Zamieszczone pamiątki (31) asiacz:

Podczas pobytu w Zlotej mialam przyjemnosc poznac Pana Czeslawa Gorzkowskiego, ktory jako maly chlopiec byl swiadkiem wydarzen wrzesnia 1939 roku. Wskazal mi on kierunek, z ktorego nadjechala niemiecka 1 Dywizja Panzerna, ktora w Zlotej "rozjechala 57 PP", w ktorym sluzyl Bronek.Przejezdzajac przez miejscowosci, na terenie ktorych toczyly sie walki we wrzesniu 1939 roku, uslyszalam w radio zapomniana juz piosenke: 
"Powiedz mi kto dal im prawo walk, gdy moje serce chce bic, zyc (...).
Powiedz mi dlaczego mam sie bac, na bacznosc stawiac sny, zapiac sie w brazowy pas.
Powiedz mi dlaczego tak ma byc, ze licze kazdy dzien i w kazdym mam te same lzy (...)". Slowa tej piosenki, w tym miejscu "trafily" moje serce.  "Kociol nad Bzura" odzwierciedlil sie w moich uczuciach.  Bol, gniew, nienawisc, zlosc, zal, smutek, rozpacz, samoloty, czolgi, Bronek miedzy tymi czolgami, moja prababcia i moj chory dziadek, ktorzy tak bardzo pragneli tutaj przyjechac, a nie mogli... Nie moglam powstrzymac lez!Wnuczek stryjeczny Bronislawa Skrobisza - moj starszy brat Miroslaw Czapla, ktory odnalazl Bronka na portalu bohaterowie1939.pl. W imieniu mojej mamy, mojego brata i swoim wlasnym skladam ogromne podziekowanie wszystkim wspoltworcom tego portalu, za ich trud, wysilek, poswiecenie, czas. Dzieki Waszej pracy udalo nam sie odnalezdz Bronka, dzieki Wam pamiec o bohaterach wrzesnia nie wygasnie.
Szczegolne podziekowanie przesylam Panu Tomaszowi Karolakowi, ktory odszukal w zrodlach informacje, pochodzaca najprawdopodobniej z niesmiertelnika, ze zolnierz pochowany w Kwaterze Wojennej w Rybnie byl mobilizowany przez Powiatowa Komende Uzupelnien w Konskich Wilczk. Wedlug akt stanu cywilnego Parafii Radoszyce, ktore udalo sie odnalezdz Pani Malgorzacie Michalskiej z Urzedu Stanu Cywilnego w Radoszycach, za co rowniez jej bardzo dziekuje, Bronek urodzil sie w Wilczkowicach, a nie w Grodzisku, jak zawsze sadzilismy. Ta informacja potwierdzila hipoteze, iz zolnierz spoczywajacy na cmentarzu w Rybnie to nasz poszukiwany Bronek, do ktorego moj brat Mirek, wedlug mojej babci i mojej mamy, ktora pamieta Bronka z portretu, jest bardzo podobny. Obaj sluzyli w Poznaniu, Bronek w 1939, Mirek w 1986 
"Gdybym wtedy wiedzial, ze Bronek tez szedl do Poznania..."05 czerwca 2013 roku w Kosciele NMP Krolowej Polski
w Leborku odbyla sie Msza sw. za s.p. Bronislawa SkrobiszaAntonina Skrobisz -  siostra  Bronislawa SkrobiszaOdpowiedz Polskiego Czerwonego Krzyza w sprawie ustalenia dokladnego miejsca pochowku s.p. Bronislawa Skrobisza; 23 maj 2013Odpowiedz Polskiego Czerwonego Krzyza w sprawie ustalenia dokladnego miejsca pochowku s.p. Bronislawa Skrobisza; 23 maj 2013Odpowiedz Rady Ochrony Pamieci Walk i Meczenstwa dotyczaca planow Kwatery Wojennej w Rybnie oraz  zlokalizowania mogily nr 315, w ktorej pochowano Bronislawa Skrobisza. (27 listopad 2013)
"(...) Rada OPWiM nie posiada planow tego obiektu (...)."Wedlug listy opracowanej w sierpniu 1977 roku przez plk. Ludwika Glowackiego, ktorej maszynopis znajduje sie w Urzedzie Gminy w Rybnie, Bronislaw Skrobisz pochowany zostal w mogile oznaczonej nr 315. Ze wzgledu na brak oryginalnych planow Kwatery Wojennej w Rybnie, trudno jest zlokalizowac polozenie mogily oznaczonej tym numerem. Najprawdopodobniej znajduje sie ona po lewej stronie obelisku.