehefrau: Teofila Szałyga (z d. Kurasz)
Kinder: Antoni, Eugeniusz, Alfred, Dominika (po mężu Chomicz)
Letzte Adresse: Tarnawka
Nationalität: polska
Ausbildung:
Beruf: rolnik
Konfession: rzymskokatolickie
Akademischer Grad:
Stelle:

Militärpflicht: żołnierz, zasadnicza służba wojskowa
Dokumentationsnummer:
Kreiswehrersatzamt: Przemyśl
Bezirkwehrersatzamt:
Einsatzgruppe: Armia Łódź
Waffenart oder Dienstart: Służby
Grad:

kpr.
Zuteilung am 1. September 1939: Kresowa BK
Militäreinheit: 13 dak
Aufgabe am 1. September 1939: rusznikarz
Zuteilung nach dem 1. September 1939: 13 dak
Aufgabe nach dem 1. September 1939: rusznikarz
Militärdienstverlauf: # od jesieni 1937 - zasadnicza służba wojskowa w 13 dywizjonie artylerii konnej w Kamionce Strumiłowej, później w Brodach (po kursie unitarnym skierowany do klasy VII szkoły powszechnej, następnie do szkoły podoficerskiej, ukończonej w stopniu kpr.)
Auszeichnung:
September 1939 – Kampfweg: wraz z 13 dak
Todesdatum: 8 czerwiec 2009
Todesort:
Anwesende Ruhestätte:
Lage des Grabes: Hnatkowice
Gedacht:
Form des Gedenkens:
Lebenslauf: Antoni Szałyga urodził się 8 listopada 1916 roku w Tarnawce w Galicji. Ukończył sześć klas szkoły powszechnej w Tarnawce. Powołany jesienią 1937 roku przez Powiatową Komendę Uzupełnień w Przemyślu do obycia zasadniczej służby wojskowej, został przydzielony do 13 dywizjonu artylerii konnej w Kamionce Strumiłowej. Po kursie unitarnym skierowano go do klasy VII szkoły powszechnej, a następnie do szkoły podoficerskiej, którą ukończył w stopniu kaprala. Pozostając w służbie czynnej, wziął udział w kampanii polskiej 1939 roku. Jako rusznikarz 13 dywizjonu artylerii konnej ze składu Kresowej Brygady Kawalerii armii "Łódź" walczył m.in. pod Poddębicami i Aleksandrowem Łódzkim, docierając około 17 września do Włodzimierza Wołyńskiego, gdzie jego oddział został otoczony przez Armię Czerwoną, a on sam dostał się do niewoli. Wypuszczony jako nie-oficer, przez rejon Jarosławia i Próchnik powrócił piechotą do rodzinnej wsi, w której w okresie okupacji szczególnie dotkliwe były represje ukraińskie. W roku 1942 zaangażował się w działalność konspiracyjną, zostając zaprzysiężony jako członek Armii Krajowej. Jego zadaniem w organizacji było przeprowadzanie różnych oddziałów po znanym sobie terenie, przenoszenie meldunków oraz zaopatrywanie w leki apteki w Dubiecku. Po zakończeniu II wojny światowej był szykanowany przez reżim komunistyczny, w związku z tym, że Armia Krajowa w rejonie Dubiecka, planując walkę, nie zdała broni. Mieszkał w Hnatkowicach. W 2003 roku w uznaniu zasług w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny podczas II wojny światowej i w okresie powojennym został awansowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na stopień podporucznika Wojska Polskiego.
Erinnerungen:
Burial Geschichte:
Quellen: Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja (Anna Prokopowicz, wnuczka weterana; Dominik Kurasz).

Śladem AK-owca Antoniego Szałygi (maszynopis, archiwum rodzinne).

Bemerkungen:
Letzte Änderungen: 2022-10-20 01:11:59 by redakcja | Wenn Sie die Daten ändern möchten, drücken Sie -

Fotos, dokumente, etc..

Antoni Szałyga jako żołnierz 13 dywizjonu artylerii konnej (fot. ze zb. rodzinnych).Antoni Szałyga (stoi trzeci z prawej w pierwszym rzędzie) jako żołnierz 13 dywizjonu artylerii konnej (fot. ze zb. rodzinnych).Antoni Szałyga jako żołnierz 13 dywizjonu artylerii konnej (fot. ze zb. rodzinnych).

Kommentieren